Informativne narave – ni uradni dokument
UNIS/SGSM/1417
8. julij 2024
11. julija prvič obeležujemo mednarodni dan spomina na genocid v Srebrenici leta 1995.
Pred devetindvajsetimi leti so Združeni narodi in celoten svet razočarali prebivalce Srebrenice. Več kot 8.000 Bošnjakov je bilo sistematično umorjenih, njihovi posmrtni ostanki pa so bili zakopani v množična grobišča. To je bilo najhujše grozodejstvo v Evropi po drugi svetovni vojni.
Danes se spominjamo žrtev in izražamo solidarnost preživelim.
Prav tako ponovno izražamo podporo družinam ubitih pri njihovem vztrajnem iskanju resnice in pravice. Boriti se moramo proti zanikanju in revizionizmu ter si prizadevati za identifikacijo vseh žrtev in sojenje vsem zločincem. Zavezujemo se, da se bomo še naprej učili iz te neizrekljive tragedije ter delili zgodbe in spoznanja iz Srebrenice.
Genocid v Srebrenici je pretresljiv dokaz uničujočih posledic neukrepanja pred sovraštvom. Boriti se moramo proti razdvajanju in nestrpnosti, se zavzemati za človekove pravice ter spodbujati medsebojno razumevanje in spravo.
Spomin na Srebrenico naj okrepi našo odločenost, da zgradimo svet brez nadloge genocida - svet, v katerem prevladujeta pravičnost in mir ter v katerem je "nikoli več" slovesna obljuba, izpolnjena za vse človeštvo.
* *** *
"Skupaj lahko postavimo leto 2025 kot nov začetek. Ne bodimo razdeljen svet. Bodimo združeni narodi." — António Guterres
"Dajmo se danes in vsak dan postaviti za pravice vseh migrantov ter delati na tem, da ustvarimo varne, humane in vključujoče migracijske sisteme." — António Guterres
"Na ta pomemben dan dajmo za vse ljudi zaščititi, braniti in uveljaviti vse človekove pravice." — António Guterres
"Epidemija nasilja nad ženskami in dekleti je sramota za človeštvo." — António Guterres