Dogodki

Holocaust Remembrance Day

"Ohranimo spomin"

"Ne moremo graditi prihodnosti brez spomina na preteklost; kaj se je zgodilo, se lahko ponovi," je opozoril generalni sekretar Združenih narodov (ZN) Ban Ki-moon v svojem sporočilu ob mednarodnem dnevu spomina na žrtve holokavsta, ki ga obeležujemo vsako leto 27. januarja. Na ta dan leta 1945 so sovjetske čete osvobodile koncentracijsko taborišče Auschwitz-Birkenau.

Letošnje leto je Informacijska služba Združenih narodov (UNIS) na Dunaju v sodelovanju z Mednarodno zvezo za spomin na holokavst (IHRA), Yad Vashem, londonskim judovskim kulturnim centrom (Velika Britanija), Evropskim inštitutom šoa dediščine (Češka), kanadskim IHRA predsedstvom v 2014 in Posebnim programom ZN za osveščanje o holokavstu počastila žrtve in preživele holokavsta. V ta namen je organizirala razstavo najboljših plakatov na temo holokavsta, ki so bili izbrani na mednarodnem natečaju za najboljše plakate na temo "Ohranimo spomin - popotovanja skozi holokavst".

Mednarodna žirija je izbrala 16 najboljših plakatov izmed več sto prijavljenih študentov umetnosti in oblikovanja iz 10 različnih držav, pri čemer mnogi med njimi nimajo nobene osebne povezave s holokavstom. Spominska slovesnost in otvoritev razstave je potekala na Dunajskem mednarodnem centru. Med govorniki so bili Jurij Fedotov, generalni direktor Urada ZN na Dunaju, veleposlanik Zvi Heifetz, stalni predstavnik Izraela pri ZN na Dunaju, Jennifer Townson, namestnica vodje misije Velike Britanije na Dunaju, Mario Silva, predsednik IHRA, in Jane Jacobs, direktorica Oddelka za mednarodne odnose na Mednarodni šoli za študije holokavsta v okviru Yad Vashem. Na dogodku so bili prisotni tudi nagrajenci, ki so zasedli prva tri mesta.

Vsi govorniki so poudarili pomen spomina na holokavst, ki predstavlja neprimerljivi izraz človeškega zla. Navzoče so pozvali, da si nenehno prizadevajo širiti nauk o holokavstu na bodoče generacije. Veleposlanik Zvi Heifetz iz Izraela je opozoril na nevarno prakso zanikanja holokavsta, ki jo uvršča med oblike antisemitizma in je še vedno prisotna v mnogih družbah.

V luči madžarskega spominskega leta na holokavst v 2014 je veleposlanik Balázs Csuday, stalni predstavnik Madžarske pri ZN na Dunaju, poudaril pomembnost osveščanja o razsežnosti grozot druge svetovne vojne. Ob tem je spomnil na vlogo in odgovornost Madžarske v primeru holokavsta. Poudaril je, da odgovornost ni le pri državah, ampak ima vsak posameznik dolžnost, da se upre proti vsem oblikam sovraštva in nestrpnosti.

Ta dan je UNIS na Dunaju v sodelovanju s Stalne misijo Izraela pri ZN na Dunaju, filmskim festivalom '' this human world'' in organizacijo Topkino organiziral tudi predvajanje dokumentarca " Six Million in One". Izraelski producent dokumentarcev David Fisher s filmom pripoveduje zgodbo o štirih odraslih bratih in sestrah, ki raziščejo zgodbo pokojnega očeta, ki je preživel holokavst in bil zaprt v dveh avstrijskih koncentracijskih taboriščih, Gusen in Gunskirchen. Dokumentarcu je sledila okrogla miza, na kateri so sodelovali Jane Jacobs iz Yad Vashem, Sieglinde Witzany-Durde, učiteljica in članica Spominskega odbora za koncentracijsko taborišče Gusen, novinar Itamar Treves-Tchelet in direktor UNIS-a na Dunaju Janos Tisovszky, ki je razpravo moderiral.

Občinstvo je izpostavilo številna vprašanja, med drugim težave z izobraževanjem o holokavstu na splošno in v Avstriji, kjer je pojem Avstrije kot žrtve še vedno globoko zakoreninjen v družbi, kot je izpostavila Sieglinde Witzany-Durde.

" Six Million in One'' je film, ki ga zaznamuje molk, saj zaradi grozot vsi ostanejo brez besed. Kljub temu ni razumljivo, da se tovrstna grozodejstva še vedno dogajajo. Generalni sekretar ZN je povedal, da smo dolžni vedno znova govoriti o zgodbi holokavsta, saj tisti, ki se ne spominjajo preteklosti, so obsojeni, da se jim ponovi.