Utečenci a migrácia

Podpora sýrskym utečencom nielen ako "akt šľachetnosti", ale aj ako "osvietený záujem o druhých", povedal šéf OSN počas návštevy v jordánskom utečeneckom tábore

28.marec 2017 - Počas návštevy v utečeneckom tábore v Zaatari v Jordánsku, v ktorom sa nachádza okolo 80 000 sýrskych utečencov, šéf OSN vyzval všetky strany konfliktu v Sýrii ako aj krajiny, majú na ne dosah, aby si uvedomili, že táto kríza je nielen tragédiou pre sýrsky ľud, ale aj ohrozením regionálnej stability a svetovej bezpečnosti.

"Solidarita so sýrskymi utečencami je taktiež spôsobom ako vyjadriť našu schopnosť garantovať bezpečnosť na celom svete. Nie je to len akt šľachetnosti, ale aj akt osvieteného záujmu o druhých, povedal, pričom dodal, že ak v podpore utečencov zlyháme, skupiny ako Islamský štát Iraku a Levantu (ISIL/Daíš) a Al-Káida môžu takúto nečinnosť využiť ako argument na pokračovanie vo svojich vlastných záujmoch a ohroziť tým globálnu bezpečnosť."

Počet ľudí, ktorí boli nútení opustiť svoj domov kvôli vojne, prenasledovaniu alebo násiliu prekonal už 60 miliónov, čo je vôbec najviac v histórii OSN. Podľa štatistík z roku 2015 je každú minútu k úteku donútených v priemere 24 ľudí.

Podľa Správy agentúry OSN pre utečencov "Globálne trendy" bolo koncom roka 2015 vysídlených 65,3 miliónov ľudí, čo vzhľadom k predchádzajúcemu roku znamená zvýšenie o viac ako päť miliónov ľudí. Z nich je 21,3 miliónov utečencov, 3,2 miliónov uchádzačov o azyl a 40,8 miliónov sú vnútorne vysídlené osoby v rámci svojej krajiny.

Polovica celosvetového počtu utečencov pochádza najmä z troch krajín: Sýrie, Afganistanu a Somálska

Konflikt v Sýrii núti milióny ľudí utekať zo svojich domovov

Od začiatku krízy v Sýrii opustilo krajinu viac ako 4,9 milióna ľudí. Kde sú teraz? Väčšinou zostali v regióne alebo utiekli do susedných krajín - 2,7 miliónov do Turecka; 1,03 miliónov do Libanonu; 657 000 do Jordánska; 249 000 do Iraku a 117 000 do Egypta (údaje platné k 30. júnu 2016).
Tri štvrtiny sýrskych utečencov sú ženy a deti.
Ďalších 13,5 miliónov ľudí potrebuje humanitárnu pomoc priamo v Sýrii, pričom 6,6 milióna z nich bolo presídlených násilím.
Od apríla 2011 do júna 2016 požiadalo o azyl v Európe jeden milión ľudí zo Sýrie.

Viac ako polovicu celosvetového počtu utečencov tvoria deti. Mnohé z nich cestujú samé alebo odlúčené od rodičov.

Hoci v roku 2015 prišlo do Európy cez Stredozemné more viac ako jeden milión utečencov a migrantov, prevažná väčšina celosvetového počtu utečencov sa nachádza v rozvojových krajinách globálneho juhu. Najviac sa nachádza na území Turecka, približne 2,7 milióna. V Libanone pripadá na jedného obyvateľa približne jeden utečenec na päť obyvateľov, čo je najvyšší počet utečencov v pomere k obyvateľstvu.

Spoločná zodpovednosť, solidarita a odpoveď so súcitom

Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun opakovane vyzýval, že zodpovednosť je potrebné si rozdeliť. Vyzýval lídrov, aby na tento problém reagovali so súcitom a rešpektom voči ľudským právam. Počas prejavu v rakúskom parlamente v apríli 2016 Pan Ki-mun povedal: "Máme morálny, právny aj politický záväzok pomôcť tým, ktorí utekajú pred vojnou, porušovaním ľudských práv a prenasledovaním."

Taktiež vyjadril obavu z prejavov nenávisti plných neznášanlivosti, rozdeľujúcej politickej rétoriky k azylovej a migračnej otázke, stúpajúcej xenofóbie a obmedzovania prístupu k azylu v niektorých regiónoch.

Vedeli ste, že...? Každý 113. človek na tejto planéte je buď utečenec, žiadateľ o azyl alebo vnútorne vysídlená osoba.

Pojmy "migranti" a "utečenci" sa často používajú ako vzájomne zameniteľné synonymá, medzi týmito dvoma termínmi však existuje rozdiel.

"Utečenci sú ľudia, ktorí utekajú pred ozbrojeným konfliktom alebo prenasledovaním."
"Migranti sa rozhodli odísť s cieľom zlepšiť svoje životné podmienky."

Právo požiadať o azyl pred prenasledovaním je zakotvené vo Všeobecnej deklarácii ľudských práv, základnom dokumente medzinárodného práva ľudských práv.

Utečencov chráni Dohovor o právnom postavení utečencov z roku 1951, ktorý utečenca definuje ako osobu, ktorá má oprávnené obavy pred prenasledovaním z rasových, náboženských a národnostných dôvodov alebo z dôvodu príslušnosti k určitej sociálnej skupine alebo zastávania určitých politických názorov.

Utečenci nemôžu byť vyhostení do krajiny, kde by bol ich život ohrozený. Tento princíp je známy ako zásada zákazu vyhostenia alebo vrátenia. Osoby, ktoré narušili mier alebo spáchali vojnový zločin, nie sú oprávnené požívať status utečenca.

Na základe Dohovoru o právnom postavení utečencov majú utečenci taktiež právo na prácu, vzdelanie, bývanie, verejnú pomoc a podporu, prístup na súdy a taktiež právo na slobodný pohyb po území. Naopak sa od nich žiada, aby dodržiavali zákony krajiny, v ktorej požiadali o azyl.

Žiadateľ o azyl je niekto, kto hľadá útočisko v inej krajine a na to, aby mohol byť uznaný za utečenca, musí preukázať, že jeho obavy z prenasledovania v domovskej krajine sú opodstatnené.

Vnútorne presídlení ľudia sú osoby, ktoré utiekli zo svojich domovov z rovnakých dôvodov ako utečenci, ale zostávajú naďalej vo svojej krajine a nie sú chránení medzinárodným právom.

Dohovor o právnom postavení utečencov z roku 1951, ktorý podpísalo 144 zmluvných štátov vrátane Slovenska, je právny dokument, ktorý predstavuje základ práce Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR). Základným cieľom Agentúry OSN pre utečencov je viesť a koordinovať medzinárodné kroky na ochranu a pomoc utečencom a zároveň riešiť problematiku utečencov na celom svete.

Migrácia

Migranti sa rozhodli odísť zo svojej krajiny z rôznych dôvodov. Často preto, aby si zlepšili svoj životný štandard, našli si prácu, kvôli vzdelaniu alebo pripojeniu sa k svojej rodine. Na rozdiel od utečencov sa migranti môžu vrátiť bezpečne do svojej krajiny.

V roku 2015 bolo podľa údajov z Populačnej divízie Oddelenia OSN pre ekonomické a sociálne záležitosti 244 miliónov medzinárodných migrantov, pričom väčšina z nich bola v produktívnom veku od 20 do 64 rokov.

Utečenecká situácia v Európe

Vysoký komisár OSN pre utečencov Filippo Grandi povedal, že na vyriešenie situácie s utečencami v Európe, ktorá je podľa neho "rovnako krízou európskej solidarity ako krízou utečeneckou", sú zo strany európskych lídrov nutné silné vodcovstvo a vízia.

Agentúra OSN pre utečencov navrhla 6-bodový plán, ktorý má pomôcť dostať pod kontrolu utečeneckú situáciu v Európe a stabilizovať ju. Zahŕňa presunutie žiadateľov o azyl z Grécka a Talianska a zároveň vrátenie jednotlivcov, ktorí nespĺňajú podmienky na udelenie statusu utečenca; ďalej podporu Grécka pri zvládaní núdzovej humanitárnej situácie; poskytnutie bezpečnejších a zákonnejších ciest pre utečencov na kontrolovaný prechod do Európy, čím sa má predísť tomu, aby sa obracali na pašerákov a priekupníkov; vytvorenie systému, ktorý bude spravodlivo prerozdeľovať žiadosti o azyl medzi všetkými členskými štátmi Európskej únie.

Utečenci sú ľudia ako my

Solaf miluje šport a sníva o živote v Amerike. Prežila vojnu v Sýrii.

Deväťročná Solaf je sýrskou utečenkyňou, ktorá so svojimi rodičmi a starším bratom žije v utečeneckom tábore Azraq v Jordánsku. Pôvodne pochádza z juhosýrskeho mesta Bosra. Keď jej dom v roku 2013 takmer celý zničila raketová strela, utiekla so svojou rodinou do Jordánska. Solaf má z konfliktu v Sýrii živé spomienky a tiež si pamätá, ako raketová strela vletela do strechy ich domu.

Aj napriek všetkému, čím prešla, je Solaf šťastné a živé dieťa. Rada športuje s priateľmi v tábore a skladá puzzle v stane svojej rodiny. Tiež rada pomáha mame pri varení - recept na svoje obľúbené jedlo šišbarak - guľky plnené jahňacím mäsom varené v jogurtovej omáčke - vie odrecitovať naspamäť.

 

 

Mojtaba chce nájsť liek na rakovinu

Mojtaba mal 13, keď utiekol z Afganistanu pred násilím Talibanu. O svojej ťažkej ceste do Európy povedal: "Počas cesty som prišiel o svojho staršieho brata. Utopil sa, keď sme prechádzali medzi Tureckom a Gréckom." Potom musel na ceste pokračovať sám, nevediac komu môže dôverovať. Mal šťastie. Dostal sa do Rakúska, kde našiel rodinu, ktorá ho podporila. Teraz študuje molekulárnu biológiu na univerzite vo Viedni a svoju budúcu kariéru vidí vo výskume rakoviny.

 

Prečítaj si viac príbehov o utečencoch (v angličtine).

Mohamad zabavil utečencov, ktorí prišli do Maďarska, kartovými trikmi

Dvadsaťjedenročný Mohamad prišiel so svojou rodinou zo Sýrie do Budapešti v roku 2013. Odišli po tom, čo veľká bombová nálož vybuchla priamo pred ich domom v Damasku. Jeho otec bol počas komunistického režimu študentom medicíny v Budapešti. A hoci mal úspešnú prax v Sýrii, opäť musel urobiť skúšky aj v Maďarsku, aby dokázal, že spĺňa maďarské kritériá. Mohamad, ktorý sa vo voľnom čase rád venuje kúzelníckym trikom, pracuje 10 hodín denne a šesť dní v týždni v jednom supermarkete. V budúcnosti plánuje študovať animáciu na budapeštianskej metropolitnej univerzite.

Hovorí, že animáciu chce využiť na to, aby mohol rozprávať príbehy: "Utečenci nie sú len čísla. Každý má svoj vlastný príbeh. Každý z týchto ľudí mal nejaký dom, auto, priateľov. Žili si svoj život. Ľudia v Európe sa ma pýtajú, ako som žil predtým, keď som bol v Sýrii. Zvyknem odpovedať: "Presne tak ako vy."