Neoficiálny dokument - len pre informáciu.

UNIS/INF/372
23.jún 2010

Multitematická Správa OSN 2010 o cieľoch namierených na boj proti chudobe zdôrazňuje výzvy pre septembrový summit OSN

VIEDEŇ, 23.jún (Informačné centrum OSN) - Ekonomická kríza tvrdo udrela na zamestnanosť a príjmy na celom svete, jej dopad však neohrozuje dosiahnutie Miléniových rozvojových cieľov (MRC), ktoré okrem iného zahŕňajú zníženie extrémnej chudoby do roku 2015 na polovicu, spomína dnes správa OSN vo svojom výročnom vyhodnotení stavu plnenia MRC. Správa vyzdvihuje niekoľko úspechov, hodnotí však aj vplyv človeka na nedostatok adekvátneho pokroku v mnohých aspektoch miléniových cieľov.

Správa 2010 o Miléniových rozvojových cieľoch, ktorú dnes zverejnil generálny tajomník OSN Pan Ki-mun, pomáha zadefinovať stav plnenia miléniových záväzkov vo vzťahu k septembrovému summitu OSN. Správa vychádza len niekoľko dní pred stretnutím, na ktorom bude skupina G8 v Kanade vyhodnocovať záväzky rozvojovej pomoci.

"Táto správa ukazuje, že miléniové ciele je možné dosiahnuť, ak majú národné rozvojové stratégie a politiky podporu medzinárodných rozvojových partnerov," povedal v predhovore k správe generálny tajomník OSN Pan Ki-mun. "Zároveň je jasné, že zlepšenie v životoch chudobných prebiehalo neakceptovateľne pomaly a niektoré ťažko vydobyté úspechy naštrbujú klimatická, potravinová a ekonomická kríza. Miliardy ľudí sa pozerajú na medzinárodné spoločenstvo a očakávajú od neho, že zrealizuje veľkolepú víziu obsiahnutú v Miléniových rozvojových cieľoch. Dodržme tento sľub".

Správa OSN uvádza veľké pokroky v oblasti školskej dochádzky detí v mnohých chudobných krajinách, najmä v Afrike; ďalej významné zásahy v boji proti AIDS, malárii a v oblasti zdravia detí; splnenie záväzku v oblasti čistej pitnej vody má taktiež dobré vyhliadky.

Avšak nevýhody, ktoré majú negatívny vplyv na najchudobnejšiu populáciu žijúcu v najodľahlejších oblastiach alebo s hendikepom, alebo nevýhody ktoré ich poškodzujú na základe etnického pôvodu či rodu, zabrzdili pokrok na mnohých ďalších frontoch.

Ďalšie závery zo Správy hovoria, že len polovica populácie rozvojového sveta má prístup k hygienickým zariadeniam ako toaleta a latrína; u dievčat pochádzajúcich z najchudobnejšej pätiny domácností je 3,5 krát vyššia pravdepodobnosť ako u ich vrstovníčok z bohatších krajín, že nebudú zaradené do školskej dochádzky a štyrikrát vyššia ako u chlapcov pochádzajúcich z toho istého prostredia; ďalšie závery hovoria o tom, že menej ako polovica žien v niektorých regiónoch rozvojového sveta môže využiť počas pôrodu odbornú zdravotnú starostlivosť.

Podiel ľudí žijúcich v rozvojovom svete denne z menej ako 1,25 USD v parite kúpnej sily klesol vďaka pokroku v Číne a juhovýchodnej Ázii zo 46% v roku 1990 na 27% v roku 2005, pričom sa očakáva, že v roku 2015 poklesne až na 15%.

Správa 2010 o Miléniových rozvojových cieľoch taktiež naznačuje, že pokrok dosiahnutý v boji proti hladu vážnejšie zasiahli ekonomické problémy. Schopnosť chudobných uživiť svoje rodiny kontinuálne narúšal trend prudko stúpajúcich cien potravín v roku 2008 a trend klesajúcich príjmov v roku 2009 ako aj počet podvýživenej populácie, ktorý, hoci stúpal už od začiatku desaťročia, rástol po roku 2008 ešte rýchlejšie.

Kríza testuje globálne partnerstvo pre rozvoj

Výsledky hodnotenia OSN 8 miléniových cieľov pre globálne partnerstvo a rozvoj dokazujú odolnosť medzinárodnej spolupráce voči nedávnym problémom v ekonomike.

Oficiálna rozvojová pomoc (ODA) narástla v rokoch 2008 a 2009, pričom dosiahla úroveň 120 miliárd USD amerických dolárov ročne; v rozvojových a chudobných krajinách sa naďalej zlepšoval pokrok v oblasti prístupu na trhy bohatých krajín; dlhové bremeno v rozvojových krajinách sa zmierňovalo vďaka dobrému dlhovému manažmentu a pretrvávajúcej dlhovej pomoci najchudobnejším krajinám.

"Napriek prekážkam v exporte, ktoré prišli s globálnou ekonomickou krízou, percento dlhovej služby k exportu sa nezmenilo alebo opäť v najviac rozvojových regiónoch v roku 2008 pokleslo".

Vyhodnotenie celkového výkonu globálneho partnerstva ešte nebolo dokončené.

Správa OSN varuje, že navýšenie ODA v roku 2009 znamená len skromných 0,7% oproti roku 2008, v parite kúpnej sily v amerických dolároch však v skutočnosti predstavuje 2%-ný pokles.

Správa vyslovuje obavy týkajúce sa plánov na rok 2010 v oblasti rozvojovej pomoci, ktoré by mohli byť ohrozené fiškálnymi ťažkosťami v donorských krajinách a taktiež poznamenáva, že plnenie záväzku z roku 2005 týkajúceho sa zdvojnásobenia pomoci Afrike významne zaostáva. Navyše nádej na ukončenie tzv. rozvojového kola rokovaní o svetovom obchode, ktoré sa začali v roku 2001, zhasla.

Klimatické zmeny verzus ekologická udržateľnosť

Čo sa týka cieľa 7, ktorý pokrýva široké spektrum otázok týkajúcich sa environmentálnej udržateľnosti OSN hovorí, že za posledné desaťročie svet každoročne prišiel o 13 miliónov hektárov lesnej plochy, čo je alarmujúca rýchlosť, hoci nižšia ako priemerný ročný úbytok 16 miliónov hektárov zaznamenaných za predchádzajúce desaťročie.

Nárast obyvateľstva a hospodársky rozvoj za posledných dvadsať rokov vyrobilo o 50% vyšší nárast v emisiách CO2 na celosvetovej úrovni medzi rokmi 1997 a 2007, z 21,9% na 29,6 miliárd metrických ton. Očakáva sa, že údaje na rok 2008 ukážu, že sa miera rastu spomalila, a to najmä v dôsledku ekonomického poklesu.

Dokonca je možné, že celkové množstvo emisií zaznamenalo v roku 2009 pokles. Rovnaké zdroje argumentujú, že v prípade, že nebudú prijaté rozhodujúce opatrenia, emisie opäť rýchlo stúpnu len čo svetová ekonomika opäť naštartuje. Nasledujúce kolo medzinárodných rokovaní o klimatických zmenách koncom roka 2010 OSN organizuje v Cancúne v Mexiku.

Svetoví lídri pripravujú akčný plán na rok 2015

Osem Miléniových rozvojových cieľov, ktoré boli dohodnuté na septembrovom Miléniovom summite OSN v roku 2000, vytýčilo ciele na celosvetovej úrovni týkajúce sa znižovania extrémnej chudoby a hladu, zlepšovania zdravia a vzdelania, posilňovania postavenia žien a zabezpečenia trvalo udržateľného ekologického rozvoja do roku 2015.

V dňoch 20. - 22.septembra OSN organizuje zvláštny summit v New Yorku s cieľom dosiahnuť dohodu ohľadom plánu zrýchlenia globálnych opatrení v rámci plnenia Miléniových rozvojových cieľov. Očakáva sa účasť viac ako 100 hláv štátov a vlád ako aj lídrov zo súkromného sektora, nadácií a mimovládnych organizácií.

Správa o Miléniových rozvojových cieľoch, ktorá každoročne vyhodnocuje pokrok v plnení cieľov na základe regionálneho kľúča, odráža najkomplexnejší a najaktuálnejší súhrn údajov vypracovaný 25 agentúrami OSN a medzinárodnými agentúrami. Správu, ktorú vydalo Oddelenie OSN pre hospodárske a sociálne záležitosti, označilo Valné zhromaždenie OSN ako oficiálny príspevok k summitu MRC. Kompletný súbor údajov použitý na prípravu správy je dostupný na stránke http://mdgs.un.org

Viac informácií, tlačených materiálov a zoznam medziagentúrnych kontaktov pre médiá nájdete na webstránke www.un.org/millenniumgoals.

* *** *

Kontakty pre médiá:

Martina Donlon
Oddelenie OSN pre informovanie verejnosti (New York)
Telefón: 001/ 212/ 963 6816
E-mail: donlon@un.org

Pragati Pascale
Oddelenie OSN pre informovanie verejnosti (New York)
Telefón: 001/ 212/ 963 6870
E-mail: pascale@un.org

Sonja Wintersberger
zástupkyňa riaditeľa, UNIS Viedeň
Telefón: 0043/ 1/ 260 603 430
E-mail: sonja.wintersberger@unvienna.org
Webstránka: www.unis.unvienna.org