Podujatia

Holocaust Remembrance Day

"Udržanie živej pamäte"

"Ak si nepamätáme minulosť, nemôžeme budovať budúcnosť a to, čo sa už raz stalo, sa môže zopakovať", varoval vo svojom odkaze generálny tajomník OSN Pan Ki-mun pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu, ktorý si pripomíname 27.januára. Bolo to práve v tento deň, kedy sovietske vojská v roku 1945 oslobodili vyhladzovací tábor Osvienčim - Brezinka.

Na počesť obetí a tých, ktorí prežili holokaust, Informačná služba OSN (UNIS) Viedeň v spolupráci s Medzinárodnou alianciou pre pripomínanie holokaustu (IHRA), Yad Vashem, Londýnskym židovským kultúrnym centrom, českým Európskym inštitútom odkazu Šoa, kanadským predsedníctvom IHRA 2014 a programom OSN pre holokaust, tento rok zorganizovali výstavu najlepších plagátov zo súťaže Medzinárodná súťaž plagátov 2013 - 2014 na tému: "Udržanie živej pamäte - Cesty holokaustom".

Porota zložená z národných a medzinárodných porotcov vybrala 16 najlepších plagátov približne zo stovky súťažných príspevkov zaslaných študentmi umenia a dizajnu z 10 rôznych krajín, z ktorých mnohí nemali osobnú skúsenosť s holokaustom.

Na spomienkovej udalosti a otvorení výstavy, ktoré sa konali vo Viedenskom medzinárodnom centre (VIC), s prejavom vystúpili: Jurij Fedotov, generálny riaditeľ Úradovne OSN vo Viedni (UNOV); veľvyslanec Zvi Heifetz, stály predstaviteľ Izraela pri OSN vo Viedni; Jennifer Townson, zástupkyňa vedúceho misie Britského veľvyslanectva vo Viedni; Mario Silva, predseda Medzinárodnej aliancie pre pripomínanie holokaustu (IHRA) a Jane Jacobs, riaditeľka pre medzinárodné vzťahy, Medzinárodná škola pre štúdium holokaustu v Yad Vashem. Víťazi prvého, druhého a tretieho miesta boli taktiež prítomní na výstave.

Všetci rečníci podčiarkli dôležitosť pripomínania si holokaustu, ojedinelého a bezpríkladného vyjadrenia schopnosti človeka konať zlo, pričom všetkých vyzývali, aby neprestávali vo svojom úsilí sprostredkovať odkaz holokaustu aj budúcim generáciám. Izraelský veľvyslanec Zvi Heifetz varoval pred nebezpečenstvom popierania holokaustu, ktoré označil za jednu z mnohých foriem antisemitizmu, stále rozšírenú v našich spoločnostiach.

V súvislosti s Maďarským rokom pripomínania si holokaustu 2014, veľvyslanec Balázs Csuday, stály predstaviteľ Maďarska pri OSN vo Viedni, znovu zopakoval dôležitosť hovorenia o vážnosti a význame týchto hrôz druhej svetovej vojny, pričom uznal rolu a zodpovednosť Maďarska za holokaust. Zodpovednosť však neleží len na štátoch - všetci občania majú povinnosť postaviť sa proti všetkým formám nenávisti a neznášanlivosti.

V ten istý deň UNIS Viedeň v spolupráci so Stálou misiou Izraela pri OSN vo Viedni, filmovým festivalom this human world (THW) a Topkino usporiadal v rámci Ciné-ONU aj premietanie dokumentárneho filmu "Šesť miliónov a jeden". Film izraelského dokumentaristu Davida Fishera rozpráva príbeh o štyroch dospelých súrodencoch vracajúcich sa v spomienkach späť k svojmu zosnulému otcovi, ktorý prežil holokaust a bol väznený v dvoch rakúskych koncentračných táboroch, Gusene a Gunskirchene. Po filme nasledovala panelová diskusia, na ktorej sa zúčastnili Jane Jacobs z Yad Vashem, Sieglinde Witzany-Durde, učiteľka a členka Spomienkového výboru KZ Gusen a novinárka Itamar Treves-Tchelet, spolu s riaditeľom UNIS Viedeň Janosom Tisovszkym, ktorý diskusiu moderoval.

Publikum otvorilo rôzne otázky, vrátane ťažkostí so vzdelávaním o holokauste vo všeobecnosti a najmä v Rakúsku, kde je, ako upozornila Sieglinde Witzany-Durde, stále hlboko zakorenený pocit, že Rakúšania boli v pozícii obetí.

"Šesť miliónov a jeden" je film, pre ktorý je príznačné ticho, keďže na tieto hrôzy nikto nemá slov. Avšak akokoľvek nevysvetliteľné tieto ohavné činy stále sú, ako povedal generálny tajomník OSN, našou povinnosťou je, rozprávať tento príbeh o holokauste stále znova a znova, pretože tí, ktorí si svoju minulosť nepamätajú, sú odsúdení na to, aby si ju zopakovali.