Podujatia

Viedenskí zamestnanci OSN sa podelili o svoj jeden "deň OSN" s vysokoškolskými študentmi

Pri príležitosti Dňa OSN Informačná služba OSN (UNIS) Viedeň po druhýkrát zorganizovala špeciálny program pre vysokoškolských študentov, tzv. "Shadowing programe". Zúčastnilo sa na ňom 68 študentov a študentiek z 12 vysokých škôl z Maďarska, Rakúska, Slovenska a Slovinska, ktorí mali počas jedného dňa príležitosť sprevádzať jedného zamestnanca OSN a zažiť tak čo to znamená pracovať pre organizácie OSN vo Viedni. "Shadowing programe" sa konal vo Viedenskom medzinárodnom centre (VIC) od 16. do 31.októbra 2013.

Do programu sa zapojilo 43 zamestnancov OSN z 10 rôznych organizácií a programov majúcich sídlo vo Viedni (Úradovňa OSN vo Viedni (UNOV), Úrad OSN pre drogy a kriminalitu (UNODC), Úrad OSN pre odzbrojovanie (UNODA), Úrad programu OSN pre životné prostredie (UNEP), Vedecký výbor OSN pre účinky rádioaktívneho žiarenia (UNSCEAR), Komisia OSN pre medzinárodné obchodné právo (UNCITRAL), Úrad OSN pre mierové využitie vesmíru (UNOOSA), Úrad Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR), Organizácia OSN pre priemyselný rozvoj (UNIDO), Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) a Prípravná komisia Zmluvy o všeobecnom zákaze jadrových skúšok (CTBTO)). Programu sa mohli zúčastniť študenti a študentky z rôznych študijných odborov, od medzinárodných vzťahov cez žurnalistiku a ekonomiku až po jadrovú biológiu. Počas celého jedného dňa mali jedinečnú príležitosť "sledovať" jedného zamestnanca OSN, ktorý pracuje v podobnej oblasti, v ktorej by raz aj oni sami chceli začať svoju kariéru a zároveň vidieť, ako vyzerá bežný pracovný deň v OSN. Navyše mali možnosť získať priamu osobnú skúsenosť a lepšie vedomosti a porozumenie ohľadom cieľov a štruktúry OSN. "V rámci môjho štúdia som sa o OSN naučila veľa, ale po tomto dni som oveľa lepšie pochopila ako organizácia pracuje a aké sú možnosti práce pre OSN. Odporúčam  to každému, kto sa zaujíma o prácu v medzinárodných organizáciách", povedala jedna z účastníčok. Skúsenosti účastníkov v programe sa rôznili v závislosti od študijných programov: niektorí z nich mali možnosť stráviť pracovný deň s pracovníkmi MAAE v laboratóriách v Seibersdorfe blízko Viedne, iní sa zas zúčastnili na "Medzinárodnej konferencii o aktuálnych otázkach v oblasti zariadení jadrovej bezpečnosti" vo VIC, ktorú organizovala MAAE. Dvaja študenti mali dokonca možnosť stráviť deň s hovorcom výkonného riaditeľa UNODC Juriho Fedotova Davidom Dadgem.            

V rámci programu si študenti pozreli viedenské OSN a Viedenské medzinárodné centrum, po ktorom nasledovala úvodná prednáška riaditeľa UNIS-u Janosa Tisovszkého. V novembri sa zúčastnili aj na seminári o pracovných príležitostiach OSN, aby sa podelili o svoje skúsenosti a dozvedeli sa viac o kariérnych možnostiach v rámci OSN. Po úspechu prvého ročníka programu a pozitívnej odozve účastníkov minulého ročníka, boli k účasti v programe pozvaní študenti a študentky z Maďarska, Rakúska, Slovenska a Slovinska. "Myslím si, že je to vynikajúci program, vďaka ktorému sa môžu študenti učiť", povedala jedna zo zamestnankýň OSN. Cieľom "shadowing Programme-u" je zvýšiť povedomie o práci Spojených národov a viac ju sprehľadniť a sprístupniť verejnosti. Tento rok sa do podujatia zapojili nasledovné vysoké školy: Viedenská univerzita, Ekonomická univerzita vo Viedni, Technická univerzita Viedeň, Diplomatická akadémia Viedeň, Univerzita prírodných zdrojov a biologických vied Viedeň, Ekonomická univerzita Bratislava, Univerzita Ľubľana, Univerzita Eötvösa Loránda, Národná univerzita pre štátnu správu, Corvinus University Budapešť, Univerzita Pécs a Univerzita Pannonia.