Podujatia

Mladi so v treh minutah predstavili svoj pogled na človekove pravice

Izziv: v ne več kot treh minutah razložiti, kaj so človekove pravice. Na prvi pogled nemogočo nalogo so rešili mladi v starosti med 10 in 20 let iz Avstrije, Madžarske, Slovaške in Slovenije. Sodelovali so na mladinskem natečaju kratkih filmov o človekovih pravica za leto 2013.

Natečaj je nagovarjal mlade, da pripravijo kratek film, ki je povezan s »Splošno deklaracijo človekovih pravic«, vendar s posebnim poudarkom na otrokove pravice in pravice otrok beguncev. Ob svetovnem dnevu otroka in s pogledom na prihajajoči dan človekovih pravic so bili zmagovalci letošnjega natečaja nagrajeni na posebni slovesnosti, ki je potekala 19. novembra na Dunajskem mednarodnem centru.

Žirija je med sedemdesetimi kratkimi filmi izbrala pet najboljših in po tri najboljše v treh kategorijah: animirani, igrani in dokumentarni film. V kategoriji animiranega filma je prvo nagrado prejela Eszter Jánka iz Madžarske s kratkim filmom 'Eine Geschichte' (Ena zgodba). V kategoriji igranega filma so prvo nagrado prejeli Martin Jancík, Jakub Belobrad, Filip Dian, Dušan Javorek in Michal Kvocera iz Slovaške s kratkim filmom 'Focus' (Fokus). V kategoriji dokumentarnega filma so prvo nagrado prejeli Art Millaku, Lis Millaku, Viktor Oman, Belmin Mržljak, Lina Chen, Medina Begić, Natalija Alitović, Chenyun Lin, Sevim Salifoska, Vanesa Zidi in Amina Begić iz Slovenije s kratkim filmom 'We all make the world beautiful' (Vsi skupaj naredimo svet lep). Drugo nagrado so prejeli Leonie Funke, Magdalena Feisthauer, Veronika Brottrager in Leonie Schauer iz Avstrije s kratkim filmom 'Schloga' (Udarec) in tretjo nagrado Laura Lukács in Luca Lukács iz Madžarske s svojim kratkim filmom 'Bring Me Home' (Spravi me domov). »Idejo sem dobila z dogajanjem v Siriji in ga v svojem kratkem filmu povezala z nasiljem doma,« je na slovesnosti dejala Eszter Jánka.

Zmagovalci so nagrade prejeli od stalnih predstavnikov svoje države pri Združenih narodih na Dunaju. Prisoten je bil veleposlanik Balázs Csuday iz Madžarske, veleposlanica Ol'ga Algayerová iz Slovaške, veleposlanica Blanka Jamnišek iz Slovenije in namestnik stalnega predstavnika Wolfgang Thill iz Avstrije. »Zelo smo ponosni nanje, še posebej pa na otroke migrante. Upam, da nam bo uspelo kratki film predvajati še na drugih šolah s ciljem spodbujati večjo strpnost in otrokove pravice nasploh,« je dejala slovenska veleposlanica Blanka Jamnišek.

Natečaj je petič zapovrstjo organiziral filmski festival o človekovih pravicah »This Human World« (THW) ob podpori Informacijske službe Združenih narodov (UNIS) na Dunaju, Urada Visokega komisariata Združenih narodov za begunce (UNHCR) v Avstriji, Mesta Dunaj in Zveznega ministrstva za izobraževanje, umetnost in kulturo Republike Avstrije. Ruth Schöffl iz UNHCR je na slovesnosti povedala, da so se je filmi resnično dotaknili. Prikazali so namreč moč posameznikov, ki so morali svoje življenje začeti znova.

Nagradni slovesnosti je sledila otvoritev razstave 'Our rights' (Naše pravice), ki jo je pripravilo Stalno predstavništvo Slovenije. Razstava temelji na učnih gradiv o otrokovih pravicah za otroke stare med 10 in 12 let, ki jih je leta 2005 razvilo slovensko ministrstvo za zunanje zadeve v okviru predsedovanja Slovenije Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE). Od takrat so bila učna gradiva prevedena v 20 jezikov. Od leta 2005 je Slovenija s projektom 'Naše pravice' aktivno krepila izobraževanje o otrokovih pravicah in v projekt vključila več kot 170.000 otrok iz številnih držav.