OSN pre učiteľov a študentov - Rozvoj

Veľa ľudí si neuvedomuje, že približne 70% systému OSN sa zameriava na podporu sociálneho pokroku a zlepšenie prosperity ľudí na celom svete. Hlavnými zložkami rozvoja sú:

  • Žiť dlhý a zdravý život.
  • Byť vzdelaný.
  • Mať prijateľnú životnú úroveň.
  • Môcť sa slobodne zúčastňovať na živote svojej komunity.

Poverty: Children in Developing Countries - UN Photo/Kibae Park Všetky aspekty rozvoja sa v podstate týkajú rozširovania ľudského potenciálu a ľudských slobôd. Je to však viac ako len zvýšenie niekoho príjmu. Rozvoj nemôže prebiehať bez toho, aby sme sa zbavili biedy, hladu, negramotnosti a chorôb. Ľudia, ktorí žijú v extrémnej chudobe, nemajú dostatok príležitostí na voľbu. Slušná životná úroveň nám dáva prostriedky ísť za svojimi túžbami a snami. Ľudské práva vstupujú do hry vtedy, keď uznáme, že každý by mal mať rovnaké príležitosti na najplnší rozvoj svojich schopností.

Rozvoj sa zastavuje po vypuknutí násilných konfliktov, pri porušovaní ľudských práv alebo pri nerešpektovaní právneho poriadku. Absencia rozvoja zároveň môže viesť aj k vojne.

Afghanistan - UN Photo/Shehzad NooraniNa to, aby mal rozvoj dlhodobý pozitívny efekt, musí byť trvalo udržateľný. Cieľom trvalo udržateľného rozvoja je zabezpečiť, aby zdroje Zeme, ktoré využívame na ekonomický rast, boli k dispozícii aj pre budúce generácie. Pozornosť, aká je v súčasnosti venovaná hrozbám vyplývajúcim z globálnych klimatických zmien, je príkladom, ako môžu byť ľudská sloboda a ľudský rozvoj narušené v prípade, keď sa ekonomický rast a rozvoj oddelia od environmentálnych záujmov.

Generálny tajomník Pan Ki-mun sa o klimatických zmenách vyjadril ako o "morálnej výzve našej generácie". Ak sa nám nepodarí znížiť ich dopad, nerovnosti medzi bohatými a chudobnými sa zvýšia a ľudia, ktorí žijú v chudobe, budú čeliť oveľa väčším útrapám.

Miléniové rozvojové ciele

Secretary-General Visits Mwandama Millennium Village - UN Photo/Evan Schneider Na Miléniovom summite 2000 sa stretli svetoví lídri, aby vypracovali plán na zlepšenie kvality života v rozvojových krajinách. Všetky krajiny podpísali Miléniovú deklaráciu, prvý medzinárodne dohodnutý rámec pre boj s globálnou chudobou, hladom, chorobami a nerovnosťou. Podpísaním Deklarácie všetky krajiny "uznávajú, že okrem svojej vlastnej zodpovednosti za svoje vlastné spoločnosti, máme kolektívnu zodpovednosť za dodržiavanie princípov ľudskej dôstojnosti, rovnosti a spravodlivosti na globálnej úrovni. Ako lídri máme preto povinnosť voči všetkým ľuďom na celom svete, najmä voči tým najzraniteľnejším a obzvlášť voči deťom, ktorým patrí budúcnosť".

United Nations Photo/Eskinder DebebeNa to, aby mohli byť zrealizované ambície obsiahnuté v Miléniovej deklarácii, bolo navrhnutých osem konkrétnych rozvojových cieľov. Tieto, dnes známe ako Miléniové rozvojové ciele (MRC), sa zameriavajú na základné príčiny chudoby a nerovnosti s plánovaným termínom splnenia v roku 2015. MRC sú viac ako len záväzky; prostredníctvom globálneho partnerstva ponúkajú akčný program boja proti mnohým globálnym problémom. Navyše sú tieto ciele vzájomne prepojené, takže na to, by sa dosiahol jeden, musí krajina taktiež pracovať na splnení ostatných. Napríklad zdravie detí nemožno zlepšiť bez zabezpečenia čistej vody a práva žien nemôžu byť uskutočnené bez toho, aby mali dievčatá rovnaký prístup k základnému vzdelaniu.

Osem MRC:

1. Odstrániť extrémnu chudobu a hlad.

2. Dosiahnuť univerzálne základné vzdelanie.

3. Podporiť rodovú rovnosť a posilniť postavenie žien.

4. Znížiť detskú úmrtnosť.

5. Zlepšiť zdravie matiek.

6. Bojovať proti HIV/AIDS, malárii a ďalším chorobám.

7. Zabezpečiť environmentálnu udržateľnosť.

8. Rozvíjať globálne partnerstvo pre rozvoj.


MDGs - Saving 16 Million - PosterMRC majú typické znaky medzinárodných dohôd vo viacerých ohľadoch. V prvom rade sú dohodou medzi vládami globálneho Severu a Juhu, pričom stanovujú kroky pre vyspelé aj rozvojové krajiny, ktoré musia urobiť, aby mohli tieto ciele zrealizovať. Do tohto partnerstva vstúpili aj medzinárodné organizácie a mimovládne organizácie, ktoré sa zameriavajú na pomoc krajinám pri plnení MRC. Po druhé, stanovené ciele sú sledovateľné a merateľné, majú jasné úlohy a indikátory. Po tretie, MRC sú časovo viazané: termín je jasne definovaný - rok 2015 - dokedy je potrebné ich dosiahnuť. MRC je možné upraviť na prostredie rôznych krajín a úlohy nastaviť tak, aby primerane odrážali skutočnú podobu rozvoja rôznych štátov.

MRC predstavujú veľké ciele, ktoré zasahujú do oblasti zdravia, bezpečnosti a prosperity každého na celom svete. Bude svet úspešný v ich plnení? Môžeme si dovoliť zlyhať? Napriek výzvam, ktorým chudobné krajiny čelia, urobili mnohé značný pokrok, pričom povedomie o kritickej situácii chudobných na celom svete v bohatých krajinách rastie. Stále je však potrebné urobiť viac. Chudobné krajiny musia zaručiť väčšiu zodpovednosť voči svojim občanom a oveľa efektívnejšie využívanie zdrojov. Bohatšie krajiny musia urobiť svoju časť práce tým, že poskytnú efektívnejšiu pomoc, rýchlejšiu a rozsiahlejšiu dlhovú úľavu a budú reformovať obchodné politiky.

Link na webstránku o MRC MZV SR

 

Prečítajte si viac o tom, čo Spojené národy robia v oblasti:

Rozvoj - Medzinárodný mier a bezpečnosť - Ľudské práva - Humanitárne záležitosti - Medzinárodné právo