A legszegényebb közösségek szinte mindenhol a kisebbségi közösségek, amelyek a diszkrimináció, kirekesztés és időnként erőszak célpontjai is. Ez igaz a legkevésbé fejlett országokra , de a legfejlettebbekre is.
Húsz évvel ezelőtt az Egyesült Nemzetek Szervezetének tagállamai egyhangúlag fogadták el a nemzeti vagy etnikai, vallási vagy nyelvi kisebbségekhez tartozó személyek jogairól szóló nyilatkozatot. Ezzel elismerték, hogy a kisebbségek jogai csorbát szenvedtek - és ez a helyzet 20 évvel később sem változott.
A kisebbségek a világ minden részén komoly fenyegetéssel, kirekesztéssel, rasszizmussal találkoznak és mind gyakoribb, hogy nem vehetnek részt teljesen országuk gazdasági, politikai és társadalmi életében. Ma a kisebbségi közösségek új kihívásokkal szembesülnek, köztük olyan törvényhozással, politikákkal és jogalkalmazással, amelyek indokolatlanul szűkítik vagy sértik a kisebbségek jogait.
Néhány területen a kisebbségek aránytalanul nagyobb mértékben szenvednek a minőségi oktatáshoz való egyenlőtlen vagy korlátozott hozzáférés és a nem megfelelő oktatási stratégia miatt.
A kisebbségi nők és gyermekek fontos átfogó témákat képviselnek.
A Kisebbségi Jogok Nyilatkozata új időszámítást jelentett a kisebbségi jogok területén. Meghatározza az alapvető normákat, védelmet nyújt és iránymutatást ad az államoknak, amikor igyekeznek biztosítani a kisebbségek emberi jogait.
Jelentős előrelépés a fenntartható emberi fejlődés, az integráció és a stabilitás irányába olyan intézkedések révén érhető el, amelyek előmozdítják és óvják az emberi jogokat és biztosítják a kisebbségek hatékony részvételét az ilyen erőfeszítésekben.
A nemzeti vagy etnikai, vallási és nyelvi kisebbségek megkülönböztetése és kirekesztése aláássák a szegénység csökkentésére, a Millenniumi Fejlesztési Célok (MFC), a demokratikus kormányzás, a környezeti fenntarthatóság és a konfliktusok megelőzése irányába tett lépéseket. Ezzel szemben a kisebbségek tényleges részvétele gazdagítja a döntéshozatalt, és segít megtervezni, végrehajtani és ellenőrizni a fejlesztési kihívások fenntartható és hatékony megoldásait.
ENSZ Menekültügyi Főbiztosság Kisebbségi Jogok Nemzetközi Csoportja (MRG)