Podujatia

17. Olympiáda ľudských práv, 25. - 27.marec 2015

"Som alebo nie som Charlie?" bola jedna z ľudskoprávnych otázok, aké ste mohli počuť počas trojdňovej súťaže o ľudských právach, ktorá sa konala od 25. - 27.marca 2015 v Modre- Harmónii neďaleko Bratislavy. Tohtoročné finálové kolo Olympiády ľudských práv (OĽP) nebolo len náročnou súťažou pre študentov a študentky stredných škôl, ale aj miestom na stretnutie a diskusiu.     

Do Olympiády sa každoročne zapájajú stovky stredných škôl z celého Slovenska. Po absolvovaní vedomostných testov a napísaní eseje sa do záverečného celoštátneho finálového kola prebojovalo spolu 64 finalistov a finalistiek, osem z každého regiónu. Všetci mali za úlohu vyriešiť prípadovú štúdiu a obhájiť svoju esej. Poroty zložené z ľudskoprávnych expertov a učiteľov následne do veľkého finále vybrali dvanástku najlepších, ktorí museli byť pripravení na riešenie ďalšej prípadovej štúdie na akúkoľvek ľudskoprávnu tému ako napríklad multikulturalizmus, imigrácia, násilie na ženách, mučenie a samovraždy.     

Martin Nesirky, riaditeľ Informačnej služby OSN (UNIS) Viedeň vo svojom prejave na otvorení OĽP 25.marca zdôraznil, že tohtoročný výber témy OĽP "Právo na vzdelanie a jeho kľúčové aspekty" je veľmi dôležitý: " Vzdelanie nie je len základom pre rozvoj a mier, ale je rovnako rozhodujúce z hľadiska zabezpečenia dodržiavania ľudských práv." 

Taktiež spomenul, že generálny tajomník OSN Pan Ki-mun, ktorý vzdelanie považuje za jednu zo svojich priorít, založil iniciatívu "Globálne vzdelanie na prvom mieste", ktorej cieľom je umiestniť každé dieťa do školy, zlepšiť kvalitu vzdelávania a posilniť svetoobčianstvo.   

Riaditeľ Nesirky zároveň poďakoval organizátorom a učiteľom za ich nadšenie a inšpiratívnu vedúcu úlohu v tejto oblasti a povzbudil všetkých finalistov a finalistky, aby vo svojom odhodlaní pokračovali aj naďalej, tak, aby sa ľudské práva stali každodennou realitou pre všetkých a všade.

Olympiáda ľudských práv sa koná pod záštitou Ministra školstva, vedy, výskumu a športu Juraja Draxlera. UNIS Viedeň každoročne zadáva jednu tému eseje v angličtine - tohtoročnú tému "Ukončenie chudoby prostredníctvom vzdelania" si vybralo šesť študentov a študentiek. Víťazkou v rámci tejto témy sa nakoniec stala Kristína Chlebáková z Gymnázia Ľ. Štúra 26 z Michaloviec, ktorú UNIS Viedeň pozýva do Viedne na prehliadku OSN.