Informativne narave - ni uradni dokument
UNIS/SGSM/414
22. marec 2013
DUNAJ, 22. marec (Informacijska služba ZN) - Voda je ključ do trajnostnega razvoja. Potrebujemo jo za zagotavljanje zdravja, prehranske varnosti in gospodarskega napredka. Potrebe po vodi vsako leto naraščajo. Vsak tretji Zemljan živi v državi, ki se sooča z zmernim do velikim pomanjkanjem vode. Obstaja verjetnost, da se bo do leta 2030 skoraj polovica svetovnega prebivalstva soočala s pomanjkanjem vode, pri čemer bodo potrebe po vodi za 40 odstotkov presegale njeno razpoložljivost. Za vodne vire se potegujejo preprosti kmetje in pastirji, industrija, mesta in države, ves svet. Ker nas ogrožajo podnebne spremembe ter narašča število svetovnega prebivalstva in splošni življenjski standard, se moramo povezati pri varovanju in upravljanju s tem občutljivim in omejenim virom.
Ker letos poteka mednarodno leto sodelovanja na področju voda, se svetovni dan voda osredotoča na skupna prizadevanja pri zagotavljanju pravične delitve svetovnih vodnih virov. Sistem Združenih narodov (ZN) preko iniciative UN-Water, ki jo sestavlja 30 držav članic ZN in 25 mednarodnih partnerjev, spodbuja sodelovanje na področju voda tako na globalni kot lokalni ravni. Kot primer lahko damo tudi Program ZN za razvoj (UNDP) in njegovo partnerstvo za skupno rabo vode ( Shared Waters Partnership). S partnerstvom spodbujajo politične dogovore o skupni rabi voda, kar je med drugim pomembno v primeru porečja reke Nil. UNESCO spodbuja pravično upravljanje s čezmejnimi vodnimi viri s ciljem izogniti se konfliktom. Ekonomska komisija ZN za Evropo (UNECE) si prizadeva, da bi Konvencija o varstvu in uporabi čezmejnih vodotokov in mednarodnih jezer kmalu veljala za vse države članice ZN. Države zunaj regije UNECE pozivam, da se konvenciji pridružijo in omogočijo njen nadaljnji razvoj.
Kmetijstvo je daleč največji porabnik sladke vode, zato moramo potrebe kmetijstva po vodi čim prej uskladiti s potrebami gospodinjstev in industrije; še posebej v primeru proizvodnje energije. Podnebne spremembe predstavljajo vedno večjo grožnjo kmetijski produktivnosti in varnosti preskrbe s hrano. Moja iniciativa za svet brez lakote ( Zero Hunger Challenge) spodbuja trajnostno kmetijstvo preko izmenjave najboljših praks in izkoriščanja najbolj primernih tehnologij. Cilj je, da mali kmetje in industrijski velikani povečajo količine pridelka, hkrati pa čim bolj učinkovito ravnajo z vodnimi viri.
Nobeno sporočilo o vodah se ne sme izogniti sanitarijam. Medtem ko smo dosegli razvojni cilj tisočletja glede zagotavljanja dostopa do ustreznih vodnih virov, izjemno zaostajamo pri zagotavljanju ustreznih sanitarij. Nekje 2,5 milijarde ljudi nima dostopa do stranišča in niso zaščiteni pred odplakami. Govora je o človekovemu dostojanstvu in zdravju. Zaradi tega na dan umre 4.500 otrok mlajših od 5 let, hkrati pa slabimo produktivnost gospodarstva. Posledice so več kot tragične. Ob tem se moramo zavedati, da se vsak ameriški dolar, ki ga porabimo za sanitarije, povrne petkrat. Iz tega razloga je moj namestnik ta teden svet pozval, da pospeši svoja prizadevanja pri doseganju razvojnega cilja tisočletja na področju sanitarij. Naložbe v sanitarije so eden izmed temeljev trajnostne prihodnosti.
Imamo še nekaj več kot 1.000 dni, da dosežemo razvojne cilje tisočletja. Ovrednotimo dosežke in naredimo korak naprej, da dokončamo naloge, ki smo si jih zastavili v začetku tisočletja. Kljub temu leto 2015 ni ciljna črta, ampak le mejnik dolge in zahtevne poti. Medtem ko pripravljamo razvojno agendo za obdobje po letu 2015, že ciljamo na odpravo skrajne revščine in lakote ter na vzpostavitev pravičnega svet. Če to želimo doseči, moramo dosledno upoštevati okoljsko dimenzijo trajnostnega razvoja. Napredek ni mogoč brez čiste vode, ki je vsem dostopna. Ob svetovnem dnevu voda pozivam h krepitvi sodelovanja. Voda je naša skupna dobrina. Dajmo z njo upravljati bolj smotrno, z manj onesnaževanja, da bo vsak lahko dobil pošten delež.
* *** *