"Dialog in medsebojno razumevanje" na Dunajskem mednarodnem centru

International Youth DayInformacijska služba ZN (UNIS) na Dunaju je 12. avgusta v sklopu praznovanja mednarodnega dne mladih izvedla brezplačen ogled Združenih narodov na Dunaju, vključno s predstavitvijo njihovega dela. Na Dunajski mednarodni center so tako povabili osebe stare manj kot 26 let. Okrog 500 mladih se je odločilo za vodeni ogled, v okviru katerega so obiskali tudi informacijske stojnice Dunajskega mednarodnega centra in Oddelek za mladino mesta Dunaj.

Ker je bilo leto 2010 razglašeno tudi kot mednarodno leto zbliževanja kultur, so na Dunajskem mednarodnem centru še postavili umetniško razstavo 'Ena družina' ( One Family). Avtorji razstave so Konfucijski inštitut Univerze na Dunaju, Klub UNESCO na Dunaju in umetnica Yusheng Zhao. Razstava bo javnosti na ogled od 12. do 20. avgusta 2010.

Direktor UNIS Maher Nasser je ob odprtju razstave 'Ena družina' izpostavil, da so države članice ZN z razglasitvijo mednarodnega leta mladih potrdile pomen mladine kot pomembnega dejavnika pri napredku, pozitivnih družbenih spremembah in tehnoloških inovacijah. Ideali, energija in vizija mladine so ključnega pomena pri bodočem razvoju naše družbe. "Mladi niso le pasivni sprejemniki družbenih dobrin, ampak učinkoviti dejavnik sprememb", je dodal g. Maher Nasser. V skladu s temo mednarodnega leta, ki se glasi 'Dialog in medsebojno razumevanje' ( Dialogue and Mutual Understanding), so bile razstavljene slike otrok, ki so jih ustvarili otroci kitajskega porekla in lokalna mladina iz Dunaja, upodabljajo pa pogled otrok na njihovo družino in kulturno identiteto. Kitajski veleposlanik, nj. eksc. g. Xiaodi Hu, ki je sodeloval pri odprtju razstave, je pozdravil dejstvo, da tretja generacija kitajskih otrok, ki živi v tujini, še vedno negujejo tradicionalne kitajske družinske vrednote. "Tesni družinski stiki so del kitajske kulture, otroci pa so naša bodočnost", je dodal g. Hu. Profesor Richard Trappl, direktor Konfucijskega inštituta Univerze na Dunaju, je pojasnil, da se bo projekt razširil tudi na poglede otrok, ki živijo na ostalih petih kontinentih. Tako bodo lahko tudi otroci iz drugih kontinentov izrazili svoje ideje preko slikanja, kot so to lahko storili otroci danes. "Otroke moramo spodbujati, da bodo ustvarjali svet, ki bo živel v večjem miru. Otroci imajo svoje sanje, mi pa jih moramo spodbujati, da jih bodo lahko tudi uresničili. S projektom ponujamo otrokom iz vsega sveta možnost, da spravijo svojo bujno domišljijo na platno".

Ob tem moramo opomniti, da slike umetnice Yusheng Zhao, ki spremljajo razstavo, izražajo kitajsko vrednoto 'Jia' (družina). Direktor UNIS je ob tem izpostavil zadnjo iniciativo Oddelka Združenih narodov za javno informiranje, ki slavi in krepi večjezičnost in kulturno raznolikost s svojimi dnevi maternih jezikov na Združenih narodih. Iniciativo je februarja sprožil podsekretar ZN za komunikacije in javno informiranje ter koordinator multikulturalizma Kiyo Akasaka, ki je med drugim 20. april tudi razglasil kot dan kitajskega jezika.

Dogodek je zaključila čudovita kitajska glasbena točka, ki jo je na pipi, tradicionalnem kitajskem glasbilu na strune, zaigrala ga. Pei Ju Tsai.

Večv angleščini