Vrh o prihodnosti je dogodek na visoki ravni, ki združuje svetovne voditelje s ciljem, da oblikujejo novo mednarodno soglasje o tem, kako zagotoviti boljšo sedanjost in zaščititi našo prihodnost.
"Vrh o prihodnosti je priložnost za oblikovanje bolj učinkovitih in vključujočih institucij ter orodij za globalno sodelovanje, ki so prilagojena 21. stoletju in našemu multipolarnemu svetu." - Generalni sekretar Združenih narodov António Guterres
Z novim zasedanjem Generalne skupščine pride tudi nov predsednik slednje.
Kaj za majhno državo pomeni sedež v Varnostnem svetu ZN, ki je eden najbolj pomembnih organov Združenih narodov? Slovenska veleposlanica pri ZN na Dunaju, Barbara Žvokelj, pravi, da želi Slovenija prispevati k ohranjanju mednarodnega miru in varnosti. Oglejte si video (v angleščini)
Ohranjanje mednarodnega miru in varnosti je primarna vloga Varnostnega sveta ZN. Slovenija se je 2. januarja 2024 pridružila Varnostnemu svetu ZN za dveletni mandat kot nestalna članica, in sicer skupaj z Alžirijo, Gvajano, Republiko Korejo in Sierro Leone. Oglejte si naš video, če želite izvedeti, kako deluje Varnostni svet.
"Odločimo se, da bo leto 2024 posvečeno krepitvi zaupanja in veri, kaj vse šele lahko dosežemo skupaj." — António Guterres
"Združeni narodi so odsev sveta, kakršen je – in želja po svetu, za kakršnega vemo, da je lahko." — António Guterres
Generalni sekretar ZN António Guterres je kot del svoje vizije za prihodnost mednarodnega sodelovanja, ki je opredeljena v Naši skupni agendi, objavil vrsto političnih iztočnic. Slednje bodo pomagale informirati medvladna pogajanja v času priprav na Vrh o prihodnosti, ki bo septembra 2024 (več v angleščini).
"Ženske in moški Združenih narodov smo odločni v naših prizadevanjih za reševanje današnjih kaskadnih kriz in usmeritvi človeštva na novo pot k miru, stabilnosti in blaginji."
— António Guterres, generalni sekretar ZN
78. zasedanje Generalne skupščine Združenih narodov zaznamuje ključni mejnik na poti k uresničevanju Agende 2030 in nujnost ukrepanja, da se 17 ciljev trajnostnega razvoja (CTR) spet spravi nazaj na pravo pot. Več (v angleščini)
Dunajski mednarodni center, bolj znan kot "UNO City'', so odprli leta 1979. Združeni narodi so poslopje najeli za 99 let in zanj plačujejo simbolično najemnino 1 avstrijski šiling oziroma 0,07 evra na leto.