Informativne narave – ni uradni dokument
UNIS/SGSM/1372
6. december 2023
“Vsi ljudje se rodijo svobodni ter imajo enako dostojanstvo in pravice.”
Ikonična začetna poved Splošne deklaracije človekovih pravic je danes enako pomembna kot ob sprejetju pred 75 leti.
Splošna deklaracija je zemljevid, ki pomaga končati vojne, zaceliti delitve in spodbujati življenje miru ter dostojanstva za vse.
Toda svet izgublja tla pod nogami. Konflikti so prepogosti. Revščina in lakota naraščata. Neenakosti se poglabljajo. Podnebna kriza je kriza človekovih pravic, ki najbolj škodi prav najbolj ranljivim.
Avtoritarizem narašča.
Državljanski prostor se krči, mediji pa so tarča napadov z vseh strani.
Enakost spolov ostaja oddaljen sanjski cilj, reproduktivne pravice žensk pa se potiskajo v ozadje.
Danes je bolj kot kdaj koli pomembno spodbujati in spoštovati vse vrste človekovih pravic, ki nas varujejo - socialne, kulturne, ekonomske, civilne in politične.
Splošna deklaracija kaže pot k skupnim vrednotam in pristopom, ki lahko pomagajo rešiti napetosti ter ustvariti varnost in stabilnost, ki ju svet nujno potrebuje.
Ko si prizadevamo posodobiti globalne okvire delovanja in jih narediti bolj učinkovite za 21. stoletje, morajo imeti človekove pravice pri tem edinstveno in osrednjo vlogo.
Pozivam vse države članice, da ob 75. obletnici deklaracije in v pripravah na Vrh o prihodnosti naslednje leto okrepijo svojo zavezanost večnim vrednotam Splošne deklaracije človekovih pravic.
Hkrati ob dnevu človekovih pravic pozivam ljudi po svetu, da vsak dan spodbujajo in spoštujejo človekove pravice, in sicer za vsakogar in povsod.
* *** *
"Epidemija nasilja nad ženskami in dekleti je sramota za človeštvo." — António Guterres
"Združene narode je ustvaril svet, da služijo svetu." — António Guterres
"Na svetovni dan hrane se spomnimo 733 milijonov ljudi, ki jim primanjkuje hrane zaradi konfliktov, marginalizacije, podnebnih sprememb, revščine in gospodarskih kriz – vključno s tistimi, ki se soočajo z grožnjo umetno povzročene lakote v Gazi in Sudanu." — António Guterres
"Ta mednarodni dan miru nas opominja, da so rešitve v naših rokah. Gojiti kulturo miru pomeni zamenjati delitve, nemoč in obup s pravičnostjo, enakostjo in upanjem za vse." — António Guterres