Materiály pre učiteľov

"Jedno dieťa, jeden učiteľ, jedna kniha a jedno pero môžu zmeniť svet." To sú naše najsilnejšie zbrane, povedala Malala Júsufzajová, pakistanská školáčka, ktorú chcel zavraždiť Taliban za to, že viedla kampaň za právo na vzdelanie, keď v júni 2013 navštívila OSN.

Pre učiteľov, ktorí chcú so svojimi študentmi hovoriť o práci a cieľoch OSN, máme niekoľko užitočných učebných zdrojov v angličtine a nemčine k nasledovným témam: Mier a bezpečnosť, rozvoj, ľudské práva, humanitárne otázky a medzinárodné právo.

V slovenčine sú k dispozícii príručky *, ktoré vydala mimovládna organizácia Človek v ohrození - ako zaradiť globálne témy do vyučovania na stredných školách.

Človek v ohrození zároveň prevádzkuje webstránku Virtuálna škola pre základné a stredné školy, ktorá obsahuje informácie na rôzne témy v oblasti cieľov udržateľného rozvoja.

Ďalšie dve slovenské mimovládne organizácie pripravili e-learningové kurzy* v slovenčine. Sokratov inštitút (Živica) o globálnom vzdelávaní pre mladých ľudí od 18 do 32 rokov a Slovenské centrum pre komunikáciu e-learningový kurz Monda.eupre širokú verejnosť s 11 globálnymi témami.

Materiály na výučbu o holokauste: Obyčajné veci? Objavovanie holokaustu cez historické predmety (pdf) - ppt

* UNIS Viedeň nezodpovedá za obsah externých webových stránok.