Preprečevanje dezinformacij in sovražnega govora v digitalnem svetu: delavnice za učitelje na Madžarskem, Kosovu, Slovaškem in v Sloveniji

13. december 2022 - Po dveh uspešnih serijah delavnic za učitelje o boju proti dezinformacijam in sovraštvu na spletu junija in novembra 2021 ter več pozivih za dodatno izobraževanje med učitelji in učiteljicami, je bilo v 2022 izvedenih še pet delavnic.

Od 28. novembra do 13. decembra se je predavanj, ki so potekala preko spleta ali v hibridni obliki, udeležilo okoli osemdeset učiteljev iz Madžarske, Kosova, Slovaške in Slovenije. Interaktivne delavnice je ponudila Informacijska služba Združenih narodov (UNIS) na Dunaju v sodelovanju z avstrijsko nevladno organizacijo ZARA Training, da bi učitelje in učiteljice naučili več o tem, kako senzibilizirati in vključiti mlade v preprečevanje širjenja lažnih informacij v digitalnem svetu ter se spopasti z diskriminacijo in sovražnim govorom.

Izvajalci delavnic iz organizacije ZARA Training, ki so specializirani za preprečevanje rasizma in povezane ukrepe na spletu, so zagotovili dragocene nasvete o tem, kako prepoznati nezaupljive vire ter invazivne in lažne trditve na različnih kanalih družbenih medijev. Eden od trenerjev je pripomnil, da je »treba obravnavati vse oblike diskriminacije na spletu. Cilj je, da se vse prijavi in prepozna.« Hkrati bi morali vsi »ozaveščati o različnih vrstah nasilja«.

V eni od vaj delavnice so bili sodelujoči učitelji in učiteljice povabljeni, da ocenijo žaljivost objav in pojasnijo, zakaj so nekatere zaznali kot zmerne, druge pa kot žaljive. V drugi vaji o obtoževanju žrtev je eden od trenerjev dejal: »Obtoževanja žrtev je ogromno, zlasti če govorimo o spletnem ustrahovanju. Veliko je tudi povezano z občutkom sramu. Mladim pogosto rečejo, da so si sami krivi. Lahko se zgodi vsakomur iz kakršnega koli razloga, nikoli pa ni kriva žrtev.«

 

Kasneje so učitelji in učiteljice delili lastne izkušnje s spletnim sovražnim govorom v svojem učnem okolju in kako so se tega lotili. Številni udeleženci so se zahvalili za koristne informacije in nove ideje o tem, kako ravnati s sovražnim govorom, kar je bilo predstavljeno na delavnici: »To je nekaj, o čemer moramo v šolah več govoriti,« je povedala učiteljica iz Slovenije. »Posredovali ste nekaj zelo koristnih informacij,« je dejal udeleženec iz Slovaške, kar je »dober začetek za delo z mojimi učenci.«

Delavnice sta organizirala UNIS na Dunaju in avstrijska nevladna organizacija ZARA Training v sodelovanju z Društvom za Združene narode za Slovenijo (UNAS), Nacionalnim inštitutom za izobraževanje in mladino (NIVAM) iz Slovaške, Programom ZN za razvoj (UNDP) in Skladom ZN za prebivalstvo (UNFPA) na Kosovu. V svojih pozdravnih besedah se je direktor UNIS-a na Dunaju, Martin Nesirky, vsem udeležencem zahvalil za njihovo zanimanje in predanost ter poudaril njihovo ključno vlogo izobraževalcev pri reševanju izzivov s svojimi učenci in učenkami. Udeležence je tudi spodbudil, da se pridružijo kampanjama Verified (preverjeno) in #NoToHate (ne nasilju), ki ju vodijo Združeni narodi.