Vendar je neenakost med spoloma še vedno globoko zakoreninjena povsod in ovira družbeni napredek. Ženske in dekleta prepogosto nimajo dostopa do izobraževanja, zdravstvenega varstva in zaposlitve, so žrtve nasilja in diskriminacije ter premalo zastopane v procesih odločanja.
"Neenakost med spoloma je največja krivica našega časa in največji izziv na področju človekovih pravic, s katerim se soočamo." - Generalni sekretar ZN António Guterres
Združeni narodi (ZN) so začeli podpirati pravice žensk s svojo Ustanovno listino, podpisano leta 1945, ki je bila prvi mednarodni sporazum, v katerem je bilo uveljavljeno načelo enakosti spolov.
V prvem letu delovanja ZN je Ekonomsko-socialni svet ustanovil Komisijo ZN za status žensk kot glavno svetovno telo za oblikovanje politike, ki se ukvarja izključno z enakostjo spolov in napredkom žensk. Med njenimi prvimi dosežki je bila zagotovitev spolno nevtralnega besedila v osnutku Splošne deklaracije človekovih pravic.
V več desetletjih so ZN dosegli pomemben napredek pri spodbujanju enakosti spolov ter si prizadevajo za krepitev vloge in pravic žensk in deklet po vsem svetu.
Enakost spolov je postala del mednarodnega prava človekovih pravic s Splošno deklaracijo človekovih pravic, ki jo je Generalna skupščina ZN sprejela 10. decembra 1948. V tem prelomnem dokumentu v zgodovini človekovih pravic je bilo priznano, da: "Vsi ljudje se rodijo svobodni ter imajo enako dostojanstvo in pravice" in da je "vsakdo je upravičen do uživanja vseh pravic in svoboščin, zapisanih v tej deklaraciji, brez vsakršnega razlikovanja, zlasti glede na raso, barvo kože, spol, jezik, vero, … rojstvo ali katerokoli drugo okoliščino".
V središču prizadevanj ZN za doseganje enakosti spolov je Agencija ZN za ženske. Generalna skupščina ZN je leta 2010 ustanovila enoto ZN za enakost spolov in krepitev vloge žensk, ki združuje delo sistema ZN. Agencija ZN za ženske podpira Komisijo ZN za status žensk, glavno svetovno medvladno telo, namenjeno spodbujanju enakosti spolov in krepitvi vloge žensk, ki oblikuje politike, globalne standarde in norme. Poleg tega Agencija ZN za ženske pomaga državam članicam pri izvajanju teh standardov ter vodi in usklajuje delo sistema ZN na področju enakosti spolov. Spodbuja tudi odgovornost.
Inovativna kampanja OnZanjo (He-For-She), ki so jo oblikovali pri Agenciji ZN za ženske, je solidarnostno gibanje za enakost spolov. Moške in fante vabi k delovanju za bolj enakopraven svet, ljudi pa k sodelovanju kot enakovredne partnerje pri oblikovanju skupne vizije sveta, enakopravnega glede na spol, in k izvajanju konkretnih, lokalno ustreznih rešitev.
"Živimo v svetu, v katerem prevladujejo moški, v kulturi, v kateri prevladujejo moški in to še vedno velja tudi za Združene narode. Moški so že tisočletja na čelu, zato je spreminjanje odnosa eden najpomembnejših in najtežjih izzivov," je dejal generalni sekretar António Guterres v govoru ob praznovanju voditeljic v ZN.
"Enakost spolov je sredstvo za redefiniranje in preoblikovanje moči, ki bo prineslo koristi za vse. Čas je, da prenehamo poskušati spreminjati ženske in začnemo spreminjati sisteme in neravnovesja moči, ki jim preprečujejo, da bi izkoristile svoj potencial." - Generalni sekretar ZN António Guterres, 2020, mednarodni dan žensk.
V mirovnih operacijah ZN je poseben poudarek namenjen opolnomočenju žensk za sodelovanje v mirovnih procesih in zagovarjanju njihove vključenosti v politične in volilne sisteme. Poleg tega je upoštevanje različnih izzivov, s katerimi se soočajo ženske in moški v konfliktnih in pokonfliktnih razmerah, sestavni del operacij ZN.
Mednarodni dan žensk praznujemo v številnih državah po svetu. To je dan, ko se ženskam priznajo njihovi dosežki ne glede na nacionalne, etnične, jezikovne, kulturne, ekonomske ali politične razlike.
Ženske voditeljice in ženske organizacije so dokazale svoje sposobnosti in znanje na vseh področjih dela, in sicer od lokalne do globalne ravni. Ženske prinašajo različne izkušnje, poglede in znanja ter nenadomestljivo prispevajo k odločitvam, politikam in zakonom, ki so boljši za vse. Kljub temu sta vodenje in politična udeležba žensk omejena. To se dogaja kljub njihovim dokazanim sposobnostim kot voditeljice in nosilke sprememb ter njihovi pravici do enakopravnega sodelovanja pri demokratičnem upravljanju. Posamezne ženske so te ovire premagale z velikim uspehom in pogosto v korist celotne družbe. Kljub temu je treba za ženske kot celoto izenačiti pogoje, da se odprejo priložnosti za vse.
"Z izobraževanjem bomo postale arhitektke sprememb in zgradile narod, v katerem bo lahko uspeval potencial vsakega dekleta." Preberite navdihujoča pričevanja deklet v Afganistanu, ki pozivajo k njihovi pravici do izobraževanja. #AfghanGirlsVoices
Po vsem svetu pred našimi očmi izginja napredek na področju pravic žensk. Najnovejše napovedi ocenjujejo, da bo na naši trenutni poti potrebnih nadaljnjih 300 let, da dosežemo popolno enakost spolov.
Današnje kaskadne krize, in sicer od vojne v Ukrajini do podnebne krize, najprej in najhuje prizadenejo prav ženske in dekleta. Še več, globalno nazadovanje demokracije postavlja pod vprašaj in celo zanika pravice žensk do njihovih teles in avtonomijo nad njihovim življenjem.
"Na mednarodni dan žensk slavimo dosežke žensk in deklet na vseh področjih življenja in na vseh koncih sveta.
Hkrati se zavedamo ogromnih ovir, s katerimi se soočajo; od strukturnih krivic, marginalizacije in nasilja do kaskadnih kriz, ki najprej in najbolj prizadenejo prav njih, ter tudi do odrekanja njihove osebne avtonomije in pravic do njihovih teles in življenj." — António Guterres
"Ob letošnjem mednarodnem dnevu žensk in deklet v znanosti izpostavljamo preprosto enačbo: več žensk in deklet v znanosti pomeni boljšo znanost. Ženske in dekleta vnašajo v raziskave raznolikost, širijo skupino znanstvenih strokovnjakinj in zagotavljajo nove poglede na znanost in tehnologijo, kar koristi vsem." — António Guterres