Udržateľný rozvoj sa zameriava na odstraňovanie chudoby, znižovanie nerovností a podporu udržateľného hospodárenia s prírodnými zdrojmi a ekosystémami, ako aj na udržateľný, inkluzívny a spravodlivý hospodársky rast. Stručne povedané, udržateľný rozvoj je rozvoj, ktorý uspokojuje potreby súčasnej generácie bez ohrozenia schopnosti budúcich generácií uspokojovať ich vlastné potreby.
Na dosiahnutie udržateľného rozvoja je nevyhnutné zosúladiť tri základné prvky: hospodársky rast, sociálne začlenenie a ochranu životného prostredia. Tie sú navzájom prepojené a všetky zároveň nevyhnutné pre kvalitu života jednotlivcov a spoločností.
Svetoví lídri sa k tomuto smerovaniu zaviazali na historickom samite OSN, kde v roku 2015 prijali Ciele udržateľného rozvoja.
17 Cieľov udržateľného rozvoja je výzvou pre všetky chudobné, bohaté aj strednopríjmové krajiny. Ich účelom je podporiť prosperitu a zároveň ochranu planéty. Vychádzajú z predpokladu, že ukončenie chudoby musí ísť ruka v ruke so stratégiami, ktoré budujú hospodársky rast a riešia celý rad sociálnych potrieb vrátane vzdelávania, zdravia, sociálnej ochrany a pracovných príležitostí, pričom zároveň berú do úvahy klimatické zmeny a ochranu životného prostredia. Tieto ciele sú v súčasnosti mimoriadne aktuálne a poskytujú rozhodujúci rámec pre obnovu po pandémii COVID-19.
Sedemnásť cieľov, ktoré jednomyseľne prijalo 193 krajín, stanovuje nový univerzálny štandard rozvoja, ktorého cieľom je zahrnúť všetkých bez rozdielu. Ciele a ukazovatele, ktoré sú ich základom, poskytujú referenčné hodnoty na meranie úspechu.
Na samite o Cieľoch udržateľného rozvoja v septembri 2019 vyzvali svetoví lídri k Dekáde akčných opatrení a plneniu Cieľov udržateľného rozvoja. Zároveň sa zaviazali zmobilizovať finančné prostriedky, zlepšiť implementáciu na národnej úrovni a posilniť inštitúcie tak, aby bolo možné ciele inkluzívne dosiahnuť do roku 2030.
Rozvojové úsilie OSN výrazne ovplyvnilo životy a kvalitu života miliónov ľudí na celom svete. Úsilie OSN sa riadi presvedčením, že trvalý medzinárodný mier a bezpečnosť sú možné len vtedy, ak sa zabezpečí hospodársky a sociálny blahobyt ľudí na celom svete.
Rozvojový mandát OSN je stanovený už v preambule Charty: „My, ľud Spojených národov, odhodlaný... podporovať sociálny pokrok a zlepšovať životnú úroveň vo väčšej slobode .“
Na to, aby mal rozvoj dlhodobý pozitívny účinok, musí byť udržateľný. Hlavnou myšlienkou je, aby zdroje Zeme, ktoré využívame na podporu hospodárskeho rastu, boli k dispozícii aj budúcim generáciám. Hrozba, ktorú predstavujú globálne klimatické zmeny, je príkladom toho, ako sa ľudské slobody a ľudský rozvoj môžu narušiť, ak sa hospodársky rast a rozvoj oddeľujú od záujmov životného prostredia.
Hospodárska a sociálna rada (ECOSOC) je hlavným orgánom, ktorý koordinuje hospodársku a sociálnu činnosť OSN. Oddelenie OSN pre ekonomické a sociálne záležitosti (DESA) poskytuje podporu medzivládnym procesom v otázkach rozvoja vo Valnom zhromaždení a v Hospodárskej a sociálnej rade, jej funkčných komisiách a odborných orgánoch. Rozvojový program OSN (UNDP) je hlavnou agentúrou OSN pre medzinárodný rozvoj, ktorá pracuje v 170 krajinách a územiach s cieľom odstrániť chudobu a znížiť nerovnosť. UNDP pomáha krajinám rozvíjať politiky, líderské zručnosti, partnerské schopnosti, inštitucionálne kapacity a budovať odolnosť s cieľom dosiahnuť Ciele udržateľného rozvoja. Ich práca sa sústreďuje na tri oblasti: udržateľný rozvoj, demokratické riadenie a budovanie mieru a odolnosť voči klimatickým zmenám a katastrofám.
Práca OSN v oblasti rozvoja zahŕňa mnoho oblastí vrátane: zlepšovania postavenia žien; správy vecí verejných a budovania inštitúcií; medzinárodného obchodu; makroekonomiky a financií; obyvateľstva; vedy a techniky; sociálneho rozvoja; ľudských sídiel a energetiky. Práca je koordinovaná prostredníctvom Skupiny OSN pre udržateľný rozvoj, ktorá združuje 37 fondov, programov, agentúr, oddelení a úradov, ktoré pracujú v oblasti rozvoja vo viac ako 162 krajinách. Spoločným cieľom je poskytovať súdržnejšiu, účinnejšiu a efektívnejšiu podporu krajinám, ktoré sa snažia dosiahnuť medzinárodne dohodnuté rozvojové ciele.
Informačná služba OSN (UNIS) Viedeň v spolupráci s Národným inštitútom pre vzdelávanie a mládež (NIVAM) pozvala učiteľky a učiteľov z celého Slovenska na workshop „Vyučovanie o OSN a Cieľoch udržateľného rozvoja (SDGs)“ do sídla OSN vo Viedni.
"Samit budúcnosti je šancou na vytvorenie účinnejších a inkluzívnejších inštitúcií a nástrojov globálnej spolupráce, prispôsobených 21. storočiu a nášmu multipolárnemu svetu." - Generálny tajomník OSN António Guterres
Akceptujte možné. Výzvu 17 Cieľov udržateľného rozvoja, plán pre lepší svet. Nemusíme čakať na budúcnosť, ktorú chceme - môžeme si ju vytvoriť hneď teraz. Každý sa môže zapojiť do globálneho hnutia za zmenu.
Počet obyvateľov sveta sa v polovici novembra vyšplhá na 8 miliárd, čo je dôkazom vedeckého pokroku a zlepšenia úrovne v oblasti výživy, verejného zdravia a hygieny. Naša ľudská rodina sa však nielen rozrastá, ale narastajú v nej aj nerovnosti.