Podujatia

Nová generácia slovenských obhajcov ľudských práv

Viac ako 60 stredoškolských študentov sa v sprievode svojich učiteľov stretlo na celoštátnom kole 16.ročníka Olympiády ľudských práv v Modre-Harmónii, aby vzdali hold ochrane ľudských práv, vymenili si navzájom vedomosti a súťažili o prvenstvo na Olympiáde. Finálové kolo sa konalo 26. - 28. marca 2014, v priestoroch Študijného a kongresového centra Univerzity Komenského, s hlavnou témou: "Ľudské práva na Slovensku po dvadsiatich rokoch - odkiaľ a kam?".

16.ročník Olympiády ľudských práv pod záštitou Ministra školstva, vedy, výskumu a športu Dušana Čaploviča zorganizovali Celoštátna komisia Olympiády ľudských práv, IUVENTA - Slovenský inštitút mládeže, Informačná kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku, Univerzita Komenského v Bratislave, UNESCO centrum pre výchovu k ľudským právam pri Univerzite Komenského, v spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, UNESCO, UNIS Viedeň, UNHCR Budapešť, Helsinským výborom pre ľudské práva na Slovensku, LEAF, BISLA a Alumni klubom Olympiády ľudských práv.

Nadväzujúc na slová námestníka generálneho tajomníka OSN Jana Elliassona, riaditeľ UNIS Viedeň János Tisovszky vo svojom video odkaze podčiarkol, že "rešpekt voči ľudským právam by mal byť našim životným štýlom", a že v súčasnej dobe globalizácie by zodpovední globálni občania mali byť schopní prispieť k svetu, kde sú ľudské práva chápané, presadzované a rešpektované - pričom Olympiáda ľudských práv je určite skvelým príkladom, ako sa k tomuto cieľu približovať.

Rozdelení v štyroch skupinách preukázali finalisti svoje schopnosti a zručnosti pred štyrmi menšími porotami už v prvý deň. Na začiatku mal každý z nich za úlohu vyriešiť jednu modelovú situáciu, založenú zväčša na reálnom prípade zo Slovenska, ako napríklad zaobchádzanie s ľuďmi žijúcimi s postihnutím, homosexualita, podpora totalitných režimov, starostlivosť o deti, národnostné menšiny. Obhajoba esejí všetkých finalistov sa konala na druhý deň. V posledný tretí deň sa každý z prvých 12 finalistov postavil pred veľkú porotu a náhodne si vytiahol jednu tému, ku ktorej musel hneď zaujať stanovisko. Príkladom tém boli referendum na Kryme, rodové rozdiely v odmeňovaní medzi mužmi a ženami, integrácia cudzincov či eutanázia detí.

Ďalšou časťou súťaže bolo vyhodnotenie esejí partnermi, vrátane Informačnej služby (UNIS) Viedeň, ktorá zadala tému: "Posilňovanie demokracie prostredníctvom vzdelania: výchovou k svetoobčanovi". Riaditeľ UNIS Viedeň zdôraznil významnú úlohu, ktorú vzdelávanie a pedagógovia zohrávajú v oblasti ľudských práv. Tím UNIS Viedeň vybral a ocenil troch výhercov: Ondrej Škvarenina (Obchodná akadémia, Topoľčany); Martin Ševčík (Súkromná bilingválne gymnázium, Prešov) a Natália Brucháneková (Evanjelické gymnázium, Tisovec). Všetkým srdečne blahoželáme! Koncom apríla privítal tím UNIS Viedeň Ondreja Škvareninu na návšteve v OSN Viedeň.