Általános információ az ENSZ-ről
Kapcsolódó tartalom |
António Guterres ENSZ-főtitkár gratulált a mai napon megválasztott Kőrösi Csabának, aki az ENSZ Közgyűlésének elnöki tisztségét fogja betölteni a 77. ülésszak ideje alatt. Guterres gratulációjában elmondta: „Üdvözlöm elnökségi programját, amelynek mottója: „Megoldások a szolidaritás, a fenntarthatóság és a tudomány segítségével", valamint számítok arra, hogy elnök úr munkánkat minden területen előmozdítja. Az ENSZ rendszerének egésze nevében sok sikert kívánok a megválasztott elnök úrnak a szeptemberi hivatalba lépéséhez. Várakozással nézünk elébe közös munkánknak a fenntartható megoldások keresése, közös céljaink megvalósítása, valamint közös értékeink védelme terén."
Az ENSZ Közgyűlés 76. ülésszakának elnöke Abdulla Shahid reményt kér mindenki számára világszerte
„A Közgyűlés az egyetlen olyan testület, amelyben 193 ország képviselteti magát és amikor ez a testület egyhangúlag dönt egy ügyben, az a nemzetközi lelkiismeret”, mondta Abdulla Shahid az ENSZ Közgyűlés 76. ülésszaka előtt.
A Maldív-szigeteki Abdulla Shahid az ENSZ Közgyűlés 76. ülésszakának elnökeként hivatali idejét arra szeretné használni, hogy példát mutasson és a párbeszéd erejével egyesítse az embereket: „Fontos, hogy folytassuk a beszélgetést, találjunk alkalmat arra, hogy leüljünk és megosszuk egymással a gondolatainkat, mert így leszünk képesek arra, hogy megoldást találjunk a problémákra”.
A 76. ülésszakon elmondott nyitóbeszédében Abdulla Shahid a szinte mindenhol jelenlévő, de nem csak a járvánnyal összefüggő, „közös nyugtalanságról” és reménytelenségről beszélt, sürgetve az Egyesült Nemzetek Szervezetét, hogy mutassa a változás felé vezető utat, amelyben vegyen részt a Közgyűlés is. „A történelem ezen pillanata legfőképpen reményre hív fel, hogy megmutassa a világ népességének, hogy tisztában vagyunk a helyzetükkel, figyelünk rájuk és hajlandóak vagyunk együtt dolgozni, hogy megbirkózzunk a problémákkal”, mondta.
Abdulla Shahid elkötelezett szószólója a nemek közötti egyenlőségnek, valamint a klímaváltozást és a méltányos vakcinaelosztást tartja az elnöksége prioritásainak.
Az alábbi prioritásokat határozta meg hivatali időszakára:
- Az új típusú koronavírus járványból való felépülés (COVID-19)
- Fenntartható újjáépítés
- A bolygó szükségleteire való odafigyelés
- Minden ember jogainak tisztelete
- Az Egyesült Nemzetek Szervezetének felélénkítése
Abdulla Shahid elmondta, hogy nagyon jól ismeri a vele szemben álló jövőbeli kihívásokat: „Nagyon sokszor megkérdezték tőlem, hogy miért vállalkoztam a pozícióra ilyen kiszámíthatatlan időkben? Azt mondhatom, hogy ez volt a legjobb döntés, amit hoztam. Ugyanis most van lehetőség arra, hogy változást érjünk el és arra is, hogy egy olyan kis ország, mint a Maldív-szigetek változást tudjon elérni. A Maldív-szigetek lakosainak ez nagy megtiszteltetés. Egy Maldív-szigetekinek pedig kiváltság, hogy a Közgyűlés elnöke lehet”.
Nézze meg az elnök beszédét a 76. ülésszak megnyitóján
Az Egyesült Nemzetek Szervezete egy nemzetközi szervezet, amelyet 1945-ben, a második világháború után alapított 51 ország a nemzetközi béke és biztonság, a nemzetek közötti baráti kapcsolat fejlesztése és a társadalmi fejlődés, valamint a jobb életszínvonal és az emberi jogok elősegítése céljából.
Az ENSZ 4 fő célja:
- A béke fenntartása az egész világon;
- Nemzetek közötti baráti kapcsolatok fejlesztése;
- Segítse a nemzeteket a szegények életkörülményiek javításában és az éhezés, a járványok és az analfabetizmust felszámolásában; elősegítse az emberi jogok és alapvető szabadságjogok tiszteletben tartását;
- Legyen az egyes nemzetek által e közös célok elérése érdekében kifejtett tevékenységek összehangolásának központja.
Az Alapokmánya az ENSZ hat főszervét hozta létre: a Közgyűlés, Biztonsági Tanács, Gazdasági és Szociális Tanács, Gyámsági Tanács, Nemzetközi Bíróság és Titkárság. Az ENSZ-család azonban ennél sokkal nagyobb, magába foglalva 15 szakosított intézményt, továbbá számos programot és testületet.
Közgyűlés: 193 tagállam
Biztonsági Tanács: 5 állandó tag és 10 nem állandó tag
Gazdasági és Szociális Tanács: 54 tag
Az Egyesült Nemzetek Szervezetének munkája a világ minden szegletét eléri. Jóllehet leginkább a békefenntartás és békeépítés, konfliktus megelőzés és humanitárius tevékenység ismert az ENSZ és rendszere számos más módon (szakosított ügynökségek, alapok és programok révén) hat az életünkre és teszi a világot jobbá. A szervezet széles körben munkálkodik. A fenntartható fejlődés, környezet- és menekültvédelem, katasztrófa-elhárítás, terrorizmus elleni harc, lefegyverzés és atomcsend, a demokrácia elősegítése, emberi jogok, nemi egyenlőség és a nők helyzetbe hozása, az önrendelkezés, gazdasági és szociális fejlődés, nemzetközi egészségügy, taposóbomba-mentesítés, valamint az élelmiszer termelés kibővítése mellett további területeken is tevékeny annak érdekében, hogy elérje céljait és egy biztonságosabb jövőt teremtsen a következő generációk számára.
A Titkárság - egy szerte a világon dolgozó nemzetközi tisztviselői kar - felelős a Szervezet szerteágazó, mindennapi munkájának végzéséért. A Titkárság szolgálja ki az ENSZ más szerveit, igazgatja az általuk meghatározott programokat és politikai irányvonalat. A Titkárság vezetője a Főtitkár , akit a Biztonsági Tanács javaslata alapján a Közgyűlés nevez ki ötéves, megújítható időtartamra. Az Egyesült Nemzetek Szervezetének kilencedik főtitkára, António Guterres 2017. január 1-jén lépett hivatalba.