Ezek ellenére a nemek közötti egyenlőtlenség még mindig mélyen beágyazott jellemzője társadalmainknak és hátráltatja azok fejlődését. A nők és a lányok túl gyakran ki vannak zárva az oktatásból és a munka világából, nem jár nekik egészségügyi ellátás, túl gyakran válnak erőszak és megkülönböztetés áldozataivá, ráadásul a döntéshozatali folyamatokban is alulreprezentáltak.
„A nemek közötti egyenlőtlenség korunk nyomasztó igazságtalansága és a legnagyobb emberi jogi kihívás, amellyel szemben állunk." - António Guterres ENSZ-főtitkár
Az Egyesült Nemzetek Szervezetének (ENSZ) 1945-ben aláírt alapokmánya volt az első nemzetközi megállapodás, amely deklarálta a nemek közötti egyenlőség alapelvét és támogatta a nők jogait.
Az ENSZ első évében a Gazdasági és Szociális Tanács létrehozta a nők helyzetével foglalkozó bizottságot mint a legfőbb globális politikai döntéshozó testületet, amely kizárólag a nemek közötti egyenlőséggel és a nők helyzetének javításával foglalkozott. A bizottság első eredményei közé tartozott, hogy az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatának tervezetében nemek szempontjából semleges megfogalmazást biztosított.
Az ENSZ a több évtized alatt jelentős előrelépést tett a nemek közötti egyenlőség előmozdítása terén, valamint világszerte a nők és a lányok jogaiért és helyzetük javításán dolgozik.
A nemek közötti egyenlőséget az ENSZ Közgyűlése által 1948. december 10-én elfogadott Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozata tette a nemzetközi emberi jogi jogszabályok részévé. Az emberi jogok történelmében mérföldkőnek számító dokumentum elismerte, hogy: "Minden emberi lény szabadnak és méltóságában és jogaiban egyenlőnek születik", és hogy "mindenki, bármely megkülönböztetésre, nevezetesen fajra, színre, nemre, nyelvre, vallásra, ... születésre vagy bármely más körülményre való tekintet nélkül hivatkozhat a jelen Nyilatkozatban kinyilvánított összes jogokra és szabadságokra”.
Az ENSZ nemek közötti egyenlőség elérésére irányuló munkájának középpontjában az UN Women áll. Az ENSZ Közgyűlése 2010-ben hozta létre a Nemek Egyenlőségével és a Nők Felemelkedésével Foglalkozó Egységét, hogy összefogja az ENSZ-rendszer munkáját. Az UN Women támogatja a nők helyzetével foglalkozó bizottságot, vagyis a nemek közötti egyenlőség és a nők helyzetének előmozdításával foglalkozó legfőbb globális kormányközi testületet, amely politikákat, globális minimumkövetelményeket és normákat dolgoz ki. Az UN Women továbbá segíti a tagállamokat e minimumkövetelmények végrehajtásában, valamint irányítja és koordinálja az ENSZ-rendszer nemek közötti egyenlőséggel kapcsolatos munkáját. Elősegíti továbbá az elszámoltathatóságot is.
Az UN Women elindította az innovatív „Férfiak a nőkért” kampányt (He-For-She campaign), amely egy szolidaritási mozgalom a nemek közötti egyenlőségért. A kampány felhívja a férfiakat és a fiúkat arra, hogy tegyenek egy egyenlőbb világért, és hogy az emberek egyenlő partnerként összefogva alkossanak közös jövőképet egy olyan világról, amelyben megvalósul a nemek közötti egyenlőség, és ennek érdekében konkrét és helyi szinten releváns megoldásokat dolgozzanak ki.
„Egy férfiak által uralt világban élünk egy férfiak által dominált kultúrával, amely még mindig jelen van az Egyesült Nemzetek Szervezetében is. Több ezer éve a férfiak irányítanak. A hozzáállás megváltoztatása az egyik legfontosabb és egyben a legnehezebb kihívás is”, mondta António Guterres ENSZ-főtitkár az ENSZ női vezetőit ünneplő beszédében.
„A nemek közötti egyenlőség a hatalom újraértelmezésének és átalakításának eszköze, amely mindenki számára előnyökkel jár. Itt az ideje, hogy abbahagyjuk a nők megváltoztatásának kísérletét, és elkezdjük megváltoztatni azokat a rendszereket és hatalmi egyensúlyhiányokat, amelyek megakadályozzák őket abban, hogy megvalósítsák a bennük rejlő lehetőségeket", mondta António Guterres ENSZ-főtitkár 2020-ban a nemzetközi nőnapon.
Az ENSZ békefenntartásában különös hangsúlyt kap a nőknek a békefolyamatokban való részvételre való felhatalmazása, valamint a politikai és a választási rendszerekbe való bevonásukért való kiállás. Emellett az ENSZ-műveletek szerves részét képezi annak a figyelembevétele, hogy a nők és a férfiak különböző kihívásokkal szembesülnek a konfliktusokban és a konfliktus utáni helyzetekben.
A nemzetközi nőnapot világszerte számos országban ünneplik. Ez az a nap, amikor a nők teljesítményét elismerik nemzeti, etnikai, nyelvi, kulturális, gazdasági vagy politikai megosztottságra való tekintet nélkül.
A női vezetők és a női szervezetek megmutatták szakértelmüket és tudásukat a munka minden területén a helyi szinttől a globálisig. A nők különböző tapasztalatokkal, látásmóddal és készségekkel rendelkeznek, emellett pótolhatatlan a mindenki számára jobb döntésekhez, politikákhoz és törvényekhez vezető hozzájárulásuk. Mégis korlátozott a nők vezetői és politikai részvétele. Ez annak ellenére van így, hogy bizonyították rátermettségüket vezetőként és a változás ügynökeiként, ráadásul úgy, hogy joguk van a demokratikus kormányzásban való egyenlő részvételre. Egyes nők nagy sikerrel vették ezeket az akadályokat, ami gyakran a társadalom egészének javára szolgált. A nők összessége számára viszont egyenlő és mindenki számára elérhető lehetőségekre van szükség.
"A nők és a lányok elleni erőszak egyre gyorsabb terjedése szégyent hoz az emberiségre." — António Guterres
„Változást érhetünk el az oktatással és olyan nemzetet építhetünk, amelyben minden lány kibontakoztathatja a benne rejlő lehetőségeket.” Olvassa el az Afganisztánban élő lányok inspiráló beszámolóit, akik kiállnak az oktatáshoz való jogukért. #AfghanGirlsVoices
A szemünk láttára tűnik el a nők jogai terén elért haladás világszerte. A legfrissebb előrejelzések szerint a jelenlegi folyamatok mellett még további 300 évre van szükség a nemek közötti teljes egyenlőség eléréséhez.
Napjaink egymást követő válságai – az Ukrajnában zajló háborútól kezdve az éghajlati vészhelyzetig – a nőket és a lányokat érintik először és legrosszabbul. A demokrácia globális visszaszorulásának részeként pedig megkérdőjelezik és megtagadják a nőknek a testük feletti jogait és az életük feletti önrendelkezésüket.
"A nemzetközi nőnapon a nők és a lányok által elért eredményeket ünnepeljük az élet minden területén, a világ minden részén.
Felismerjük azonban az előttük álló hatalmas akadályokat, a strukturális igazságtalanságoktól, a marginalizálódástól és az erőszaktól kezdve a nőket és a lányokat legelőször és leginkább érintő, egymást követő válságokon át, egészen a személyes önrendelkezésük, valamint a testük és az életük feletti jogaik megtagadásáig." — António Guterres