A világ vezetői 2024 szeptemberében, a New Yorkban megrendezett „Jövő csúcstalálkozóján” elfogadták a „Paktum a jövőért” című dokumentumot, amely rögzíti az országok elköteleződését egy olyan nemzetközi rendszer mellett, amelynek középpontjában az Egyesült Nemzetek Szervezete áll. Az országok a paktumban egyértelműen megfogalmazták a jól működő multilaterális kapcsolatok ismérveit. Elképzelésük szerint a multilaterális kapcsolatoknak jobban kell tükrözniük a mai világot, valamint támaszkodniuk kell a kormányokra, a civil társadalomra és más kulcsfontosságú partnerekre és azok szakértelmére.

A paktum az elmúlt évek legszélesebb körű nemzetközi megállapodása, amely olyan teljesen új területeket is szabályoz, amelyekben az országok évtizedek után először jutottak egyezségre. A paktum biztosítani kívánja a nemzetközi intézmények hatékony működését egy olyan világban, amely drámaian megváltozott a létrehozásuk óta. A dokumentum magában foglalja a „Globális digitális paktumot” és „A jövő nemzedékeiről szóló nyilatkozatot” is. 

A paktum kitér többek között a békére és biztonságra, a fenntartható fejlődésre, az éghajlatváltozásra, a digitális együttműködésre, az emberi jogokra, a nemek közötti egyenlőségre, az ifjúságra és a jövő nemzedékeire, valamint a globális kormányzás átalakítására. Legfontosabb eredményei a következők:

Pact for the Future
Photo: UN Photo/Loey Felipe

A béke és biztonság terén

alt text is missing
© UN Photo/Loey Felipe
  • Az 1960-as évek óta a paktum az első, amely a leghaladóbb szemléletet és legkonkrétabb elkötelezettséget mutatja a Biztonsági Tanács reformja mellett olyan tervekkel, amelyek a Tanács hatékonyságának és reprezentativitásának növelésére irányulnak, valamint prioritásként kezelik Afrika történelmi alulreprezentáltságának orvoslását.

  • Több mint egy évtizede ez az első többoldalú kötelezettségvállalás, amely újból célul tűzte ki a nukleáris leszerelést a nukleáris fegyverek teljes felszámolása céljából.
  • Az országok megegyeztek a világűrt szabályozó nemzetközi keretrendszerek megerősítéséről, köztük a világűrben zajló fegyverkezési verseny megakadályozására vonatkozó egyértelmű kötelezettségvállalásról, valamint annak szükségességéről, hogy minden ország részesüljön a világűr biztonságos és fenntartható felfedezésének eredményeiből.
  • A paktum lépéseket tesz a halálos autonóm fegyverekhez hasonló új technológiák fegyverré válásának és a velük való visszaéléseknek az elkerülésére, valamint annak előmozdítására, hogy számos új technológiára a hadviselés jogát kelljen alkalmazni.

A fenntartható fejlődés, az éghajlat és a fejlesztési finanszírozás terén

alt text is missing
  • Az egész paktum célja, hogy felgyorsítsa a fenntartható fejlődési célok elérését.
  • Az ENSZ eddigi legrészletesebb megállapodása a nemzetközi pénzügyi struktúra reformjának szükségességéről, hogy az jobban képviselje és szolgálja a fejlődő országok érdekeit azáltal, hogy:

    • nagyobb beleszólást biztosít a fejlődő országoknak a nemzetközi pénzügyi intézmények döntéshozatalába;

    • növeli és mozgósítja a multilaterális fejlesztési bankoktól származó finanszírozást, hogy segítsék a fejlődő országokat fejlesztési szükségleteik elérésében;

    • felülvizsgálja az államadósság-rendszert, hogy a fejlődő országok fenntartható módon tudjanak hitelt felvenni a jövőjükbe való befektetéshez, amihez az IMF, az ENSZ, a G20-országok és más kulcsfontosságú szereplők együttműködésére van szükség;

    • megerősíti a globális pénzügyi védőhálót az IMF és a tagállamok konkrét intézkedéseinek segítségével, amivel megvédheti a legszegényebbeket egy esetleges pénzügyi vagy gazdasági sokk esetén; és

    • felgyorsítja az éghajlatváltozás kihívásainak kezelésére irányuló intézkedéseket például azáltal, hogy több finanszírozást biztosítanak a fejlődő országoknak az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás és a megújuló energiába való beruházás elősegítésére.

  • Az emberi fejlődés mérésének javítása, hogy a GDP mellett valós képet kapjunk az emberek és a bolygónk jóllétéről és fenntarthatóságáról.
  • Kötelezettségvállalás annak mérlegelésére, hogy miként lehetne bevezetni a jelentős vagyonnal rendelkező magánszemélyek adóztatásának globális minimumszintjét.
  • Az éghajlatváltozás terén annak megerősítése, hogy a globális hőmérséklet-emelkedést az iparosodás előtti szinthez képest maximum 1,5 Celsius-fokon kell tartani, és az energiarendszerekben fel kell hagyni a fosszilis tüzelőanyagok használatával, hogy 2050-re elérjük a nettó zéró kibocsátást.
alt text is missing

A digitális együttműködés terén

  • A paktum melléklete a „Globális digitális paktum”, amely az első átfogó globális keretrendszer a digitális együttműködés és a mesterséges intelligencia irányításának területén.
  • A digitális paktum középpontjában az a kötelezettségvállalás áll, hogy a technológiát egyetemesen mindenki javára kell kialakítani, felhasználni és irányítani. Ez arra kötelezi a világ vezetőit, hogy:
    • elérhetővé tegyék az internetet minden iskolában és kórházban, mindenki számára;
    • az emberi jogokat és a nemzetközi jogot vegyék alapul a digitális együttműködés során;
    • biztonságossá tegyék az online teret mindenki – különösen a gyermekek számára – a kormányok, a technológiai vállalatok és a közösségi média intézkedései révén;
    • egy olyan ütemterv alapján szabályozzák a mesterséges intelligenciát, ami magában foglalja egy nemzetközi tudományos testület és egy mesterséges intelligenciáról szóló globális politikai párbeszéd létrehozását;
    • tegyék nyíltabbá és hozzáférhetőbbé az adatokat a nyílt forrású adatokról, modellekről és szabványokról szóló megállapodásokkal.
  • Ez egyben az első globális kötelezettségvállalás az adatkezelésre vonatkozóan, amely az ENSZ napirendjére tűzi az ezzel kapcsolatos kérdéseket, és konkrét intézkedések meghozatalára kötelezi az országokat 2030-ig.

Az ifjúságot és a jövő nemzedékeit érintő kérdések terén

  • Ez az első olyan nyilatkozat, amely a jövő nemzedékeiről szól és konkrét lépéseket fogalmaz meg annak érdekében, hogy bevonjuk őket az ENSZ döntéshozatalába például azáltal, hogy kinevezésre kerül a jövő nemzedékeinek megbízottja.
  • Kötelezettségvállalás arra vonatkozóan, hogy több érdemi lehetőséget kell biztosítani a fiatalok számára az életüket meghatározó döntések meghozatalában, különösen globális szinten.

Az emberi jogok és a nemek közötti egyenlőség terén

  • Az ENSZ emberi jogokkal, a nemek közötti egyenlőséggel és a nők szerepvállalásának erősítésével kapcsolatos munkájának megerősítése.
  • Egyértelmű felhívás az emberi jogok védelmezőinek védelmére.
  • Más érdekelt felek – köztük a helyi és regionális kormányok, a civil társadalom és a magánszektor – globális kormányzásba való bevonásának határozott támogatása.
 
A paktum és mellékletei rendelkeznek a nyomon követési intézkedésekről, hogy biztosítsák a vállalt kötelezettségek végrehajtását.
alt text is missing

KAPCSOLÓDÓ HÍREK

  • Paktum a jövőért
    27/11/2024

    Paktum a jövőért

    A világ vezetői 2024 szeptemberében, a New Yorkban megrendezett „Jövő csúcstalálkozóján” elfogadták a „Paktum a jövőért” című dokumentumot, amely rögzíti az országok elköteleződését egy olyan nemzetközi rendszer mellett, amelynek középpontjában az Egyesült Nemzetek Szervezete áll. 

  • A jövő csúcstalálkozója
    22/09/2024

    A jövő csúcstalálkozója

    A csúcstalálkozó egy olyan magas szintű esemény, amelyen a világ vezetői azért találkoznak, hogy új nemzetközi konszenzust alakítsanak ki jelenlegi világunk jobbá tételéről és jövőnk védelméről.

  • Véleménycikke a jövő csúcstalálkozójáról
    18/09/2024

    Véleménycikke a jövő csúcstalálkozójáról

    "A jövő csúcstalálkozója lehetőséget kínál arra, hogy a 21. századra és a többpólusú világunkra hangolt, hatékonyabb és befogadóbb intézményeket és eszközöket hozzunk létre a globális együttműködés érdekében." - Az ENSZ-főtitkár António Guterres