Informativne narave - ni uradni dokument

UNIS/NAR/1132
28. februar 2012

INCB: Ustaviti moramo prodajo drog otrokom preko socialnih medijev

Letno poročilo INCB opozarja na povezavo med zlorabo drog in socialno izključenostjo, svari pred nezakonitimi spletnimi lekarnami, ki preko socialnih medijev dosegajo mlade, in izpostavlja regionalne trende

Naročanje drog preko interneta: nezakonite spletne lekarne preko socialnih medijev dosegajo mlade

DUNAJ, 28. februar (Informacijska služba ZN) - Na Dunaju je bilo danes predstavljeno letno poročilo Mednarodnega nadzornega sveta za droge (INCB). Poročilo za leto 2011 opozarja, da nezakonite spletne lekarne prodajajo prepovedane droge in zdravila na recept preko interneta, hkrati pa so vedno bolj usmerjene na mlade. Predsednik INCB Hamid Ghodse je povedal, da so "nezakonite spletne lekarne začele uporabljati socialne medije, da bi pridobile nove kupce. Na takšen način širši javnosti, še posebej pa mladim, ponujajo svoje nevarne proizvode. Svetovna zdravstvena organizacija je namreč ugotovila, da je več kot polovica zdravil iz nezakonitih spletnih lekarn ponarejena." V ospredju delovanja teh nezakonitih lekarn je tihotapljenje svojih proizvodov do potrošnikov, iskanje spletnega prostora za gostovanje svojih spletnih strani in prepričevanje potrošnikov, da delujejo zakonito. INCB poziva vlade, da ukinjajo spletne strani tovrstnih nezakonitih lekarn in zasežejo proizvode, ki so nezakonito naročeni preko interneta in pretihotapljeni s pomočjo pošte.

Mladi imajo pravico do zaščite pred zlorabo drog in odvisnostjo - INCB poziva k večjemu prizadevanju za prekinitev začaranega kroga družbene izključenosti in težav z drogami

Poročilo INCB navaja, da mora biti pomoč marginaliziranim skupinam, ki imajo težave z drogami, naša prednostna naloga. V skupnostih po vsem svetu sta postala zloraba drog in promet s prepovedanimi drogami skoraj endemična ter sestavni del začaranega kroga, ki vključuje široko paleto družbenih problemov, kot so nasilje, organizirani kriminal, korupcija, brezposelnost, šibko zdravstvo in slaba izobrazba. Še najbolj ti problemi ogrožajo mlade. Predsednik INCB Hamid Ghodse navaja: "Mladina teh skupnosti mora imeti podobne možnosti kot širša družba ter tudi pravico do zaščite pred zlorabo drog in odvisnostjo." Razdeljena družba, ki ima le malo občutka za socialno kohezijo, bo prej podvržena številnim družbenim problemom, vključno z zlorabo drog. Njihove težave lahko spodbujajo družbene nerede in nasilje. Slednje lahko vidimo v mestih po svetu, hkrati pa tovrstni problemi vplivajo na širšo družbo. Takšne skupnosti ne ogrožajo le svoje pripadnike, ampak lahko ogrožajo tudi stabilnost širše skupnosti. Ghodse opozarja: "Pomembno je, da nemudoma rešujemo težave določene skupnosti, ki jo razjeda družbeni razpad, preden pride do kritične točke, ko učinkovito ukrepanje postane nemogoče."

Regionalni trendi

Srednja Amerika in Karibi se še naprej uporabljajo kot tranzitno območje za promet s prepovedanimi drogami, ki pridejo iz Južne v Severno Ameriko. Približno 90 odstotkov kokaina pride iz Mehike v ZDA. Nekateri mehiški narko karteli, ki so pod pritiskom mehiških organov pregona, so preselili svoje operacije v Srednjo Ameriko, pri čemer se regija tako sooča z naraščajočim nasiljem. V letu 2010 so bile države Honduras, Nikaragva in Kostarika prvič prepoznane kot glavne tranzitne države za tihotapljenje prepovedanih drog, ki so večinoma namenjene v ZDA. Trgovina s prepovedanimi drogami je postala pomemben dejavnik povečane stopnje umorov v Srednji Ameriki ter je edini in poglavitni razlog za naraščajoče nasilje v tej regiji.

V letu 2010 Severna Amerika še vedno ostaja največji svetovni trg prepovedanih drog, pri čemer imajo vse tri države v regiji še naprej visoko raven proizvodnje, trgovine in porabe prepovedanih drog. Marihuana ostaja najbolj razširjena droga, ki se proizvaja v tej regiji, pri čemer se velike količine te droge proizvedejo v vseh treh državah.

Nedovoljeno gojenje konoplje se je v Zahodni in Srednji Evropi dramatično povečalo. Konopljo se vse bolj goji na industrijski ravni, predvsem v zaprtih prostorih in ob sodelovanju organiziranih kriminalnih združb. Evropa še vedno ostaja drugi največji trg s kokainom na svetu. Prišlo je do spremembe poti trgovanja s kokainom v Evropo; povečalo se je trgovanje preko Severne Afrike. Količina zaseženega kokaina s strani carinskih organov v Vzhodni Evropi se je v letu 2010 izjemno povečala. INCB je še vedno zaskrbljen zaradi množičnosti nedovoljenih substanc, ki so predmet zlorabe v Evropi, hkrati pa njihovo število še narašča. Rezultati ankete v letu 2011, in sicer med mladimi starimi med 15 in 24 let, so pokazali, da je pet odstotkov vprašanih že poizkusilo nedovoljene substance. V letu 2010 je bila prepoznana rekordna raven novih snovi, od katerih mnoge niso pod mednarodnim nadzorom. Evropa ima tudi največji delež svetovnega trga opiatov, pri čemer je zloraba heroina največji problem z drogami v Evropi, če v obzir vzamemo odvisnost in umrljivost.

Zahodna Azija ostaja epicenter nezakonitega gojenja vrtnega maka za pridobivanje opija, pri čemer se je njegova proizvodnja v 2011 bistveno povečala. Kombinacija več dejavnikov, in sicer širjenja gojenja vrtnega maka v provincah v Afganistanu, znatnega povečanja odkupne cene opija in načrtovanega zmanjšanja pripadnikov mednarodnih sil v Afganistanu (ISAF), bi lahko privedlo do še večjega povečanja proizvodnje opija po letu 2011. Takšen trend zelo skrbi INCB, še posebej zato, ker govorimo o regiji, ki že tako ali tako trpi zaradi ene izmed najvišjih ravni zlorabe opiatov.

Tihotapljenje kokaina iz Južne Amerike preko Afrike v Evropo je postalo eno izmed največjih groženj v zadnjih letih. Zahodna Afrika se še naprej uporablja za trgovino s kokainom, pri čemer preprodajalci drog vse bolj uporabljajo ladijske zabojnike in komercialna letala za tihotapljenje kokaina v Evropo. Heroin prihaja na celino preko Vzhodne Afrike in se tihotapi, neposredno ali preko Zahodne Afrike, v Evropo in druge regije. V letu 2011 smo bili priča rekordnim zasegom heroina v Keniji in Združeni republiki Tanzaniji. INCB je še posebej zaskrbljen, ker je povečan pretok heroina skozi Afriko privedel do večje zlorabe drog v celotni regiji, še zlasti pa v Vzhodni in Južni Afriki.

* *** *

Za dodatne informacije se obrnite na:

Regina Rohrbach
Informacijska služba Združenih narodov (UNIS)
Tel.: (+43-1) 26060-3898
E-pošta: regina.rohrbach[at]unvienna.org

ali

Anne Thomas
Informacijska služba Združenih narodov (UNIS)
Tel.: (+43-1) 26060-5588
Mobilni tel.: (+43) 699-1459-5588
E-pošta: anne.thomas[at]unvienna.org