Tento dokument má len informačný charakter, nie oficiálny.
UNIS/SGSM/439
20.jún 2013
VIEDEŇ, 20.jún (Informačná služba OSN) - Počet násilne vysídlených ľudí vo svete naďalej rastie. V súčasnosti ich je viac ako 45 miliónov utečencov a vnútorných vysídlencov, čo je najviac za posledných 20 rokov. Len za posledný rok bol niekto nútený opustiť svoj domov každú štvrtú sekundu.
Najčastejšou príčinou je naďalej vojna, pričom kríza v Sýrii je momentálne vedúcim faktorom. Viac ako polovica všetkých utečencov na zozname novej správy Vysokého komisára OSN pre utečencov pochádza najmä z piatich krajín postihnutých vojnou: Afganistan, Somálsko, Irak, Sýria a Sudán. K veľkým vysídleniam došlo aj v Mali a Konžskej demokratickej republike.
Čísla nám umožňujú len letmý pohľad na túto obrovskú ľudskú tragédiu. Každý deň nejaký konflikt rozdelí životy tisícok rodín. Sú nútení buď opustiť svojich milovaných alebo zostať opustení uprostred chaosu vojny. Najviac trpia deti. Približne polovica všetkých utečencov je vo veku do 18 rokov a mnohí z nich utekajú sami.
Nútené vysídlenie má taktiež výrazný ekonomický, sociálny a niekedy aj politický dopad na komunity, ktoré im poskytujú útočisko. Záťaž súvisiaca s prijímaním utečencov nie je rovnomerne rozdelená a tento rozdiel narastá, pričom vysídlení ľudia pochádzajú väčšinou z chudobných krajín. Rozvojové krajiny prijímajú 81% utečencov celého sveta v porovnaní so 70% pred desiatimi rokmi.
Nachádzanie trvalých riešení pre vysídlených ľudí si bude vyžadovať viac solidarity a delenie sa o túto záťaž v rámci medzinárodného spoločenstva. V dnešný Svetový deň utečencov vyzývam medzinárodné spoločenstvo, aby zintenzívnilo svoje snahy v zmysle zabránenia a riešenia konfliktov a pomohlo dosiahnuť mier a bezpečnosť, aby mohli byť rodiny zjednotené a utečenci sa mohli vrátiť domov.
* *** *