"Poletela bi na Mars, četudi ne bi bilo povratnega leta. Zakaj pa ne, to je moj poklic. Tam bi imela ogromno za narediti," pravi Valentina Tereškova. Pri starosti 76 ni izgubila niti malo energije in predanosti za vesoljske polete. Mnogi so nestrpno pričakovali njen prihod na praznovanje 50. obletnice žensk v vesolju, ki je potekalo junija na Mednarodnem dunajskem centru. Nihče ni bil razočaran.
"Pozdravljeni Marsovci, kje ste," bi se oglasila Tereškova, če bi kdaj pristala na Marsu. Ob tej misli se je hihitala in hitro dodala, da nikoli ni verjela, da bo to kdaj realna možnost.
Valentina Tereškova je njen polet v vesolje opravila 16. junija 1963 in se v zgodovino vpisala kot prva ženska, ki je poletela v vesolje. Med drugim ta teden poteka zasedanje Odbora ZN za miroljubno rabo vesolja (COPUOS), kjer se hkrati tudi obeležuje 50. obletnico zgodovinskega vesoljskega poleta kozmonavtke Tereškove. Gre za edinstveno priložnost, da se obeleži spomin na pionirke vesolja in njihova znanstvena prizadevanja.
Na otvoritveni slovesnosti odbora je generalni direktor Urada ZN na Dunaju Jurij Fedotov dal priznanje vsem ženskam, ki so poletele v vesolje in njihovemu doprinosu za prihodnje generacije. "Znanost, ki je povezana z vesoljem in vesoljsko tehnologijo, je bistveno pripomogla k napredku različnih področij kot so zdravje, upravljanje z naravnimi nesrečami in ublažitev podnebnih sprememb. Današnja razprava poudarja, da mirna in vključujoča raba vesolja ni odvisna le od sodelovanja med državami, ampak tudi od enakopravne zastopanosti žensk in moških," je povedal Jurij Fedotov.
Pred petdesetimi leti je kozmonavtka Valentina Tereškova opravila polet v vesolje na krovu raketoplana Vostok 6, ki obkrožil Zemljo 48-krat. Z njenim zgodovinskim 70-urnim poletom je postala prva ženska v vesolju.
Trenutna posadka Mednarodne vesoljske postaje ji je v video sporočilu čestitala za njen zgodovinski dosežek: "Od prvega pionirskega poleta ženske v vesolje je minilo že 50 let in v tem času smo veliko dosegli. Kozmonavtki Tereškovi je s poletom v vesolje sledilo skoraj 60 žensk. Zelo smo veseli, da lahko z vami iz te razdalje proslavimo 50. obletnico žensk v vesolju. Ob tej priložnosti tudi slavimo vse astronavte in kozmonavte, ženske in moške, ki še naprej premikajo meje, so nam v navdih in človeštvu prinašajo z raziskovanjem vesolja številne koristi".
Ob obletnici je tudi Urad ZN za vesoljske zadeve (UNOOSA) pripravil okroglo mizo uglednih žensk iz področja raziskovanja vesolja, znanosti, tehnologij, podjetništva, politike in prava. Tema razprave je bila "Vesolje: gradimo prihodnost danes". Razprave so se udeležile vesoljske pionirke iz Argentine, Kanade, Kitajske, Italije, Japonske, Nigerije, Rusije, Združenih držav Amerike in Evropske vesoljske agencije.
"Ptica ne more leteti le z enim krilom. Poleti človeka v vesolje se ne morejo razvijati brez nadaljnjega aktivnega sodelovanja žensk," je dejala Valentina Tereškova in spodbujala k temu, da se več žensk odloči za sodelovanje pri vesoljskih programih.
Javnost je imela možnost, da z obiskom Dunajskega mednarodnega centra sodeluje pri proslavah in se udeleži vodenega ogleda centra na temo vesolja. V ogled je bil vključen tudi obisk razstave o ženskah v vesolju in predogled jubilejnih vesoljskih znamk, ki jih bo kmalu izdala Poštna uprava ZN. Javnost se je lahko z vesoljskimi pionirkami srečala tudi na dodatni okrogli mizi, ki je potekala v Prirodoslovnem muzeju na Dunaju.
United Nations Committee on the Peaceful Uses of Outer Space Celebrates 50 Years of Women in Space