Navštívte Organizáciu Spojených národov

Často kladené otázky

Potrebujem pre vstup do OSN nejaký identifikačný preukaz?

Pre vstup do Viedenského medzinárodného centra sa všetci návštevníci OSN nad 18 rokov a deti bez sprievodu dospelého nad 12 rokov musia preukázať platným preukazom totožnosti s fotografiou, ktorý bol vystavený členským štátom alebo pozorovateľským štátom. Preukaz musí byť v origináli (neakceptujú sa žiadne kópie alebo fotografie preukazu) a môže to byť cestovný pas, vodičský preukaz alebo národný občiansky preukaz. Deti, ktoré sa zúčastnia školských prehliadok, musia mať pri sebe školský preukaz.

Top

Musím prejsť bezpečnostnou kontrolou?

Áno. Predtým, než si kúpite vstupenku na prehliadku, berte do úvahy aj čas potrebný na bezpečnostnú kontrolu.

Top

Sú nejaké obmedzenia ohľadom toho, čo môžem mať počas prehliadky pri sebe?

Do VIC je zakázané vstúpiť so zbraňou akéhokoľvek druhu (týka sa to aj nožov a napodobenín zbraní). Ilegálne predmety nájdené pri bezpečnostnej kontrole budú zhabané a rakúska polícia bude o tom oboznámená. Legálne predmety, ktoré však pre vstup nie sú povolené, ako napríklad ostré predmety alebo hračkárske zbrane, budú vrátené majiteľovi po prehliadke.

Prosíme, aby ste na prehliadku nechodili s veľkými taškami a ruksakmi, keďže sa v areáli nenachádza žiadna šatňa alebo úschovňa.

Top

Kedy sa konajú turistické prehliadky?

Turistické prehliadky pre jednotlivcov a malé skupiny<10, ako aj pre väčšie skupiny >10, sa konajú iba cez týždeň.

Top

Ako si môžem kúpiť vstupenku na prehliadku?

Vstupenky pre jednotlivcov a skupiny je možné zakúpiť vo Viedenskom medzinárodnom centre pred začiatkom prehliadky. Akceptujeme iba platby v hotovosti.

Top

Ako mám postupovať, ak chcem vstupenku vrátiť alebo stornovať rezerváciu?

V prípade neskorého zrušenia alebo zmeny rezervácie skupinových prehliadok sa započíta stornovací poplatok. Zakúpenú vstupenku nie je možné vrátiť.

Top

Môžem navštíviť Viedenské medzinárodné centrum aj bez prehliadky?

Nie. Vstup do Viedenského medzinárodného centra je možný iba so sprievodcom.

Top

Čo ak prídem neskoro?

Žiadame návštevníkov, aby prišli minimálne 15 minút pred začiatkom prehliadky. Ak skupina mešká, prosíme, aby zavolali na 0043-1-26060-3328. V prípade neskorého príchodu do Návštevníckeho centra Vašu rezerváciu budeme musieť zrušiť. Jednotlivci, ktorí sa neskoro dostavia na prehliadku, kde nie je potrebná rezervácia, budú musieť počkať na ďalšiu prehliadku.

Top

V akých jazykoch sú prehliadky k dispozícii?

Skupiny môžu požiadať o prehliadku vo viac ako 12 jazykoch . V zriedkavých prípadoch, keď požadovaný jazyk nie je dostupný, je prehliadka v anglickom jazyku.

Prehliadky bez registrácie pre jednotlivcov a malé skupiny sú zvyčajne v nemeckom alebo anglickom jazyku. Prehliadky v ostatných jazykoch sú možné v prípade, ak preferujú návštevníci v rámci celej skupiny iný jazyk a sprievodca pre tento jazyk je momentálne dostupný.

Top

Je počas prehliadky povolené fotiť?

Áno, fotenie je povolené (fotoaparátom, mobilom), zvukové alebo obrazové záznamy sú zakázané. V závislosti od konajúcich sa konferencií môže sprievodca upozorniť na zákaz fotenia na určitých miestach. Fotenie delegátov, zamestnancov a bezpečnostných zariadení nie je povolené.

Top

Je k dispozícii nejaká šatňa alebo úschovňa?

Nie. Ruksaky, tašky, kabáty a pod. nie je možné nikam odložiť, musia sa vziať na prehliadku so sebou.

Top

Dá sa niekde v Návštevníckom centre OSN kúpiť jedlo?

Počas prehliadky nie je pre návštevníkov možné sa ísť niekam najesť. Malé občerstvenie, nápoje a kávu je možné si zakúpiť v automatoch v Návštevníckom centre pred alebo po prehliadke.

Top

Nachádza sa tam bankomat?

Nie, v Návštevníckom centre sa nenachádza bankomat. Prosíme, aby ste do Viedenského medzinárodného centra prišli s dostatočnou hotovosťou na zakúpenie vstupenky.

Top

Môžu sa prehliadok zúčastniť aj deti?

Vítané sú deti rôzneho veku, obsah prehliadky je však primeraný pre deti od 6 rokov.

Top

Majú učitelia sprevádzajúci žiakov nejakú zľavu?

Maximálne dvaja učitelia majú vstup zadarmo, ak sprevádzajú skupiny základných alebo stredných škôl. Táto zľava sa nevzťahuje na vedúcich dospelých skupín alebo vedúcich univerzitných študentov.

Top

Kde sa nachádza parkovacie miesto pre autobusy?

Návštevníkom odporúčame prísť verejnou dopravou, keďže sa pri areáli nenachádza žiadne parkovisko a možnosti krátkej zastávky na vystúpenie sú limitované. V prípade príchodu autobusom požiadajte vodiča, aby zastavil na adrese Wagramer Strasse 5.

Top

Musíme dodržiavať nejaký dress code (predpísané oblečenie)?

Prosíme, aby Vaše oblečenie bolo vhodné do medzinárodného diplomatického prostredia OSN. Napríklad, urážlivé slogany na oblečení alebo príliš vyzývavé oblečenie nie sú akceptované.

Top

Môžem navštíviť OSN aj cez víkend?

Nie. Viedenské medzinárodné centrum je pre návštevníkov cez víkend zatvorené.

Top

Je OSN otvorené aj počas prázdnin?

OSN je pre návštevníkov zatvorené počas oficiálnych sviatkov OSN, ako aj počas prvých dvoch týždňov v roku.

Top

Je OSN vo Viedni dostupné aj pre ľudí s postihnutím?

Áno. Trasa prehliadky je bezbariérová a naši sprievodcovia majú skúseností s prispôsobením prehliadky pre návštevníkov rôznych postihnutí vrátane zrakových alebo sluchových postihnutí.

Top