„Jedno dieťa, jeden učiteľ, jedna kniha a jedno pero môžu zmeniť svet.“ To sú naše najsilnejšie zbrane, povedala Malala Júsufzajová, pakistanská školáčka, ktorú chcel zavraždiť Taliban za to, že viedla kampaň za právo na vzdelanie, keď v júni 2013 navštívila OSN.
Pre učiteľov, ktorí chcú so svojimi študentmi hovoriť o práci a cieľoch OSN, máme niekoľko užitočných učebných zdrojov v angličtine a nemčine k nasledovným témam: Mier a bezpečnosť, rozvoj, ľudské práva, humanitárne otázky a medzinárodné právo.
Kniha o pomoci deťom UNICEF: E-kniha o pomoci pre deti porovnáva pomoc deťom po vojne v Československu v porovnaní s pomocou deťom v súčasnosti.
Mobilná hra na tému utečenectva: Aaronova dilema
V slovenčine sú k dispozícii príručky*, ktoré vydala mimovládna organizácia Človek v ohrození - ako zaradiť globálne témy do vyučovania na stredných školách.
Človek v ohrození zároveň prevádzkuje webstránku Virtuálna škola pre základné a stredné školy, ktorá obsahuje informácie na rôzne témy v oblasti cieľov udržateľného rozvoja.
Materiály na výučbu o holokauste: Obyčajné veci? Objavovanie holokaustu cez historické predmety (pdf) - ppt
Na Slovensku bol v roku 2021 vydaný online Sprievodca ľudskými právami, ktorý vytvorila Pobaltská spoločnosť pre ľudské práva v Lotyšsku. Helsinský výbor pre ľudské práva na Slovensku patrí do siete, ktorá prispieva k vzdelávaniu v oblasti ľudských práv v Európe aj za jej hranicami.
Na našej webovej stránke nájdete množstvo informácií o dôležitých témach OSN v slovenčine: OSN vo všeobecnosti, Mier a bezpečnosť, Klimatické zmeny, Udržateľný rozvoj, Ľudské práva, Ženy, Humanitárne záležitosti, Medzinárodné právo, Utečenectvo a migrácia. Nájdete tu aj informácie o organizáciách OSN vo Viedni.
*Odkazy na externé webové stránky sú uvedené len pre informáciu. UNIS Viedeň nezodpovedá za ich obsah a odkaz na ne neznamená podporu zo strany OSN.