Bratislava začala s oslavami Svetového dňa utečencov (20.jún) v predstihu - v pondelok 17.júna, v nekonvenčných priestoroch kultúrneho projektu Nekapri InnArt v Bratislave, výstavou študentských fotografií utečencov žijúcich na Slovensku, premietaním niekoľkých príbehov utečencov a diskusiou s utečencami žijúcimi na Slovensku z Afganistanu, Iraku, Somálska a Sýrie. Program bol spestrený niekoľkými sprievodnými aktivitami ako napríklad maľovanie henou na telo, ochutnávkou originálneho afganského čaju a sladkostí a speváckym vystúpením školáčky afganského pôvodu v slovenskom jazyku s piesňou Horehronie.
Podľa Tomáša Bauera z mimovládnej organizácie Marginal NGO, ktorý zároveň pracuje na projekte UNHCR o integrácii utečencov, z celej 5,5 miliónovej populácie Slovenska žilo v roku 2012 na Slovensku približne 68 000 cudzincov, pričom okolo 730 z nich požiadalo v roku 2012 o azyl - 32 z týchto žiadostí bolo vyhovené a okolo stovke z nich bola poskytnutá doplnková ochrana.
Ako povedala jedna zo študentských autoriek, práci na fotopríbehoch utečencov sa začala venovať po tom, čo sa sama ocitla v koži migrantky počas dobrovoľníckej pracovnej aktivity v jednej rozvojovej krajine. Vystavené fotografie zobrazujú utečencov zozadu, čo znázorňuje tenkú líniu medzi intimitou a identitou v jednotlivých príbehoch.
Jana Hönschová, konzultantka Informačnej služby OSN (UNIS) Viedeň, publiku v krátkosti predstavila úlohu a poslanie UNIS Viedeň v regióne a na Slovensku ako aj aktivity zamerané na verejnosť s tematikou utečencov. Pre záujemcov o prácu UNIS-u a OSN boli k dispozícii aj rôzne tematické materiály, brožúrky a letáky.
Podujatie organizovali slovenské mimovládne organizácie Marginal O.Z. a Slovenská humanitná rada v spolupráci s Informačnou službou OSN (UNIS) Viedeň a UNHCR pre strednú Európu. Oslavy Svetového dňa utečencov na Slovensku vyvrcholia vo štvrtok 20.júna dáždnikovým pochodom na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave a zároveň v centre Košíc spolu s ďalšími sprievodnými aktivitami.