Čo je Samit o budúcnosti?

alt text is missing

Na samite budúcnosti 22. septembra 2024 prijali svetoví lídri Pakt pre budúcnosť, ktorý zahŕňa Globálnu digitálnu dohodu a Deklaráciu o budúcich generáciách.

Pakt obsahuje širokú škálu otázok vrátane mieru a bezpečnosti, udržateľného rozvoja, klimatických zmien, digitálnej spolupráce, ľudských práv, rodovej rovnosti, mládeže a budúcich generácií a transformácie globálneho riadenia.

Táto príležitosť, ktorá sa naskytne raz za generáciu, slúži ako príležitosť napraviť narušenú dôveru a ukázať, že medzinárodná spolupráca dokáže účinne riešiť súčasné výzvy, ako aj otázky, ktoré sa objavili v posledných rokoch alebo sa ešte len vynoria.

Je to tiež okamih obrovskej príležitosti, kedy rýchly pokrok vo vede a technológiách, ak je správne riadený, prináša zároveň prísľub lepšej, mierovejšej, prosperujúcejšej a spravodlivejšej budúcnosti pre všetkých.

Ako povedal Generálny tajomník OSN António Guterres na Valnom zhromaždení: „Náš svet veľmi potrebuje: reformu Bezpečnostnej rady; reformu medzinárodného finančného systému; zmysluplné zapojenie mladých ľudí do rozhodovania; globálnu digitálnu dohodu, ktorá bude maximalizovať výhody nových technológií a minimalizovať riziká; platformu pre mimoriadne situácie na zlepšenie medzinárodnej reakcie na komplexné globálne šoky.“

„Vidím skutočne dynamickú snahu o vybudovanie účinnejšieho, inkluzívnejšieho a obnoveného multilateralizmu prispôsobeného 21. storočiu a nášmu čoraz viac multipolárnejšiemu svetu.“

ODPORÚČAME

  • Samit budúcnosti

    Samit budúcnosti

    19/09/2024

    "Samit budúcnosti je šancou na vytvorenie účinnejších a inkluzívnejších inštitúcií a nástrojov globálnej spolupráce, prispôsobených 21. storočiu a nášmu multipolárnemu svetu." - Generálny tajomník OSN António Guterres

Zlepšovanie našej spolupráce pre lepší zajtrajšok

Máme už mnoho existujúcich dohôd a záväzkov, počnúc Chartou OSN a končiac Všeobecnou deklaráciou ľudských práv, Cieľmi udržateľného rozvoja, Parížskou dohodou a mnohými ďalšími.

Na samite budúcnosti sa budeme zaoberať tým, ako môžeme lepšie spolupracovať, aby sme splnili naše ambície a ciele. Ako lepšie uspokojovať potreby súčasnosti a zároveň sa pripraviť na výzvy budúcnosti?

Len spoločne môžeme prijať odvážne opatrenia, ktoré zodpovedajú dnešnej realite a budúcim hrozbám a príležitostiam. Je to v záujme každej krajiny bez ohľadu na to, aká je bohatá alebo mocná.

Samit budúcnosti je rozhodujúcou príležitosťou na posilnenie spolupráce pri riešení kritických výziev, odstránenie nedostatkov v globálnom riadení a posun smerom k oživenému multilaterálnemu systému, ktorý má lepšie predpoklady pozitívne ovplyvňovať životy ľudí. A pripraviť sa na budúci svet.

Pakt pre budúcnosť

Keď sa svetoví lídri v septembri zídu v OSN, prijmú tri dokumenty. Cieľom Paktu pre budúcnosť je definovať priority a opatrenia na riešenie globálnych výziev. Deklarácia o budúcich generáciách bude obsahovať konkrétne kroky na zohľadnenie záujmov nadchádzajúcich generácií a očakáva sa, že Globálny digitálny pakt načrtne cestu k otvorenej, slobodnej, bezpečnej a na človeka zameranej digitálnej budúcnosti pre všetkých.

Tieto dohody okrem iného pripravia pôdu na to, aby sme sa vrátili na cestu k dosiahnutiu Cieľov udržateľného rozvoja uvoľnením väčšieho objemu finančných prostriedkov na rozvoj a riešením dlhovej krízy, ktorá brzdí mnohé rozvojové krajiny; oživením nášho systému kolektívnej bezpečnosti a transformáciou globálneho riadenia; využitím príležitostí a riadením rizík digitálnych technológií; a posilnením zmysluplnej účasti mladých ľudí na rozhodovaní na všetkých úrovniach.

Globálne princípy informačnej integrity

Svet musí reagovať na škody spôsobené šírením nenávisti a lží na internete a zároveň dôrazne dodržiavať ľudské práva, uviedol Generálny tajomník OSN António Guterres pri predstavení Globálnych zásad OSN pre informačnú integritu v júni 2024. 

Nepravdivé informácie, dezinformácie, nenávistné prejavy a ďalšie riziká informačného ekosystému podnecujú konflikty, ohrozujú demokraciu a ľudské práva a podkopávajú verejné zdravie a opatrenia v oblasti klímy. Ich šírenie v súčasnosti ešte viac zvyšuje rýchly nárast ľahko dostupných technológií umelej inteligencie, čím sa zvyšuje hrozba pre skupiny, ktoré sú často terčom útokov v informačnom priestore, vrátane detí.

Generálny tajomník predložil rámec koordinovaných medzinárodných opatrení na zvýšenie bezpečnosti a humánnosti informačných priestorov. 

Obsah

alt text is missing
alt text is missing
alt text is missing
alt text is missing
Kliknite pravým tlačidlom  na obrázok a stiahnete si ho do počítača.

VIAC PODUJATÍ