Neoficiálny dokument - len pre informáciu.
UNIS/INF/393
9.december 2010
Na Slovensku sa bude konať konferencia expertov na tému implementácie Globálnej stratégie OSN proti terorizmu v strednej Ázii
Prvé stretnutie v rámci projektu "Implementácia Globálnej stratégie OSN proti terorizmu v strednej Ázii"
Bratislava, 15.-16.december 2010
VIEDEŇ, 9.december (Informačné centrum OSN) - Prvé zo série expertných stretnutí na tému boja proti terorizmu na regionálnej úrovni sa bude konať 15. a 16.decembra v Bratislave, pod záštitou Ministerstva zahraničných vecí SR. Bratislavská konferencia je súčasťou spoločnej iniciatívy Protiteroristickej pracovnej implementačnej skupiny OSN (CTITF) a Európskej únie v spolupráci s Regionálnym centrom OSN pre preventívnu diplomaciu v strednej Ázii (UNRCCA) s cieľom podporiť stredoázijské krajiny v zintenzívňovaní ich úsilia v oblasti boja proti terorizmu. Projekt finančne podporujú Európska komisia a Nórsko.
Na tomto mieste sa po prvý krát stretnú odborníci z regiónu strednej Ázie aj spoza jeho hraníc, aby sa primárne venovali dvom aspektom Globálnej stratégie OSN proti terorizmu. Cieľom stretnutia v Bratislave bude nájsť spôsob, ako riešiť podmienky vedúce k šíreniu terorizmu (pilier 1) a zároveň zabezpečiť dodržiavanie ľudských práv pre všetkých v boji proti terorizmu (pilier 4).
Ďalšie nadväzujúce stretnutia expertov sa budú konať v regióne budúci rok na tému zostávajúcich dvoch pilierov stratégie. Budú smerovať k vypracovaniu spoločného akčného plánu zameraného na implementáciu Globálnej stratégie OSN proti terorizmu v strednej Ázii, ktorá by mala byť prijatá počas regionálnej ministerskej konferencie v roku 2011.
Táto stredoázijská iniciatíva, spustená v septembri v New Yorku, je ukážkou spolupráce členských krajín pri implementácii globálnej stratégie proti terorizmu, prijatej pred štyrmi rokmi Valným zhromaždením, a zároveň aj spoločného záväzku stredoázijských krajín, regionálnych organizácií, systému OSN a Európskej únie (EÚ) smerom k zintenzívneniu koordinácie pre účinnejší boj s terorizmom.
Osobitný predstaviteľ generálneho tajomníka OSN (SRSG) a riaditeľ Regionálneho centra OSN pre preventívnu diplomaciu v strednej Ázii (UNRCCA) Miroslav Jenča povedal, že boj proti terorizmu patrí medzi priority rozhodovateľov v tomto regióne, keďže táto hrozba má viacero aspektov: "Existuje tu nebezpečenstvo zvýšenia aktivity zo strany rôznych extrémistov, teroristov, zločineckých skupín a sietí operujúcich v strednej Ázii, ktoré živí nestabilita v širšom regióne a priepustné hranice. Prevencia terorizmu v strednej Ázii nie je dôležitá len z hľadiska ochrany prosperity obyvateľstva a zaistenia národnej a regionálnej stability. Je aj súčasťou globálnejšieho prístupu k bezpečnosti, ktorý berie do úvahy prepojenie medzi terorizmom, kriminalitou, praním špinavých peňazí, obchodom s drogami a ľudskými bytosťami a nezákonnými praktikami. Diskusie odborníkov, ktoré sa začínajú 15.decembra, sa budú snažiť položiť základy zintenzívnenej kooordinácie všetkých snáh a medzinárodného partnerstva so zameraním na toto spoločné nebezpečenstvo".
Vedúci CTITF Jean-Paul Laborde dúfa, že túto iniciatívu strednej Ázie budú nasledovať aj ďalšie regióny: "Prijatie globálnej stratégie OSN proti terorizmu pred štyrmi rokmi všetkými 192 krajinami bolo skutočne obrovským a jedinečným prelomovým momentom, dnes sa však veľmi sústreďujeme na praktickú hodnotu tejto stratégie. Potrebujeme naše úsilie sústrediť na implementáciu. Z tohto hľadiska je iniciatíva, do ktorej sa spolu so stredoázijskými krajinami púšťame v Bratislave, obzvlášť kľúčová, pretože sa zameriava na reálny, praktický akčný plán, ktorý bude túto stratégiu uvádzať do praxe. Zároveň je to jedinečný krok, keďže toto je prvá iniciatíva s regionálnou perspektívou, čo je aj dôvod, prečo sa na ňu pozeráme ako na príklad, ktorý môže v budúcnosti poslúžiť ďalším regiónom".
Na otvorení so svojím prejavom vystúpia štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR Milan Ježovica, SRSG a vedúci úradu Regionálneho centra OSN pre preventívnu diplomaciu v strednej Ázii (UNRCCA) Miroslav Jenča, vedúci Protiteroristickej pracovnej implementačnej skupiny OSN (CTITF) Jean-Paul Laborde ako aj predstavitelia Európskej únie. Medzi účastníkmi sa budú nachádzať predstavitelia z krajín strednej Ázie, agentúr OSN, regionálnych organizácií ako napríklad Spoločenstvo nezávislých štátov (SNŠ), Konferencia o interakcii a opatreniach na budovanie dôvery v Ázii (CICA), Organizácia Zmluvy kolektívnej bezpečnosti (CSTO), Organizácia Severoatlantickej zmluvy (NATO), Islamská vzdelávacia, vedecká a kultúrna organizácia (ISESCO), Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), Šanghajská organizácia pre spoluprácu (SCO), Regionálna protiteroristická štruktúra SCO ako aj predstavitelia susedných krajín, ďalší medzinárodní partneri, zástupcovia mimovládnych agentúr, regionálni a medzinárodní odborníci.
Témami budú prevencia konfliktu a mediácia, hrozby cezhraničnej bezpečnosti vrátane terorizmu, obchod s drogami a organizovaný zločin; podmienky vedúce k šíreniu terorizmu prostredníctvom sociálneho rozvoja a sociálnej inklúzie, znižovanie chudoby a plnenie Miléniových rozvojových cieľov; medzi-etnická a medzi-náboženská tolerancia a dialóg; zaistenie dodržiavania ľudských práv pre všetkých ako aj zákonnosť a dobré vládnutie.
Zástupcovia médií sú pozvaní na:
Otvorenie prvého stretnutia expertov zameraného na piliery 1 a 4 Globálnej stratégie OSN proti terorizmu.
Miesto: Hotel Falkensteiner, Pilárikova ulica 5, Bratislava
Čas: 9.00 - 9.30 hod. v stredu 15.decembra 2010
NB: Na otvorení je možné fotografovať aj natáčať na kameru.
Akreditácia: Pre účasť na stretnutí je potrebné sa vopred zaregistrovať. Prosíme zástupcov médií, ktorí sa chcú zúčastniť na otvorení, aby sa zaregistrovali najneskôr do utorka 14.decembra 12.00 hod e-mailom na adresu press@unvienna.org
* *** *
Viac informácií:
Marc
Bojanic
Ľudské práva, UNRCCA - Ašchabad
Telefón: (+993-12) 481612
E-mail:
bojanicm@un.org
Webstránka:
www.unrcca.unmissions.org
alebo
Anne
Thomas
Médiá
Informačné centrum OSN Viedeň (UNIS)
Telefón: (+43-1) 26060-5588
Mobil: (+43-699) 1459-5588
E-mail:
anne.thomas@unvienna.org