Forum o načinih mreženja za mir 2010: praktiki iz mirovnih operacij so razpravljali o operacijah za ohranjanje miru in zaščito civilistov v oboroženih spopadih

Networking for Peace

DUNAJ, 27. maj (Informacijska služba ZN) - "Konflikti so dragi, na videz drage mirovne operacije pa so bistveno cenejše," pojasnjuje Julian Harston, nekdanji pomočnik generalnega sekretarja ZN, v njegovem osrednjem govoru publiki mirovnikov, predstavnikom civilne družbe in vladnim predstavnikom, ki so se vsi skupaj zbrali na Uradu Združenih narodov na Dunaju 27. maja na tretjem forumu o načinih mreženja za mir ( Networking for Peace forum).

Forum je gostila Informacijska služba Združenih narodov (UNIS) na Dunaju v sodelovanju z Društvom avstrijskih mirovnikov (AAP), avstrijskim Ministrstvom za obrambo in šport in mestom Dunaj. Srečanje se je organiziralo pozno v maju, da bi se pokrivalo z osmim praznovanjem mednarodnega dneva mirovnikov ZN. Forum o načinih mreženja za mir zagotavlja platformo za udeležence in društva mirovnikov, preko katere si lahko menjajo izkušnje in ideje za regijsko sodelovanje na področju mirovnih operacij.

Ker je forum tudi obeležil mednarodni dan mirovnikov ZN, je direktor UNIS-a Maher Nasser po svojem pozdravnem govoru prosil navzoče, da vstanejo in z minuto molka počastijo požrtvovalnost moških in žensk, ki so izgubili svoja življenja med služenjem pod zastavo ZN. Med svojim govorom je upokojeni general Günther Greindl poudaril pomen obstoja društev mirovnikov in mrež takšnih društev ter drugih družbenih skupin. Takšne organizacije pomembno prispevajo k boljšemu razumevanju mirovnih operacij in njihovih ciljev s strani širše družbe ter dodatno še prispeva k večji podpori takšnim operacijam in posledično sodelovanju v njih.

Trenuten pregled nad mirovnimi operacijami ZN je podal gospod Harston, ki je deloval kot pomočnik generalnega sekretarja ZN. Izpostavil je šest ključnih izzivov, ki jih mora vsaka misija naslavljati: ponovno mora vzpostaviti varnost in stabilne razmere v državi, kjer deluje, zagotoviti mora legitimno politično oblast, ponovno  okrepiti gospodarstvo, podpirati nacionalno spravo, spraviti razdvojeno civilno družbo nazaj skupaj in v obzir vzeti regionalni kontekst. Soočiti se moramo z velikimi izzivi, zato so tudi mirovne operacije postale izjemno kompleksne v svojem delovanju. Če želimo, da je posamezna misija uspešna, morajo države članice ZN zagotoviti zadostna sredstva. Gospod Harston je svoje teze vlekel iz svojih dolgoletnih izkušenj in predlagal, da so mandati misij prilagojeni glede na podporo, ki jo je mednarodna skupnost pripravljena zagotoviti. "Brez ustrezne podpore so mirovne operacije potisnjene ob zid. Naloži se jim preveliko breme, hkrati pa so še finančno podhranjene", je pojasnil g. Harston.

Društva mirovnikov lahko pomagajo ustvarjati podporo domače javnosti in jo seznaniti z dobrimi stranmi mirovnih operacij. Udeleženci foruma so bili iz Avstrije, Češke, Hrvaške, Madžarske, Poljske, Romunije, Slovaške in Srbije. Izkoristili so priložnost, da pretehtajo prispevke mirovnim operacijam s strani držav, iz katerih izhajajo. Delili so tudi svoje izkušnje, ki so si jih pridobili med svojim sodelovanjem v misijah.

Generalpodpolkovnik Günther Höfler, poveljnik avstrijskih obrambnih sil, je predstavil koncept zaščite civilistov v oboroženih spopadih v sklopu resolucije 1894 (2009) Varnostnega sveta ZN, kateri je bila Avstrija sponzor. "Najbolj odločilen del je implementacija na terenu. Potrebno je vključiti vse deležnike, in sicer na vse možne načine", je poudaril generalpodpolkovnik Höfler. Avstrijske obrambne sile so na zadnje sodelovale v misiji ZN v Čadu in Centralno-afriški republiki (MINURCAT), kjer je bila zaščita beguncev in notranje razseljenih oseb del mandata operacije. Udeleženci so se strinjali, da je sodelovanje med vsemi akterji na terenu vitalnega pomena, vendar ne samo med vojsko in civilisti, ampak tudi med državami, ki prispevajo svoje vojaške sile.

Med udeleženci se je odvila tudi obsežna izmenjava izkušenj in primerov delovanja različnih društev mirovnikov ali podobnih organizacij. Med drugim je direktor UNIS-a Maher Nasser predlagal vzpostavitev spletne platforme za mreženje med organizacijami in njihovo redno obveščanje, kar so udeleženci z navdušenjem sprejeli. UNIS na Dunaju je predstavil praktični vidik takšnega ukrepa in izpostavil, da sploh ne zahteva posebnega napora, saj se lahko uporabi že obstoječe spletne strani, kot je na primer Facebook. "To lahko postane naš virtualen način srečevanja in nadaljnjega povezovanja," je pojasnil g. Nasser.