Podujatia

Svet bez jadrových zbraní - nová výstava v OSN Viedeň

VIEDEŇ, 17.november 2015 - Vo Viedenskom medzinárodnom centre (VIC) bola otvorená nová výstava, na ktorej môžete vidieť devastačný dopad jadrových bômb zhodených na mestá Hirošima a Nagasaki pred 70 rokmi.  

Na výstave, ktorú je možné vidieť v rámci prehliadky OSN Viedeň, si návštevníci môžu pozrieť aj artefakty, ktoré boli vystavené pôsobeniu atómového výbuchu v oboch japonských mestách.

Stretnutie v Hirošime s tými, ktorí prežili zhodenie oboch jadrových bômb, pripomenulo výkonnému tajomníkovi Prípravnej komisie organizácie zmluvných štátov Zmluvy o všeobecnom zákaze jadrových skúšok (CTBTO) Lassina Zerbovi, čím všetkým mesto muselo trpieť a do akej miery to zameralo pozornosť na hrozbu, ktorú jadrové zbrane predstavujú.

Ako sám povedal, takéto výstavy sú dôležité, pretože tí, čo prežili, tu nebudú s nami navždy, aby  hovorili o svojej skúsenosti mladšej generácii. Vystavené artefakty sú "svedectvom pekla, ktorým prechádzali muži, ženy a deti Hirošimy a Nagasaki".

Lassina Zerbo pripomenul publiku, v ktorom sa nachádzalo približne 100 veľvyslancov, diplomatov a zamestnancov OSN, že hoci sa výstava volá "Svet bez jadrových zbraní", na svete stále existujú krajiny, ktoré využívajú jadrové testy, následne však dodal, že dosiahnuť svet bez jadrových testov určite je v našich možnostiach. Zmluva o všeobecnom zákaze jadrových skúšok (CTBTO) vytvorila monitorovací systém, ktorý by mal zaznamenať každý jadrový test, bez vstupu zmluvy do platnosti však preteky v jadrovom zbrojení budú aj naďalej pokračovať.      

Na otvorení výstavy vystúpil aj zástupca generálneho riaditeľa Úradovne OSN vo Viedni (UNOV) a riaditeľ Divízie pre manažment Dennis Thatchaichawalit, ktorý povedal, že výstava a vystavené artefakty sú ostrou pripomienkou deštrukcie, ktorú spôsobilo bombardovanie Hirošimy a Nagasaki v roku 1945. "Sú svedectvom hrôzostrašnej sily jadrových zbraní zabiť v okamžiku, ktorej dôsledky sa prenášajú ešte aj na nasledujúce generácie". Dodal, že výstava taktiež vyslala silný odkaz o nádejnejšej budúcnosti: "O budúcnosti, v ktorej budeme môcť všetci žiť ďaleko od dlhodobého dopadu jadrových zbraní a zbraní hromadného ničenia".    

Dennis Thatchaichawalit publiku pripomenul, že úplne prvá rezolúcia Valného zhromaždenia zaviedla cieľ eliminovať všetky jadrové zbrane ako aj zbrane hromadného ničenia, keďže len to môže zabezpečiť, že nebudú nikdy opäť použité.   

Výstava umožní asi 55 000 návštevníkom, ktorí sa každoročne zúčastňujú prehliadky OSN vo Viedni, aby sa dozvedeli viac o práci OSN v oblasti odzbrojovania.  

Otvorenia výstavy sa zúčastnil aj primátor mesta Hirošima Kazumi Matsui, ktorý je zároveň predsedom iniciatívy Primátori za mier, ktorej cieľom je dospieť k svetu bez jadrových zbraní do roku 2020. Podobné výstavy sa už uskutočnili v New Yorku a v Ženeve, a preto bol veľmi rád, že sa takáto výstava konala aj v OSN Viedeň.  

Pri príležitosti 70.výročia zhodenia atómových bômb v Japonsku primátor Kazumi Matsui povedal, že je "zásadne dôležité pokračovať v snahe odovzdávať naše skúsenosti ďalej svetu". "Nikto by už nemal viac trpieť ako oni" - tento odkaz tých, čo prežili, by malo byť počuť široko-ďaleko, aby sa čo najviac ľudí dozvedelo o absolútnom zle jadrových zbraní.    

Stály predstaviteľ Japonska pri OSN vo Viedni veľvyslanec Mitsuru Kitano povedal, že táto malá výstava odovzdala veľmi silný odkaz o jadrovom odzbrojovaní. Japonsko ako spolupredseda procesu Článok 14, spolu s Kazachstanom, zaujalo k tejto otázke pokrokový prístup. Proces Článok 14 pomáha podporovať vstup do platnosti Zmluvy o všeobecnom zákaze jadrových skúšok. Veľvyslanec Kitano povedal, že Japonsko sa maximálne vynasnaží pri šírení osvety o globálnom jadrovom odzbrojovaní tak, "aby sa tragédia z Hirošimy a Nagasaki už nikdy viac neopakovala".         

Podujatie moderoval riaditeľ OSN Viedeň Martin Nesirky, ktorý všetkých hostí pozval na výstavu a novým veľvyslancom a ďalším odporúčal, aby sa zúčastnili prehliadky OSN, ktorá pre nich môže byť dobrým úvodom do viedenského OSN.   

Výstava bola pripravená v spolupráci s Informačnou službou OSN (UNIS) Viedeň, japonskou Stálou misiou pri OSN, mestami Hirošima a Nagasaki, s podporou CTBTO a Úradom OSN pre odzbrojovanie vo Viedni.