Kríza na Ukrajine

Dohoda o vývoze obilia z Čierneho mora je „svetlom nádeje" uprostred vojny na Ukrajine - Guterres

22. júla 2022 – „Bezprecedentná dohoda" o obnovení vývozu ukrajinského obilia cez Čierne more uprostred prebiehajúcej vojny je „majákom nádeje" vo svete, ktorý ju zúfalo potrebuje, povedal generálny tajomník OSN António Guterres na slávnostnom podpisovaní dohody v piatok v tureckom Istanbule.

Plán OSN, ktorý zároveň otvára cestu ruským potravinám a hnojivám na svetové trhy, pomôže stabilizovať prudko rastúce ceny potravín na celom svete a odvrátiť hladomor, ktorý postihne milióny ľudí.

„Dnes pri Čiernom mori stojí maják," povedal šéf OSN počas aktu slávnostného podpisu. „Maják nádeje - maják nových možností - maják pomoci - vo svete, ktorý to potrebuje viac ako kedykoľvek predtým."

Guterres poďakoval prezidentovi Erdoganovi a jeho vláde za sprostredkovanie rozhovorov, ktoré viedli k dohode. Zároveň vyzdvihol zástupcov Ruska a Ukrajiny za to, že v spoločnom záujme ľudstva odložili vzájomné nezhody nabok.Viac ako štyri mesiace od začiatku vojny na Ukrajine čelia ľudia na celom svete kríze životných nákladov, akú sme nezažili už viac ako jednu generáciu. Cenové šoky sa stupňujú na svetových trhoch s potravinami, energiou a hnojivami, v dobe, kedy svet už zápasí s pandémiou COVID-19 a zmenou klímy.

Odhaduje sa, že 1,6 miliardy ľudí v 94 krajinách je vystavených aspoň jednému rozmeru krízy a približne 1,2 miliardy z nich žije v krajinách, ktoré sú vážne zraniteľné voči všetkým trom rozmerom krízy životných nákladov - potraviny, energie a financie, ako vyplýva z najnovších zistení Skupiny generálneho tajomníka OSN pre globálnu krízu (GCRG) v oblasti potravinových, energetických a finančných systémov.

„Ľuďom žijúcim na mieste konfliktu každý deň prináša nové krviprelievanie a utrpenie. A ľuďom na celom svete hrozí, že vojna spolu s ďalšími krízami rozpúta bezprecedentnú vlnu hladu a biedy, ktorá za sebou zanechá sociálny a hospodársky chaos," varoval generálny tajomník António Guterres pri predstavení najnovšej správy skupiny. „Zraniteľní ľudia a zraniteľné krajiny sú už teraz tvrdo zasiahnuté, ale nenechajte sa pomýliť: žiadna krajina ani komunita nezostane touto krízou životných nákladov nedotknutá."

Viac v angličtine


„Nezmyselný konflikt na Ukrajine spôsobuje smrť. Ničí krajinu a jej obyvateľstvo, pričom predstavuje obrovské bezpečnostné riziko pre celý región aj svet....“

„Existuje len jedna cesta vpred: cesta dialógu a diplomacie.“

Generálny tajomník OSN António Guterres,
video posolstvo na Diplomatickom fóre v Antalyi v Turecku, 11. marca 2022Eskalácia konfliktu na Ukrajine po začatí vojenskej ofenzívy Ruskej federácie 24. februára 2022 vyvolala okamžitý prudký nárast humanitárnych potrieb, keďže došlo k prerušeniu základných dodávok a služieb a úteku civilistov pred bojmi. OSN odhaduje, že vo vnútri Ukrajiny bude pomoc a ochranu potrebovať 12 miliónov ľudí, zatiaľ čo viac ako 4 milióny ukrajinských utečencov a utečeniek môže v nasledujúcich mesiacoch potrebovať ochranu a pomoc v susedných krajinách.

Viac ako 2,3 milióna utečencov a utečeniek z Ukrajiny už prešlo do susedných krajín (k 10. marcu 2022), z toho viac ako 110 000 štátnych príslušníkov tretích krajín, v rámci krízy, ktorá sa nazýva aj najrýchlejšie rastúca utečenecká kríza v Európe od druhej svetovej vojny. Organizácia Spojených národov je vďačná za súcit, veľkorysosť a solidaritu krajín susediacich s Ukrajinou, ktoré prijímajú ľudí hľadajúcich bezpečie.

OSN a humanitárni partneri vyhlásili 1. marca 2022 koordinované výzvy na poskytnutie humanitárnej pomoci v celkovej výške 1,7 miliardy USD na naliehavé poskytnutie humanitárnej pomoci ľuďom na Ukrajine a utečencom v susedných krajinách, najmä v Poľsku, Maďarsku, na Slovensku, v Moldavsku a Rumunsku.

Krízový koordinátor OSN pre Ukrajinu Amin Awad 5. marca vyzval na „okamžité humanitárne prerušenie“ bojov medzi ruskými a ukrajinskými silami vzhľadom na to, že do krajiny naďalej prúdia dodávky pomoci OSN.

Obyvatelia Ukrajiny zúfalo potrebujú mier, o ktorý žiada aj celý svet. Invázia Ruskej federácie je porušením územnej celistvosti a zvrchovanosti Ukrajiny a takéto jednostranné opatrenia sú v rozpore so zásadami Charty OSN.

Generálny tajomník vyzýva na okamžité zastavenie nepriateľských akcií a stiahnutie všetkých ruských vojsk z územia Ukrajiny.

Civilisti vždy platia najvyššiu cenu a toto stúpajúce násilie má za následok smrť civilistov vrátane detí, čo je absolútne neprijateľné. Ochrana civilistov - či už v krajine zostanú alebo z nej odídu - musí byť najvyššou prioritou. Medzinárodné humanitárne právo a právo v oblasti ľudských práv je potrebné dodržiavať.

Súvisiace informácie