UNIS/INF/221
8. augusta 2007
Medzinárodný deň prináša uznanie príspevku domorodého obyvateľstva k ochrane životného prostredia a boju proti klimatickým zmenám
VIEDEŇ, 8. augusta 2007 (Informačná služba OSN) -- Kým si celý svet pripomína Medzinárodný deň domorodého obyvateľstva, ktorí sa oslavuje 9. augusta, dochádza k uznaniu príspevku týchto ľudí k ochrane životného prostredia.
V správe pri príležitosti medzinárodného dňa, generálny tajomník Pan Ki-mun uviedol, že "povedomie medzinárodného spoločenstva o potrebe podporovať domorodé obyvateľstvo nedávne výrazne narástlo - prostredníctvom vytvárania a presadzovania medzinárodných štandardov; pozorného udržiavania rešpektu ich ľudských práv; integrovania medzinárodnej rozvojovej agendy, vrátane Miléniových rozvojových cieľov, do politík, programov a projektov na úrovni jednotlivých krajín a posilnenia vlastnej správy domorodých ľudí nad otázkami, súvisiacimi so životným prostredím a klimatickými zmenami".
Počas prejavu na túto tému a pri pripomenutí témy Druhej medzinárodnej dekády domorodého obyvateľstva (2005-2015), nazvanej "Partnerstvo za pre činy a dôstojnosť", generálny tajomník uviedol, "že by sme sa mali riadiť hladnými princípmi plnej a efektívnej participácie domorodého obyvateľstva."
Námestník generálneho tajomníka pre hospodárske a sociálne záležitosti pán Sha Zukang vo svojom posolstve pri príležitosti medzinárodného dňa poznamenal, že domorodé obyvateľstvo väčšinou žije v biologicky najrozmanitejších oblastiach sveta, pričom o tomto prostredí naakumulovalo množstvo poznatkov.
"S bohatým množstvom vedomostí o prostredí, v ktorom žije, domorodé obyvateľstvo môže zohrať významnú úlohu v globálnom úsilí reagovať na klimatické zmeny. Mali by sme ich počúvať," uviedol pán Zukang.
Na príklad, domorodí obyvatelia využívajú ich tradičné vedomosti na tlmenie následkov prírodných katastrôf. Sympózium, ktoré sa uskutočnilo v tomto apríli na Oxfordskej univerzite, si vypočulo ako domorodí obyvatelia "využívajú pásy stromovitých porastov na absorbovanie sily prílivových vĺn alebo vĺn cunami, ako iní domorodí ľudia používajú genetickú rôznorodosť obilia pre vyhnutie sa neúrode, a ako niektoré domorodé komunity v dôsledku živelných pohrôm migrujú medzi jednotlivými biotopmi".
Deklarácia práv domorodého obyvateľstva, ktorá bola prijatá Radou pre ľudské práva v júni 2006, a ktorú v súčasnosti Valné zhromaždenie zvažuje prijať, taktiež uznáva, že rešpekt voči znalostiam domorodého obyvateľstva, kultúrnym a tradičným praktikám, prispieva k udržateľnému rozvoju, vrátane náležitého manažmentu životného prostredia.
"Deklarácia Organizácie Spojených národov o právach domorodého obyvateľstva predstavuje minimálne štandardy pre zaistenie prežitia, dôstojnosti a dobrého nažívania domorodých ľudí. Viacerí ešte stále žijú v represívnych a marginalizovaných podmienkach, no zároveň sú však tými, ktorí poskytujú riešenia pre závažné svetové problémy, akými sú napríklad klimatické zmeny a znižovanie biokultúrnej diverzity," uviedla Victoria Tauli-Corpuz, predsedníčka Stáleho fóra pre otázky domorodého obyvateľstva.
V súvislosti s uznaním zraniteľnosti domorodého obyvateľstva voči následkom klimatických zmien a jeho významnej úlohe pri reagovaní voči nim, Stále fórum OSN pre otázky domorodého obyvateľstva sa počas svojho zasadnutia v roku 2008 bude zameriavať na "Klimatické zmeny, biokultúrnu diverzitu a živobytie: správcovskú úlohu domorodého obyvateľstva a nové výzvy".
Zraniteľnosť v súvislosti s klimatickými zmenami
Viacero domorodých komunít už v súčasnosti potrebuje adaptovať ich spôsob života v dôsledku meniaceho sa životného prostredia - od pastierskych kmeňov Saami vo Švédsku, ktorých soby nedokážu nájsť obživu pod hrubým ľadom, ktorý napadne počas neobvykle ťažkých snehových zrážok, až po domorodé komunity v Andách, kde extrémne výkyvy počasia spôsobujú vážne problémy s potravinovou bezpečnosťou.
Slovami pani Sheily Watt-Cloutierovej, inuitskej aktivistky, ktorej generálny tajomník OSN Pan Ki-mun nedávno udelil Cenu Hahbuda ul Haqa pre výnimočnosť v oblasti ľudského rozvoja, "Všetci sme navzájom prepojení. Oblasť Arktídy je geograficky izolovaná od zvyšku sveta, no aj tak je inuitský lovec, ktorý sa prepadne cez stenčujúci sa ľad, spojený s roztápaním ľadovcov v Andách a Himalájách, a s povodňami v nízko ležiacich krajinách a malých ostrovných štátoch."
Podľa nedávnej správy Sekretariátu Konvencie pre biologickú diverzitu (CBD) , niektoré domorodé komunity na Aljaške sa aktívne zaoberajú otázkami premiestnenia v dôsledku pôdnej a pobrežnej erózie, spôsobenej roztápaním trvalo zamrznutej pôdy a veľkých vĺn.
"Viac než 80 percent komunít žijúcich na Aljaške, skladajúcich sa prevažne z domorodých obyvateľov, sa považuje za zraniteľné voči pobrežnej alebo riečnej erózii," uvádza správa.
Premiestnenie je taktiež otázkou na malých ostrovoch ako napríklad Vanuatu a Samoa, kde zvyšujúca sa úroveň morskej hladiny a potopy vznikajúce ako dôsledok extrémnych prírodných úkazov, predstavujú závažný problém. Podľa uvedenej správy, jedna z komunít na ostrove Vanuatu bola nútená opustiť svoje domovy a premiestniť sa o pol kilometra do vnútrozemia, pričom jej pôvodné osídlenie zažíva v súčasnosti päť krát ročne potopy.
Oblasti s vysokou nadmorskou výškou sú svedkami nielen topiacich sa ľadovcov a ľadových štítov, ale podľa správy CBD sa v niektorých oblastiach premietajú negatívne dôsledky klimatických zmien a dlhého obdobia sucha dokonca aj do poľnohospodárstva. V pohorí Cordillera na Filipínach sa 2000 rokov staré prírodné ryžové terasy ocitávajú pod útokom gigantických, takmer dve stopy veľkých, zemných červov, ktoré sa úspešne rozmnožujú vďaka ubúdajúcemu množstvu vody, pričom spôsobujú pôdnu eróziu a ďalšie vysychanie stien prírodných terás.
O medzinárodnom dni
Medzinárodný deň domorodého obyvateľstva si svet pripomína každý rok 9. augusta v súvislosti s uctením si prvého stretnutia Pracovnej skupiny Organizácie Spojených národov pre domorodé populácie, ktoré sa uskutočnilo v roku 1982 v Ženeve. Tohtoročné oslavy sú v rámci OSN organizované Sekretariátom Stáleho fóra pre otázky domorodého obyvateľstva, Oddelením pre hospodárske a sociálne záležitosti a Komisiou mimovládnych organizácii pre Dekádu domorodého obyvateľstva.
* *** *
Pre mediálne požiadavky, prosím obráťte sa na:
Renata
Sivacolundhu
Oddelenie pre verejné informácie
Tel: (+1-212) 963 2932
E-mail:
sivacolundhu@un.org
Pre Sekretariát Stáleho fóra, prosím kontaktujte:
Mirian
Masaquiza
Sekretariát Stáleho fóra pre otázky domorodého obyvateľstva
Tel: (+1-917) 367 6006
E-mail:
IndigenousPermanentForum@un.org
Ohľadom ďalších informácií o Medzinárodnom dni a príslušných podujatiach v priestoroch Centrály OSN, prosím navštívte http://www.un.org/esa/socdev/unpfii