8 ciljev za Afriko ( 8 Goals for Africa)

Dunajski mednarodni center je v prvem tednu svetovnega nogometnega prvenstva (od 14. do 18. junija) prevzela popolna nogometna mrzlica. V baru v Rotundi so se predvajale tekme, goste pa je animirala maskota prvenstva 'Zakumi'. Stalna misija Južne Afrike in Informacijska služba ZN na Dunaju sta izkoristile priložnost, da pozornost gledalcev ni samo pri prvenstvu, ampak tudi pri milenijskih razvojnih ciljih. Samo pet let še imamo, da jih uresničimo. Glede na trenutne ocene bomo milenijske cilje težko dosegli v večini držav podsaharske Afrike.

Pesem '8 ciljev za Afriko' (8 Goals for Africa) je nastala pod pokroviteljstvom ZN prav v Južni Afriki, in sicer kot del kampanje, ki se osredotoča na doseganje milenijskih razvojnih ciljev. Sredi Dunajskega mednarodnega centra v Rotudni se je nahajala informacijska stojnica kampanje, kjer so pesem cel teden predvajali. Izvajalci pesmi so Yvonne Chaka Chaka iz Južne Afrike, UNICEF-ova ambasadorka dobre volje Angelique Kidjo iz Benina, Oliver Mtukudzi iz Zimbabveja, Eric Wainaina iz Kenije, Baaba Maal iz Senegala in Soweto gospel zbor iz Južne Afrike. Svetovno znana jazzovska glasbenika Hugh Masekela in Jimmy Dludlu iz Južne Afrike sta poskrbela za glasbeno podlago, Arthur Baker iz Združenih držav Amerike pa je bil producent pesmi. Vsi osmi afriški glasbeniki, ki so del pesmi, so na afriškem kontinentu med najbolj popularnimi. S pesmijo so se pridružili ZN, da bi svet opozorili na obljube o doseganju milenijskih razvojnih ciljev. Glasbenik Jimmy Dludlu je ob uradnem izidu pesmi povedal: "Od pobude posneti to pesem sem bil popolnoma prevzet. Vsi skupaj želimo pomagati pri promociji milenijskih razvojnih ciljev, osebno pa sem prepričan, da bo pesem med množice prenesla sporočilo miru, upanja in obljub za lepši jutri".

Šolarji in drugi otroci, ki so obiskali Dunajski mednarodni center so tudi imeli možnost, da zadenejo torbo polno nogometnih sladkarij, ki jih je prijazno donirala Stalna misija Južne Afrike. V celem tednu je več kot 200 sodelujočih poskusilo svojo srečo pri vprašanjih, kot na primer "Koliko držav je na prvenstvu in koliko od teh je afriških?" in "Kdaj je bila sprejeta Milenijska deklaracija?" Med nagradami so bile tudi nogometne žoge, vuvuzele in drugi uradni rekviziti FIFA za svetovno prvenstvo 2010. Tri srečne zmagovalce so izbrali v petek, 18. junija, na posebnem dogodku.

Na dogodku je spregovoril tudi veleposlanik Južne Afrike, nj. eksc. gospod Xolisa Mabhongo, ki je izpostavil pomen izobrazbe pri doseganju vseh milenijskih razvojnih ciljev in bil navdušen nad visoko udeležbo šolarjev na dogodku. "Če želimo zmanjšati svetovno revščino in lakoto za polovico, to ne moremo storiti brez vlaganja v izobraževanje. Enako velja za zmanjševanje smrtnosti mater, kjer so naložbe v izobraževanje prav tako ključne, kot je to na stvari pri vseh ostalih milenijskih ciljih." Gospod Mabhongo je nato naredil povezavo med svetovnim prvenstvom, razvojem in Afriko ter ob tem pripomnil: "Južna Afrika je kot gostiteljica svetovnega prvenstva dokazala, da Afrika napreduje, je varna in gostoljubna dežela. Med drugim je tudi dokazala, da lahko izpolni obljube, ki jih je dala." Direktor Informacijske službe Združenih narodov Maher Nasser je ob tem povedal, da bi svet moral videti več takšnih zdravih in dobronamernih tekmovanj, kar je tudi smisel svetovnega prvenstva, ne pa tekem za čim večje naložbe v orožje. Oba govorca sta obiskovalce opomnila, da imamo še samo pet let do uresničitve milenijskih razvojnih ciljev. Dodala sta, da mora mednarodna skupnost svoje obljube vzeti bolj resno, če resnično želi doseči vseh osem ciljev do leta 2015, še posebej pa v Afriki, kjer so izzivi največji. Zagotoviti moramo, da Afrika nikjer ne bo zaostajala.

8 Goals for Africa