Kríza na Ukrajine


„Nezmyselný konflikt na Ukrajine spôsobuje smrť. Ničí krajinu a jej obyvateľstvo, pričom predstavuje obrovské bezpečnostné riziko pre celý región aj svet....“

„Existuje len jedna cesta vpred: cesta dialógu a diplomacie.“

Generálny tajomník OSN António Guterres,
video posolstvo na Diplomatickom fóre v Antalyi v Turecku, 11. marca 2022Eskalácia konfliktu na Ukrajine po začatí vojenskej ofenzívy Ruskej federácie 24. februára 2022 vyvolala okamžitý prudký nárast humanitárnych potrieb, keďže došlo k prerušeniu základných dodávok a služieb a úteku civilistov pred bojmi. OSN odhaduje, že vo vnútri Ukrajiny bude pomoc a ochranu potrebovať 12 miliónov ľudí, zatiaľ čo viac ako 4 milióny ukrajinských utečencov a utečeniek môže v nasledujúcich mesiacoch potrebovať ochranu a pomoc v susedných krajinách.

Viac ako 2,3 milióna utečencov a utečeniek z Ukrajiny už prešlo do susedných krajín (k 10. marcu 2022), z toho viac ako 110 000 štátnych príslušníkov tretích krajín, v rámci krízy, ktorá sa nazýva aj najrýchlejšie rastúca utečenecká kríza v Európe od druhej svetovej vojny. Organizácia Spojených národov je vďačná za súcit, veľkorysosť a solidaritu krajín susediacich s Ukrajinou, ktoré prijímajú ľudí hľadajúcich bezpečie.

OSN a humanitárni partneri vyhlásili 1. marca 2022 koordinované výzvy na poskytnutie humanitárnej pomoci v celkovej výške 1,7 miliardy USD na naliehavé poskytnutie humanitárnej pomoci ľuďom na Ukrajine a utečencom v susedných krajinách, najmä v Poľsku, Maďarsku, na Slovensku, v Moldavsku a Rumunsku.

Krízový koordinátor OSN pre Ukrajinu Amin Awad 5. marca vyzval na „okamžité humanitárne prerušenie“ bojov medzi ruskými a ukrajinskými silami vzhľadom na to, že do krajiny naďalej prúdia dodávky pomoci OSN.

Obyvatelia Ukrajiny zúfalo potrebujú mier, o ktorý žiada aj celý svet. Invázia Ruskej federácie je porušením územnej celistvosti a zvrchovanosti Ukrajiny a takéto jednostranné opatrenia sú v rozpore so zásadami Charty OSN.

Generálny tajomník vyzýva na okamžité zastavenie nepriateľských akcií a stiahnutie všetkých ruských vojsk z územia Ukrajiny.

Civilisti vždy platia najvyššiu cenu a toto stúpajúce násilie má za následok smrť civilistov vrátane detí, čo je absolútne neprijateľné. Ochrana civilistov - či už v krajine zostanú alebo z nej odídu - musí byť najvyššou prioritou. Medzinárodné humanitárne právo a právo v oblasti ľudských práv je potrebné dodržiavať.

Súvisiace informácie