UNIS/SGSM/041
2. april 2008

Generalni sekretar

Sporočilo ob mednarodnem dnevu zavedanja nevarnosti min in podpori ukrepom odstranjevanja min


4. april 2008

DUNAJ, 4. april (Informacijska služba ZN) - Prisotnost min v vsaj 68 prizadetih državah je razlog, da milijone žensk, moških, fantov in deklet živi v strahu za svoja življenja ter v strahu pred izgubo udov ali sredstev za preživetje, saj je omejena njihova svoboda varne hoje na delo ali v šolo, vodenja živine na pašo ali potovanja na trg.

Čeprav je v letu 2007 skoraj 6,000 ljudi postalo žrtev min in preostankov eksplozivnih teles iz časov vojne, so te številke vseeno dramatično nižje kot pa so bile še pred nekaj leti. Programi proti minam vsako leto po vsem svetu odstranjujejo mine z več kot 100 kvadratnih kilometrov površin in poučujejo več kot 7 milijonov ljudi, kako se izogniti nevarnosti na ogroženih, z minami posejanih območjih. Ti napori so pomagali zmanjšati število žrtev. Kljub vsemu pa je edino sprejemljivo število žrtev nič.

Štiriindvajset ogroženih držav, ki so leta 1997 ratificirale Sporazum o prepovedi proti-pehotnih min, se približuje zastavljenemu desetletnemu roku za odstranitev protipehotnih min na njihovih ozemljih ali na območjih pod njihovim nadzorom. Ker si države prizadevajo doseči ta pomembni cilj, se bo grožnja novih žrtev v prihodnje zmanjševala. Še zmeraj pa je prisoten izziv zaščite pravic in dobrobiti skoraj pol milijona preživelih žrtev min, ki se ga bo potrebno lotiti za prihodnja desetletja.

Letošnji mednarodni dan zavedanja nevarnosti min in podpori ukrepom odstranjevanja min služi kot opomin, da preživelim žrtvam min in preostankov eksplozivnih teles iz časa vojne brez ustrezne podpore grozita revščina in diskriminacija za vse življenje, s pomanjkanjem ustrezne zdravstvene oskrbe ali potrebne rehabilitacije. Države članice, civilna družba in Združeni narodi si moramo prizadevati za zagotavljanje in spodbujanje zakonodajnih, družbenih in gospodarskih pogojev, ki bodo preživelim omogočili uveljavljanje njihovih pravic in produktivno družbeno udejstvovanje. Pomoč na področju dejavnosti proti minam, vključena v okvir širših naporov zagotavljanja spoštovanja invalidnih oseb, bo obenem prispevala k doseganju Milenijskih razvojnih ciljev, ki so naša skupna vizija za boljši svet v 21. stoletju.

Ob trenutnih nastajajočih pobudah o preprečevanju vrste kasetnih streliv, ki povzročajo nepopravljivo škodo civilnemu prebivalstvu, lahko v prihodnje kmalu pride do pojava novih mednarodnih instrumentov. Osebno pozdravljam sleherna prizadevanja, ki imajo za cilj zmanjševanje humanitarnih posledic tovrstnega orožja. Kakršenkoli nov instrument pa bi moral vključevati močna določila o pomoči preživelim in njihovim družinam.

Na ta mednarodni dan pozivam države, ki tega še niso storile, da ratificirajo vse instrumente razoroževanja, humanitarne instrumente in instrumente prava človekovih pravic, ki se nanašajo na mine in preostanke eksplozivnih teles iz časov vojne, ter da pomagajo žrtvam, ki so preživele pogubne posledice teh naprav. Le z najširšo možno ratifikacijo in polnim uveljavljanjem določb bo mednarodna skupnost uspela preprečiti nove poškodbe in smrtne žrtve, hkrati pa zagotavljati polno spoštovanje in uveljavljanje pravic žrtev in njihovih družin.

* *** *