8 cieľov pre Afriku

Viedenské medzinárodné centrum zachvátila počas prvého týždňa Svetového pohára futbalová horúčka (14. - 18.jún), všade bolo vidieť odohrávajúce sa zápasy na obrazovkách v bare a maskota "Zakumi-ho" v nadživotnej veľkosti, ktorého bolo možné stretnúť najmä v Rotunde. Stála Misia Južnej Afriky a Informačné centrum OSN spoločne využili príležitosť vyzdvihnúť nielen krajinu hosťujúcu Svetový pohár, Južnú Afriku, ale aj pritiahnuť pozornosť na Miléniové rozvojové ciele, na ktorých splnenie ostáva už len päť rokov. Na základe dnešných odhadov sa predpokladá, že dosiahnutie MRC je stále pre mnohé subsaharské krajiny Afriky nepolapiteľným cieľom.

Pieseň 8 cieľov pre Afriku, ktorú produkoval tím OSN v Južnej Afrike je súčasťou kampane na zdôraznenie Miléniových rozvojových cieľov, bolo možné počuť počas celého týždňa v informačnom stánku v Rotunde vo VIC. V piesni sa predstavujú Yvonne Chaka Chaka z Južnej Afriky, veľvyslankyňa dobrej vôle UNICEF-u Angelique Kidjo z Beninu, Oliver Mtukudzi zo Zimbabwe, Eric Wainaina z Kene, Baaba Maal zo Senegalu a spevácky zbor Soweto Gospel Choir z Južnej Afriky. Inštrumentalistami sú celosvetovo uznávaní džezoví hudobníci Hugh Masekela a Jimmy Dludlu z Južnej Afriky, pričom producentom piesne je Arthur Baker z USA.

Osem afrických umelcov, ktorí sa do tejto iniciatívy zapojili, patrí medzi najznámejších hudobníkov na africkom kontinente a k OSN sa pridali, aby prostredníctvom piesne, ktorá je súčasťou kampane, vyzvali na splnenie záväzkov vyplývajúcich z Miléniových rozvojových cieľov. Hudobný skladateľ Jimmy Dludlu pri krste piesne povedal: "Táto iniciatíva ma inšpirovala. Prišli sme pomôcť podporiť Miléniové rozvojové ciele a som optimista v tom, že pieseň pretlmočí odkaz mieru, nádeje a prísľub lepšej budúcnosti".

Školské skupiny a ďalšie deti na návšteve vo viedenskom VIC mali taktiež šancu vyhrať tašku s futbalovým príslušenstvom, ktorú ochotne venovala Stála misia Južnej Afriky. Počas celého týždňa ich bolo viac ako 200, ktorí skúšali svoje šťastie a snažili sa odpovedať na otázky typu "Koľko je členských štátov OSN a koľko z nich sa nachádza v Afrike?" a "Kedy bola prijatá Miléniová deklarácia?" Cenami boli futbalová lopta, vuvuzuela a ďalšie darčekové predmety s logom FIFA 2010, pričom v piatok 18.júna na obed boli vytiahnutí traja výhercovia.

Jeho Excelencia veľvyslanec Južnej Afriky pán Xolisa Mabhongo vo svojom prejave zdôraznil dôležitosť vzdelania pri dosahovaní MRC a vyjadril svoju radosť z vysokej účasti školských skupín. "Ak máme znížiť chudobu na celom svete a hlad o polovicu, nemôžeme to urobiť bez toho, aby sme neinvestovali do vzdelania. A podobne, ak chceme znížiť úmrtnosť matiek, potrebujeme opäť investovať do vzdelania a to isté platí aj pre ostatné Miléniové rozvojové ciele". Načrtávajúc súvislosť medzi Svetovým pohárom, rozvojom a Južnou Afrikou pán Mabhongo povedal: "Byť hostiteľom pre Svetový pohár bola pre Južnú Afriku šanca ukázať svetu, že Afrika pokročila, že je bezpečná a srdečná, a taktiež že dokáže splniť to, čo sľúbi". Riaditeľ Informačného centra OSN Maher Nasser sa vyjadril, že namiesto investovania do zbraní by svet mal skôr podporovať zdravú a dobre myslenú súťaživosť, ktorá je charakteristickým znakom Svetového pohára vo futbale. Obaja prednášajúci pripomenuli, že cieľový termín na splnenie MRC je len päť rokov pred nami, a že medzinárodné spoločenstvo bude potrebovať zintenzívniť svoje úsilie, aby do roku 2015 dosiahlo 8 cieľov, s dôrazom na Afriku, kde pretrvávajú najväčšie výzvy.

8 Goals for Africa