Kaj je Vrh o prihodnosti?

alt text is missing

Na Vrhu o prihodnosti, ki je potekal 22. septembra 2024, so svetovni voditelji sprejeli Pakt za prihodnost, ki vključuje Globalni digitalni dogovor in Deklaracijo o prihodnjih generacijah.

Pakt zajema široko paleto tem, med drugim mir in varnost, trajnostni razvoj, klimatske spremembe, digitalno sodelovanje, človekove pravice, spol, mlade, prihodnje generacije in preobrazbo globalnega upravljanja.

Tovrstna priložnost, ki se ponudi zelo redko, je trenutek, da se popravi oslabljeno zaupanje in pokaže, da se mednarodno sodelovanje lahko učinkovito spoprime s sedanjimi izzivi, pa tudi s tistimi, ki so se pojavili v zadnjih letih ali nas morda še čakajo na obzorju.

Hkrati še imamo izjemno priložnosti, da hiter napredek znanosti in tehnologije ob pravilnem upravljanju doseže boljšo, mirnejšo, uspešnejšo in pravičnejšo prihodnost za vse.

Kot je generalni sekretar Združenih narodov (ZN) António Guterres povedal Generalni skupščini: “Naš svet nujno potrebuje reformo Varnostnega sveta in mednarodnega finančnega sistema, smiselno vključevanje mladih v odločanje, globalni digitalni dogovor za povečanje pozitivnih učinkov novih tehnologij in zmanjšanje njihovih tveganj ter platformo za izredne razmere za izboljšanje mednarodnega odziva na kompleksne globalne šoke.”

“Priča sem dinamičnim prizadevanjem za izgradnjo bolj učinkovitega, vključujočega in prenovljenega multilateralizma, ki je prilagojen 21. stoletju in našemu vse bolj multipolarnemu svetu.”

IZPOSTAVLJENO

  • Članek o srečanju za Vrh o prihodnosti

    Članek o srečanju za Vrh o prihodnosti

    17/09/2024

    "Vrh o prihodnosti je priložnost za oblikovanje bolj učinkovitih in vključujočih institucij ter orodij za globalno sodelovanje, ki so prilagojena 21. stoletju in našemu multipolarnemu svetu." - Generalni sekretar Združenih narodov António Guterres

Izboljšanje našega sodelovanja za boljši jutri

Imamo že veliko obstoječih sporazumov in zavez, začenši z Ustanovno listino ZN, Splošno deklaracijo o človekovih pravicah, cilji trajnostnega razvoja, Pariškim sporazumom in mnogimi drugimi.

Vrh o prihodnosti bo preučil, kako lahko bolje sodelujemo pri uresničevanju naših želja in ciljev. Ob tem se tudi sprašujemo, kako bolje zadovoljiti potrebe sedanjosti in se hkrati pripraviti na izzive prihodnosti.

Samo s skupnimi močmi lahko sprejmemo drzne ukrepe, ki ustrezajo današnji realnosti ter jutrišnjim grožnjam in priložnostim. To je v interesu vsake države, ne glede na to, kako bogata in močna je.

Vrh o prihodnosti je edinstvena priložnost, da okrepimo sodelovanje pri kritičnih izzivih, naslovimo odpravo vrzeli v globalnem upravljanju in krepimo prehod k oživljenemu multilateralnemu sistemu, ki ima boljši položaj za pozitiven vpliv na življenja ljudi. Hkrati se še moramo pripraviti na razmere v svetu, ki prihajajo.

Pakt za prihodnost

Ko se bodo svetovni voditelji septembra letos zbrali v Združenih narodih, bodo sprejeli tri dokumente. Pakt za prihodnost je namenjen opredelitvi prioritet in ukrepov za soočanje z globalnimi izzivi. Deklaracija o prihodnjih generacijah bo vsebovala posebne korake za upoštevanje interesov prihajajočih generacij, Globalni digitalni dogovor pa naj bi začrtal pot do odprte, svobodne, varne in na človeka osredotočene digitalne prihodnosti za vse.

Ti sporazumi bodo utrli pot, da se med drugim vrnemo k ukrepom za doseganje ciljev trajnostnega razvoja, in sicer s sprostitvijo večjega obsega razvojnega financiranja in reševanjem dolžniške krize, ki zavira toliko držav v razvoju. Dodatno moramo oživeti naš sistem kolektivne varnosti in preoblikovati globalno upravljanje, izkoristiti priložnosti digitalnih tehnologij in obvladovati njihova tveganja ter krepiti smiselno sodelovanje mladih pri odločanju na vseh ravneh.

Globalna načela za celovitost informacij

Svet se mora odzvati na škodo, ki jo povzroča širjenje spletnega sovraštva in laži, hkrati pa odločno spoštovati človekove pravice, je dejal generalni sekretar ZN António Guterres junija 2024 ob predstavitvi Globalnih načel ZN za celovitost informacij.

Dezinformacije, sovražni govor in druga tveganja v informacijskih ekosistemih spodbujajo konflikte, ogrožajo demokracijo in človekove pravice ter spodkopavajo javno zdravje in podnebne ukrepe. Njihovo širjenje je dandanes pospešeno zaradi hitrega porasta lahko dostopnih tehnologij umetne inteligence, kar povečuje grožnjo skupinam, ki so pogosto tarče v informacijskem prostoru, vključno z otroki.

Generalni sekretar ZN je predstavil okvir za usklajene mednarodne ukrepe s ciljem, da informacijski prostor postane bolj varen in human.

VSEBINE ZA SKUPNO RABO

alt text is missing
alt text is missing
alt text is missing
alt text is missing
Z desno miškino tipko kliknite na sliko in si jo tako prenesite ter shranite na svoj računalnik.

VEČ DOGODKOV

  • Mladi filmski ustvarjalci zmagali na mladinskem filmskem natečaju
    04/12/2024

    Mladi filmski ustvarjalci zmagali na mladinskem filmskem natečaju

    Dijaki in dijakinje iz Avstrije, Slovaške in Slovenije so zmagali na letošnjem mladinskem natečaju kratkih filmov z navdihujočimi filmi na temo »Mir – spoštovanje – nenasilna komunikacija: Kaj pomenijo za vas in vašo/našo prihodnost?«. 

  • Vrh o prihodnosti
    22/09/2024

    Vrh o prihodnosti

    Vrh o prihodnosti je dogodek na visoki ravni, ki združuje svetovne voditelje s ciljem, da oblikujejo novo mednarodno soglasje o tem, kako zagotoviti boljšo sedanjost in zaščititi našo prihodnost.

  • Preprečevanje dezinformacij in sovražnega govora v digitalnem svetu
    13/12/2022

    Preprečevanje dezinformacij in sovražnega govora v digitalnem svetu

    Interaktivne delavnice je ponudila Informacijska služba Združenih narodov (UNIS) na Dunaju v sodelovanju z avstrijsko nevladno organizacijo ZARA Training, da bi učitelje in učiteljice naučili več o tem, kako senzibilizirati in vključiti mlade v preprečevanje širjenja lažnih informacij v digitalnem svetu ter se spopasti z diskriminacijo in sovražnim govorom.

  • Združeni narodi začenjajo veliko razpravo ob svoji 75. obletnici
    01/01/2020

    Združeni narodi začenjajo veliko razpravo ob svoji 75. obletnici

    pričenja se največja svetovna razprava o prihodnosti sveta.