Umetnost mirovništva - na Dunaju so odkrili mogočno skulpturo iz orožja

Gun Sculpture Exhibition

Prejšnji teden so v 'Rotundi' v Dunajskem mednarodnem centru odkrili mogočno skulpturo, in sicer umetniški izdelek iz petih ton železja oziroma iz približno sedem tisoč kosov orožja. V tednu dni so si umetnino ogledali številni zaposleni ZN, diplomati in obiskovalci iz vseh koncev sveta, ki jih prevzema njena zgovorna podoba. To mogočno skulpturo sta ustvarila kanadska umetnika Sandra Bromley in Wallis Kendal ter predstavlja njuno razlago kulture nasilja, ki uničuje veliko modernih družb. Skulptura je narejena iz orožja, ki je bilo vzeto iz uporabe, in sicer iz strelnega orožja, streliva in min. Umetnina je del razstave, ki se imenuje 'Umetnost mirovništva'. Na razstavi so tudi razstavljene slike žrtev vojn, zločinov in drugih oblik nasilja po vsem svetu. Vsak izmed obiskovalcev ima možnost razstavo komentirati na posebej namenjeni stenski tabli, med drugim pa si lahko tudi ogleda dokumentarec, ki prikazuje nastajanje skulpture iz orožja. Odprtje razstave na Uradu Združenih narodov na Dunaju se je pokrivalo z letnim srečanjem Akademskega sveta sistema Združenih narodov (ACUNS), ki je potekalo od 3. do 5. junija. Osrednja tema srečanja so bili novi varnostni izzivi v svetu.

Gun Sculpture ExhibitionUmetnika Bromley in Kendal sta pojasnila, da s skulpturo obiskovalce nagovarjata tako intelektualno kot čustveno. Želita spodbuditi razmislek in odpreti debato o kulturi nasilja. Orožje v skulpturi je bilo uporabljeno kot metafora za nasilje 20. stoletja, ki se pogosto razume kot najbolj nasilno stoletje v zgodovini človeštva. Po petih letih zbiranja orožja, portretov in kratkih zgodb od žrtev nasilja iz vsega sveta, sta umetnika razstavo 'Umetnost mirovništva' dokončala leta 2000. Orožje je predvsem darovala policija, bilo pa je večinoma zaseženo na krajih zločina, deloma pa tudi pridobljeno iz vojaških skladišč iz vseh koncev sveta. Tako sta pridobila številne protitankovske in zemeljske mine, topovske granate, 110-milimetrsko strelivo, puške AK-47, uničene puške na šibre različnih tipov, nože in drugo hladno orožje.

Razstava skulpture tudi sovpada s četrtim srečanjem držav za pregled uveljavljanja Akcijskega programa ZN o nezakoniti trgovini z orožjem malega kalibra in lahkim strelnim orožjem, ki poteka vsaki dve leti. Srečanje bo od 14. do 18. junija 2010 v New Yorku. To je že drugič odkar je bila skulptura razstavljena v ZN. Prvič je bila predstavljena na sedežu ZN v New Yorku leta 2001 v času Konference ZN o nezakoniti trgovini z orožjem malega kalibra in lahkim strelnim orožjem. Skulptura je bila sicer razstavljena na treh kontinentih in si jo je že ogledalo okrog milijon in pol ljudi. Sandra Bromley pojasnjuje, da je aktivna udeležba gledalca ključen člen celotne razstave. Do sedaj smo od obiskovalcev prejeli več kot 150.000 prispevkov v obliki komentarjev, risb, pesmi itn.

Gun Sculpture Exhibition

Direktor Informacijske službe ZN (UNIS) na Dunaju, Maher Nasser, je na otvoritveni slovesnosti 4. junija 2010 povedal, da je povsem navdušen nad izjemnim zanimanjem, ki ga je sprožila razstava, hkrati pa je prejela tudi številne pozitivne odzive. "Umetnost ni samo odraz lepote, ampak tudi vzbuja čustvene odzive, ki sprožajo kritično mišljenje. Današnja razstava prikazuje različne vrste nasilja in njihov poguben vpliv na življenja ljudi", je dodal Maher Nasser. Na podlagi ocen Urada Združenih narodov za droge in kriminal (UNODC) je svetovni trg nezakonitega orožja vreden okrog 200 do 300 milijonov ameriških dolarjev na leto, kar znaša približno 20 odstotkov trgovanja z orožjem na leto (zakonitega in merljivega). Orožje malega kalibra na leto povzroči okrog 300.000 smrtnih žrtev. Afrika je za tihotapce orožja najbolj dobičkonosen trg in hkrati tudi beleži največje število smrtnih primerov zaradi orožja.

Med komentarji, ki so jih pustili obiskovalci razstave, se najde tudi sporočilo bivšega generalnega direktorja IAEA Hansa Blixa, ki pravi: "Orožje malega kalibra je orožje za množično uničevanje." Najdemo tudi sledeča anonimna sporočila, in sicer: "Najlepša hvala! Vajina skulptura mi daje resnično slab občutek in menim, da tako tudi mora biti;" in "13 ljudi je umrlo v okrožju Cumbria v VB. Zločini s strelnim orožjem so brez cilja in pogosto nastradajo nedolžni ljudje." Osemletni deček Razan pa je napisal: "Mir je boljši od nasilja! Če ne bi povzročali nasilja, bi vsi lahko živeli v harmoniji."

Do tega trenutka je zgolj 79 držav članic pogodbenic Protokola o nedovoljeni proizvodnji strelnega orožja, njegovih sestavnih delov in streliva ter trgovini z njimi, ki dopolnjuje Konvencijo Združenih narodov proti mednarodnemu organiziranemu kriminalu. Protokol je stopil v veljavo julija 2005. Pogodbenice protokola so se zavezale sprejeti ustrezno zakonodajo, ki preprečuje, da bi strelno orožje prišlo v nepravilne roke, kazensko preganja odstranitev oznak iz orožja, zahteva vzdrževanje zapisnikov za izsleditev orožja, preprečuje vnovično rabo orožja, ki je bilo vzeto iz rabe, spodbuja kooperativne režime za nadzorovanje pretoka orožja, preprečuje krajo orožja in krepi čezmejno sodelovanje pri kazenskem pregonu kršiteljev.

Skulptura iz orožja bo na ogled v 'Rotundi' v Dunajskem mednarodnem centru do konca tega julija in si jo lahko ogledate v sklopu vodenih ogledov Urada Združenih narodov na Dunaju.

Gun Sculpture Exhibition