Tlačové správy

Len pre informáciu – neoficiálny dokument.

UNIS/INF/573
21.jún 2021

OSN ďakuje Slovensku za prínos k udržiavaniu mieru

NEW YORK, 21.jún (Informačná služba OSN Viedeň) – Zástupca generálneho tajomníka OSN pre mierové operácie Jean-Pierre Lacroix vyjadril Slovensku vďaku za stabilné podporovanie mierových síl OSN a za službu a obetavosť slovenských vojenských a policajných zložiek vyslaných po celom svete pod vlajkou OSN.

Slovensko je 49. najväčším prispievateľom uniformovaných príslušníkov do mierových síl OSN. 246 vojenských a policajných zložiek v súčasnosti slúži v dvoch mierových operáciách OSN, vrátane 27 žien. Najväčším príspevkom Slovenska je zapojenie sa do Mierových síl OSN na Cypre (UNFICYP). Krajina tiež poskytuje odborníkov pre misiu v Organizácii pre dohľad nad prímerím OSN (UNTSO) na Blízkom východe.

„Počas dvoch desaťročí slúžilo na Cypre viac ako 3 800 slovenských mierových síl. Tento dlhotrvajúci záväzok voči Cypru a mierovým silám si OSN skutočne cení,” uviedol Jean-Pierre Lacroix vo svojom prejave o 20 rokoch prínosu Slovenska do UNFICYP.

„OSN oceňuje službu a obetavosť slovenských mužov a žien, ktorí slúžia ďaleko od svojich blízkych. Slovenské jednotky preukázali vysokú profesionalitu a odhodlanie a sme im za ich službu veľmi vďační,“ dodal Jean-Pierre Lacroix.

Počas desiatok rokov, kedy Slovensko prispievalo k mierovým silám OSN, v službe pod vlajkou OSN prišlo o život šesť slovenských síl.

Slovensko je tiež súčasťou iniciatívy generálneho tajomníka „Akcia za udržanie mieru (A4P)“, ktorá vyzýva členské štáty, Radu bezpečnosti, hostiteľské krajiny, krajiny prispievajúce vojenskými a policajnými jednotkami, regionálnych partnerov a finančných prispievateľov, aby obnovili náš kolektívny záväzok pre udržiavanie mieru v OSN a vzájomne sa zaviazali k dosiahnutiu excelentnosti.

***

Poznámka pre editorov:

Oddelenie OSN pre globálnu komunikáciu vedie viacročnú medzinárodnú komunikačnú kampaň „Mierové operácie OSN - služba a obetavosť“. Kampaň vyjadruje vďačnosť celosvetovej organizácie krajinám, ktoré prispievajú svojimi uniformovanými mužmi a ženami do mierových misií. https://peacekeeping.un.org/en/service-and-sacrifice

Od roku 1948 slúžilo v mierových silách OSN viac ako milión žien a mužov. Každý deň zásadne ovplyvňujú životy miliónov najzraniteľnejších ľudí na svete a dennodenne zachraňujú životy. Udržiavanie mieru je jedinečná sila, v ktorej spolu s kolegami v civile slúžia vojenské a policajné jednotky z viac ako 120 krajín. Mierové sily OSN pochádzajú z rôznych kultúr a hovoria rôznymi jazykmi, no všetci majú spoločný cieľ: ochranu zraniteľných komunít a poskytovanie podpory krajinám, ktoré sa snažia posunúť od konfliktu k mieru. Je tragické, že niektorí prinesú tú najvyššiu obeť - viac ako 3 500 príslušníkov mierových síl prišlo o život v službe za mier. https://peacekeeping.un.org/en/what-is-peacekeeping

Akcia za udržiavanie mieru: https://peacekeeping.un.org/en/action-for-peacekeeping-a4p

* *** *

Kontakt pre médiá, Európa:
Informačná služba OSN Viedeň (Rakúsko)
Martin Nesirky
riaditeľ
+ (43-1) 26060-4666
press.vienna[at]un.org

Kontakt pre médiá, Cyprus (UNFICYP):

Thaiza Castilho
+357-22-614634
+357 -99110023
castilho[at]un.org

Kontakt pre médiá (OSN New York):
Oddelenie pre globálnu komunikáciu (New York):
Douglas Coffman
+ 1 917 361 9923
coffmand[at]un.org

Valerie Mainil-Varlet
+1 929 213 8113
mainil-varlet[at]un.org

Oddelenie pre mierové operácie
Hector Calderon
+ 1 212 963 4203
hector.calderon[at]un.org