Dogodki

Programi ZN na Dunaju so v razpravi z generalnim podsekretarjem ZN za javno informiranje predstavili praktičen pomen svojega dela v našem vsakdanjem življenju

Na Dunaju je 25. februarja 2013 potekal forum na temo "Združeni narodi v našem vsakdanjem življenju - informirati o delu Združenih narodov", ki ga je gostilo Avstrijsko društvo za mednarodne odnose in Združene narode (ZN). Na forumu je sodeloval Peter Launsky-Tieffenthal, generalni podsekretar ZN za javno informiranje. Forum je vodil Axel Wuestenhagen, član upravnega odbora Avstrijskega društva za mednarodne odnose in Združene narode, veleposlanica Christine Stix-Hackl, stalna predstavnica Avstrije pri Združenih narodih na Dunaju, pa je dogodek otvorila. Ob tej priložnosti se je predstavila tudi nova spletna publikacija, ki prikazuje vpliv delovanja programov in uradov ZN s sedežem na Dunaju na naše vsakdanje življenje.

V svojem uvodnem nagovoru je veleposlanica Christine Stix-Hackl izpostavila mednarodni pomen organizacij, ki se nahajajo v Dunajskem mednarodnem centru. V tem pogledu je izpostavila Organizacijo ZN za industrijski razvoj (UNIDO) in njena prizadevanja za zmanjševanje revščine v državah v razvoju, Urad ZN za droge in kriminal (UNODC) in njegovo kampanjo proti kibernetskemu kriminalu, ter Urad ZN za vesoljske zadeve (UNOOSA) in njegovo koordinacijo ukrepov za odpravljanje posledic udara vesoljskih teles. Delo UNOOSA je zadnje čase še posebej aktualno zaradi udara meteorita v Rusiji. Vse našteto so praktični primeri prisotnosti ZN v našem vsakdanjem življenju.

Osrednji del dogodka je bil pogovor z generalnim podsekretarjem ZN za javno informiranje Launsky-Tieffenthalom. Gost je bil deležen številnih vprašanj s področja odnosov z javnostmi. Pojasnil je praktični vidik delovanja Oddelka ZN za javno informiranje, njegovo sodelovanje z zunanjimi organizacijami ter dejavnosti ozaveščanja civilne družbe in nevladnih organizacij. Govoril je tudi o trenutnih izzivih pri oblikovanju javne podobe ZN in o krepitvi odnosov z akademsko skupnostjo. Generalni podsekretar ZN je tudi izpostavil pomen mreže informacijskih centrov ZN pri informiranju javnosti. Pojasnil je, da si njegov oddelek v sodelovanju z mrežami informacijskih centrov ZN na vse možne kreativne načine prizadeva doseči najširše občinstvo. Pri tem koristi tako tradicionalne kot tudi nove načine komuniciranja in javnost nagovarja v čim večjem številu jezikov.

Direktor Informacijske službe ZN na Dunaju Janos Tisovszky je kot praktični primer kreativnega načina informiranja javnosti predstavil spletno publikacijo "Združeni narodi v našem vsakdanjem življenju". Publikacija je rezultat dela komunikacijskih in drugih strokovnjakov organizacij, programov in uradov sistema ZN, ki imajo sedež v Dunajskem mednarodnem centru. Spletno publikacijo je iz prispevkov omenjenih strokovnjakov sestavila Informacijska služba ZN na Dunaju. Gradivo vsebuje številne praktične primere, kako se delo organizacij iz Dunajskega mednarodnega centra povezuje z zunanjim svetom. V ospredju je pomen teh organizacij za naše vsakdanje življenje. S pomočjo mladih prostovoljcev smo prepoznali običajna vsakodnevna opravila, kot na primer uporaba interneta, nakupovanje in turistična letovanja. Ta vsakodnevna opravila smo postavili v kontekst delovanja organizacij ZN na Dunaju. V spletni publikaciji smo predstavili tudi nova in manj znana področja delovanja teh organizacij in njihov vpliv na naše življenje.

Še posebej izstopajo primeri, kjer zaradi sodelovanja več institucij ZN prihaja do sinergijskih učinkov. Takšno sodelovanje ima bistveno večji učinek na vsakdanje življenje preprostih ljudi. Kot primer lahko damo sodelovanje med Znanstvenim komitejem ZN za posledice jedrskega sevanja (UNSCEAR), Mednarodno agencijo za jedrsko energijo (IAEA) in Pripravljalno Komisijo za organizacijo Pogodbe o celoviti prepovedi jedrskih poskusov (CTBTO PrepCom) pri ocenjevanju in preprečevanju nevarnih učinkov sevanja. Dober primer je tudi sodelovanje med UNIDO in Komisijo ZN za mednarodno trgovinsko pravo (UNCITRAL) pri zagotavljanju verodostojnosti trgovskih izdelkov ter sodelovanje med UNODC in IAEA pri preprečevanju tihotapljenja ukradenih vozil.

Spletna publikacija tudi vsebuje povezave do številnih videoposnetkov, fotografij in dodatnih gradiv. Kot spletno gradivo se bo nenehno dopolnjevala z novimi vsebinami in gradivi, saj želimo zagotoviti, da bo v koraku s časom.