Len pre informáciu - neoficiálny dokument.

UNIS/SGSM/1005
9.apríl 2020

Vyhlásenie generálneho tajomníka OSN ku COVID-19

New York, 8.apríl 2020

Pandémia koronavírusu je jednou z najnebezpečnejších výziev, akým súčasný svet kedy čelil. Táto kríza je predovšetkým krízou ľudstva, s vážnymi zdravotnými a socioekonomickými dopadmi.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a tisíce jej zamestnancov a zamestnankýň stoja v prvých líniách. Vo forme postupov, školení, vybavenia a konkrétnych život zachraňujúcich služieb poskytujú podporu členským krajinám v boji proti koronavírusu, najmä najzraniteľnejším skupinám.

Sám som bol svedkom ich odvahy a odhodlania, keď som minulý rok navštívil Konžskú demokratickú republiku, kde tím WHO pracoval v riskantných podmienkach a na veľmi nebezpečných odľahlých miestach v boji proti smrteľnému vírusu ebola. Fakt, že už mesiace neboli zaznamenané žiadne nové prípady eboly, je pre WHO pozoruhodným úspechom.

Som presvedčený, že Svetová zdravotnícka organizácia musí dostať podporu. Je to absolútne nevyhnutné s ohľadom na súčasnú celosvetovú snahu vyhrať vojnu proti COVID-19.

Tento vírus nemá v našej dobe precedens, a preto si vyžaduje bezprecedentnú reakciu. Samozrejme, v týchto podmienkach je možné, že rovnaké fakty rôzne inštitúcie interpretovali rôzne. No potom, čo sme sa všetci zamerali na epidémiu, musíme si nájsť čas aj na to, aby sme spätne vyhodnotili, ako sa vírus objavil a začal zničujúcou rýchlosťou šíriť po celom svete a ako na túto krízu všetci reagovali. Skúsenosť a ponaučenie, ktoré si z toho zoberieme, musíme efektívne využiť pri riešení podobných výziev v budúcnosti.

Teraz však na to nie je čas. Teraz je čas na to, aby sa medzinárodné spoločenstvo zjednotilo a solidárne spolupracovalo pri zastavení vírusu a jeho zdrvujúcich dôsledkov.

* *** *