Informativne narave – ni uradni dokument
UNIS/SGSM/1372
6. december 2023
“Vsi ljudje se rodijo svobodni ter imajo enako dostojanstvo in pravice.”
Ikonična začetna poved Splošne deklaracije človekovih pravic je danes enako pomembna kot ob sprejetju pred 75 leti.
Splošna deklaracija je zemljevid, ki pomaga končati vojne, zaceliti delitve in spodbujati življenje miru ter dostojanstva za vse.
Toda svet izgublja tla pod nogami. Konflikti so prepogosti. Revščina in lakota naraščata. Neenakosti se poglabljajo. Podnebna kriza je kriza človekovih pravic, ki najbolj škodi prav najbolj ranljivim.
Avtoritarizem narašča.
Državljanski prostor se krči, mediji pa so tarča napadov z vseh strani.
Enakost spolov ostaja oddaljen sanjski cilj, reproduktivne pravice žensk pa se potiskajo v ozadje.
Danes je bolj kot kdaj koli pomembno spodbujati in spoštovati vse vrste človekovih pravic, ki nas varujejo - socialne, kulturne, ekonomske, civilne in politične.
Splošna deklaracija kaže pot k skupnim vrednotam in pristopom, ki lahko pomagajo rešiti napetosti ter ustvariti varnost in stabilnost, ki ju svet nujno potrebuje.
Ko si prizadevamo posodobiti globalne okvire delovanja in jih narediti bolj učinkovite za 21. stoletje, morajo imeti človekove pravice pri tem edinstveno in osrednjo vlogo.
Pozivam vse države članice, da ob 75. obletnici deklaracije in v pripravah na Vrh o prihodnosti naslednje leto okrepijo svojo zavezanost večnim vrednotam Splošne deklaracije človekovih pravic.
Hkrati ob dnevu človekovih pravic pozivam ljudi po svetu, da vsak dan spodbujajo in spoštujejo človekove pravice, in sicer za vsakogar in povsod.
* *** *
"Letos mineva osemdeset let od konca holokavsta. Žalujemo za šestimi milijoni Judov, ki so jih umorili nacisti in njihovi sodelavci, ko so poskušali uničiti celoten narod." — António Guterres
Pregled stanja človekovih pravic v Sloveniji bo že četrtič opravila Delovna skupina za univerzalni periodični pregled (UPP) Sveta OZN za človekove pravice, in sicer v torek, 28. januarja 2025, na zasedanju v Ženevi, ki bo dostopno v živo preko spleta.
"Letos naj bi obnovljivi viri energije prvič postali največji vir proizvodnje električne energije na svetu. Hkrati njihove cene še naprej drastično padajo." — António Guterres
"Skupaj lahko postavimo leto 2025 kot nov začetek. Ne bodimo razdeljen svet. Bodimo združeni narodi." — António Guterres