Események

Fiatalok mutatják be három percben, hogy miként látják az emberi jogokat

A feladat: bemutatni az emberi jogokat mindösszesen három percben. Ezt a látszólag lehetetlen feladatot a Diákoknak szóló Emberi Jogi Rövidfilmverseny 2013-ban részt vevő magyar, osztrák, szlovák és szlovén tíz és húsz éves kor közötti diákok megoldották.

A verseny az "Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatával" kapcsolatos rövidfilm elkészítésre hívta fel a diákokat, különös tekintettel a gyermekek jogaira és a háborútól és üldöztetéstől menekülő gyermekekre. Az Egyetemes Gyermeknap és a közelgő Emberi Jogok Napja alkalmából az idei nyertesek díjátadó ünnepségére november 19-én került sor a Bécsi Nemzetközi Központban (VIC).

A hetven benyújtott pályázat közül a zsűri öt legjobb rövidfilmet választott ki és három első helyezettet jutalmazott az animációs film, a játékfilm és a dokumentumfilm kategóriákban. A Magyarországról pályázó Jánka Eszter kapta az első díjat az "Eine Geschichte" (A Történet) c. rövidfilmért az animációs film kategóriában. A Szlovákiából pályázó Martin Jancík, Jakub Belobrad, Filip Dian, Dušan Javorek és Michal Kvocera kapták az első helyezést játékfilm kategóriában "Focus" c. rövidfilmjükért. A szlovén Art Millaku, Lis Millaku, Viktor Oman, Belmin Mržljak, Lina Chen, Medina Begić, Natalija Alitović, Chenyun Lin, Sevim Salifoska, Vanesa Zidi és Amina Begić által készített "We all make the world beautiful" c. rövidfilm nyerte az első helyezést dokumentumfilm kategóriában. A második helyezést a "Schloga" c. rövidfilmnek ítélték, amelyet az osztrák Leonie Funke, Magdalena Feisthauer, Veronika Brotrager és Leonie Schauer készítettek. A harmadik helyezést a magyar Lukács Laura és Lukács Luca érték el a "Bring Me Home" c. rövidfilmjükkel. "Ihletet merítettem abból, ami Szíriában zajlik és rövidfilmemben egyesítettem Szíria témáját az otthoni erőszakkal," mondta Jánka Eszter a díjátadón.

A győztesek díjukat országaik bécsi állandó ENSZ képviseletének vezetőitől vehették át: Csuday Balázs magyar, Ol'ga Algayerová szlovák, Blanka Jamnisek szlovén nagykövetektől és az osztrák Wolfgang Thill nagykövet-helyettestől. "Nagyon büszkék vagyunk rájuk, különösen a migráns gyermekekre. Remélem, hogy más iskolákban is le tudom vetíteni a rövidfilmet, ami segít a tolerancia és a gyermekek jogainak előmozdításában," mondta a szlovén nagykövet Blanka Jamnisek.

A versenyt már ötödik alkalommal rendezte meg a This Human World (THW) Filmfesztivál, az ENSZ Bécsi Információs Szolgálat (UNIS), az ENSZ Menekültügyi Főbiztosság (UNHCR) Ausztriában lévő irodájának, Bécs városának, valamint az Osztrák Szövetségi Művészeti, Kulturális és Oktatási Minisztérium támogatásával. Ruth Schöffl a UNHCR-tól a díjátadón elmondta, hogy mélyen érintették a filmek, főleg azoknak az embereknek az ereje, akiknek egész életüket kellett teljesen újra építeniük.

A díjátadó ünnepséget a szlovén állandó képviselet által bemutatott "Jogaink" c. kiállítás megnyitója követte. A kiállítás a tíz-tizenkét éveseknek szóló gyermekek jogaival kapcsolatos tanítási segédanyagokat mutatja be, amelyeket eredetileg a szlovén külügyminisztérium fejlesztett ki, amikor az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (OSCE) elnöki pozícióját töltötte be 2005-ben. A segédanyagot azóta húsz nyelvre fordították le. A "Jogaink" c. projekttel Szlovénia számos országban aktívan előmozdította a gyermekek jogaival kapcsolatos oktatást több mint százhetvenezer gyermek számára 2005 óta.