Podujatia

50. výročie letu prvej ženy do vesmíru

"Letela by som aj na Mars, aj bez návratu, prečo nie, je to moje povolanie. Stále je tam toľko práce". Valentína Tereškovová vo svojich 76 rokoch  nestratila nič zo svojej energie a odhodlania cestovať do vesmíru. Mnohí nedočkavo čakali, kým sa vo Viedenskom medzinárodnom centre objaví na júnových oslavách 50.výročia žien vo vesmíre. A neboli sklamaní.   

"Haló, kde ste Marťania" by Tereškovová zakričala, keby niekedy ešte pristála na Marse. Smeje sa a hneď dodáva, že si nemyslí, že sa jej to ešte podarí.

Valentína Tereškovová  svoj historický let podnikla 16.júna 1963 ako prvá žena vo vesmíre. Výbor pre mierové využívanie vesmíru (COPUOS) si tento týždeň na svojom tohtoročnom zasadaní pripomenie 50.výročie historického letu kozmonautky Tereškovovej do vesmíru z pohľadu žien priekopníčok vesmíru a vedeckého snaženia.

Na otváracom zasadaní výboru generálny riaditeľ Úradovne OSN vo Viedni Jurij Fedotov ocenil význam žien ako prieskumníčok vesmíru pre budúce generácie: "Vesmírna veda a technológia významne prispeli k pokroku v rôznych oblastiach ako napríklad zdravie či riadenie katastrof, zmierňovanie klimatických zmien a rozvojová problematika. Z dnešnej diskusie jasne vyplýva, že mierové a prospešné využívanie vesmíru nezávisí len od spolupráce medzi štátmi, ale aj od rovnakej účasti žien a mužov".      

Takto pred 50 rokmi astronautka Valentína Tereškovová odletela na raketopláne Vostok 6 do vesmíru, pričom obletela 48 krát okolo Zeme a počas tohto 70 hodín trvajúceho letu sa stala prvou ženou vo vesmíre.

K tomuto historickému úspechu jej vo video odkaze zagratulovala aj aktuálna posádka Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS): "Od prvého letu pred päťdesiatimi rokmi sa podarilo dosiahnuť ďalšie úspechy. Po kozmonautke Tereškovovej nasledovalo ďalších 60 žien, ktoré leteli do kozmu. Je veľmi vzrušujúce oslavovať s vami, i keď na diaľku, 50 rokov žien vo vesmíre a vzdať pri tejto príležitosti hold všetkým astronautom a kozmonautom, inšpirujúcim ženám a mužom, ktorí naďalej skúmajú nové hranice a prinášajúc tak ľudstvu prospech z prieskumu vo vesmíre ".   

Úrad OSN pre mierové využitie vesmíru (UNOOSA) pri tejto príležitosti taktiež predstavil panel význačných žien pracujúcich s vesmírnou problematikou v oblastiach skúmania vesmíru, vedy, technológie, aplikácií, biznisu, politiky a práva s názvom: "Vesmír: Budúcnosť sa rodí dnes" s priekopníčkami vesmíru z Argentíny, Číny, Japonska, Kanady, Nigérie, Ruska, Talianska, USA a Európskej vesmírnej agentúry.     

"Vták nemôže lietať len s jedným krídlom: Lety do vesmíru s ľudskou posádkou nemôžu prebiehať ďalej bez aktívnej účasti žien", povedala Valentína Tereškovová, povzbudzujúc všetky ženy, aby sa zapojili do vesmírnych programov. 

Verejnosť sa mohla zúčastniť osláv prostredníctvom prehliadok vrátane špeciálnej výstavy Ženy vo vesmíre. Návštevníci si mohli pozrieť aj tematické známky vydané Poštovým úradom OSN alebo sa stretnúť s priekopníčkami vesmíru na verejnom paneli v Prírodovednom múzeu.  

United Nations Committee on the Peaceful Uses of Outer Space Celebrates 50 Years of Women in Space

Media Advisory

UNOOSA