Az idei év Ausztriai kéksisakos fóruma (BHFA) 2010. október 5-én nyílt meg a bécsi Nemzeti Védelmi Akadémia épületében. Az Osztrák Békefenntartók Társasága, együttműködésben az Osztrák Védelmi Minisztériummal, évente rendezi meg ezt az eseményt.
Raimund Schittenhelm tábornok, a Nemzeti Védelmi Akadémia parancsnoka, valamint Günther Greindl nyugalmazott tábornok, az Osztrák Békefenntartók társaságának elnöke üdvözölte a nemzetközi résztvevőket a megbeszélésen, amelynek témája: "Stresszoldás és békekatonáskodás". A fórum a stressz és a stressz oldásának a nemzetközi békefenntartó tevékenységekkel kapcsolatos különböző aspektusaira helyezi a hangsúlyt.
Vitaindító előadásában Sikander Afzal altábornagy, az Egyesült Nemzetek Libériai missziójának (UNMIL) parancsnoka azokról a megelőző eljárásokról beszélt, amelyekkel fel lehet készülni a missziókra, és amelyek révén könnyebb elviselni a missziók közben keletkező feszültséget. Továbbá szót ejtett azokról a kihívásokról is, amelyek a katonák hazatérte utáni utógondozással és reintegrációval kapcsolatosak. Hangsúlyozta, hogy a stressz-szindrómák felvállalása továbbra sem általános a katonák között, akik gyakran szégyenkeznek, és eltitkolják a dolgot. Pedig a stressz és következményei hatással vannak az egyén teljesítményére és végső soron az egész misszióra is. Afzal a szomáliai és libériai misszióban való szolgálata során szerzett kiterjedt tapasztalataiból hozott személyes példákat. Elmondása szerint: "A más kulturális környezetből származó katonákkal való találkozás nem nagy probléma. A katonák egyenruhát viselnek, közös nyelvet beszélnek, és azonos elvek alapján tevékenykednek. A missziók civil vezetésével való együttműködés azonban további munkát igényel." A civil-katonai együttműködés mellett az otthon maradt családdal való érintkezés, a misszió vezetésével való interakció, valamint a modern kommunikációval - például a televíziónak a katasztrófa sújtotta területekről sugárzott képeinek közvetlenségével - való megbirkózás jelentősen közrejátszanak a stressz kialakulásában, ugyanakkor segítenek abban is, hogy a misszióban résztvevő katonák meg is szabaduljanak a stressztől.
A Kéksisak fórum 2010 résztvevői október 7-ig folytatnak megbeszéléséket a megelőző pszichológiai ápolásról, arról, hogyan lehet bevonni a stresszoldást a csapatok kitelepítése előtti kiképzésbe, valamint az érintett katonák diagnosztikai és terápiás vonatkozásaiba. Továbbá szót ejtenek a fegyveres konfliktusoknak a civil társadalomra gyakorolt pszichiátriai hatásairól és következményeiről.