Letošnji forum modrih čelad, ki poteka v Avstriji, se je pričel v torek, 5. oktobra 2010, v prostorih Nacionalne obrambne akademije na Dunaju. Društvo avstrijskih pripadnikov mirovnih misij ta forum organizira vsako leto v sodelovanju z avstrijskim ministrstvom za obrambo.
General Raimund Schittenhelm, poveljnik Nacionalne obrambne akademije, in (upokojeni) general Günther Greindl, predsednik Društva avstrijskih pripadnikov mirovnih misij, sta pozdravila mednarodne goste, ki so se udeležili konference na temo 'Upravljanje s stresom in vojskovanje za mir'. Forum se je osredotočil na različne vidike stresa in upravljanja s stresom v povezavi z mednarodnimi mirovnimi operacijami.
Uvodni nagovor je podal generalporočnik Sikander Afzal, bojni poveljnik misije Združenih narodov v Liberiji (UNMIL), ki je govoril o preventivnih ukrepih pri pripravljanju mirovnih misij in o pritisku med operacijami. Med drugim je tudi govoril o izzivih glede ponovne integracije nekdanjih vojakov v domače okolje. Poudaril je, da si vojaki še vedno redko priznajo znake stresa, saj se jih sramujejo in jih skrivajo. Zavedati se moramo, da stres in njegove posledice ne vplivajo samo na delovni učinek posameznika, ampak tudi na uspešnost celotne misije. Gospod Afzal je tudi dajal praktične nasvete na podlagi svojih bogatih izkušenj, ki jih je nabiral v misijah v Somaliji in Liberiji. "Srečati se z drugimi vojaki iz različnih kulturnih okolij ni tolikšen izziv. Vojaki so enako oblečeni, govorijo isti jezik in delujejo na podlagi podobnih konceptov. Veliko več napora zahteva sodelovanje s civilnim vodstvom mirovnih misij," je povedal. Stres poleg civilno-vojaškega (ne)sodelovanja povzročajo tudi skrb za družino doma, odnosi z vodstvom misije in vplivi modernih načinov komunikacije, kot na primer neposrednost televizije pri poročanju iz kriznih žarišč. Hkrati lahko vsi ti dejavniki tudi omilijo stres, v kolikor so za posameznika ugodni.
Udeleženci foruma modrih čelad bodo do 7. oktobra razpravljali o temah preventivne psihološke oskrbe, uvajanju metod upravljanja s stresom v času priprav na misije ter o diagnostičnih in terapevtskih obravnavah vojakov pod stresom. Dodatno se bodo osredotočili še na psihiatrične posledice in vplive vojaških konfliktov na civilno prebivalstvo.