18. medzinárodná Konferencia AIDS 2010 sa začala 18.júla vo Viedni. Rakúsko ochotne privítalo približne 20 000 delegátov z celého sveta, ktorí strávia budúci týždeň účasťou na jednotlivých zasadaniach konferencie a sprievodných stretnutiach na tému "Práva tu a teraz", ktorej výber má zdôrazniť dôležitú súvislosť medzi ľudskými právami a HIV.
Otváracia ceremónia začala video odkazom generálneho tajomníka Pan Ki-muna, v ktorom zopakoval novú víziu UNAIDS týkajúcu sa riešenia situácie AIDS: žiadne ďalšie šírenie vírusu, žiadna diskriminácia a žiadne úmrtia na AIDS.
Výkonný riaditeľ UNAIDS Michel Sidibé vo svojom prejave zdôraznil, že táto konferencia prichádza v rozhodujúcom momente v boji proti AIDS. Zameral sa na transformáciu, ktorá je potrebná na prelomenie vývoja epidémie.
Pán Sidibé hovoril o nutnosti nového prístupu k antiretrovirálnej liečbe, pričom predstavil Liečbu 2.0.
"Liečba 2.0 radikálne zjednodušuje liečbu s cieľom maximalizovať počet ľudí, ktorí ju môžu využiť. To ušetrí peniaze. Ale nakoniec bude jediným meradlom len počet životov, ktoré sa nám podarilo zachrániť", povedal.
Ako povedal John Dalli, Komisár EÚ pre zdravie a ochranu spotrebiteľa, táto nová modelová liečba je zaujímavá aj v európskom kontexte. Pán Dalli podčiarkol, že v Európskej únii existujú v oblasti liečby veľké nerovnosti, pričom náklady na liečbu sa líšia od krajiny ku krajine a skladované liečivá sú často vyčerpané. Ako sa vyjadril, nastal čas premeniť ciele na hmatateľné výsledky.
Posolstvo obsahujúce záväzok k aktivizmu odovzdala aj speváčka a aktivistka Annie Lennox, ktorá bola nedávno vymenovaná za medzinárodnú veľvyslankyňu dobrej vôle UNAIDS.
"HIV by nemalo byť stigmatizované, malo by byť normalizované", povedala pani Lennox. "Diskriminácia na základe HIV by mala prestať existovať".
K téme sa vyjadrili aj Brigitte Schmied, prezidentka rakúskej Spoločnosti AIDS a miestna predsedníčka konferencie ako aj Dr Julio Montaner, prezident medzinárodnej Spoločnosti AIDS, ktorý nadviazal na výzvu pána Sidibé týkajúcu sa Liečby 2.0. "Liečba 2.0 je jediný najdôležitejší výsledok tohto stretnutia", povedal Dr. Montaner. "Zjednoťme sa pre túto vec a bojujme za univerzálny prístup".
Zhromaždených delegátov a delegátky privítali aj Vladimir Zhovtiak z Ukrajiny a Sasha Volgina z Ruskej federácie. Spoločne sa venovali naliehavosti epidémie HIV v regióne východnej Európy a strednej Ázie. "Epidémia v našom regióne je najrýchlejšie rastúcou epidémiou na svete. Zomierame menej, ale rýchlejšie", povedal pán Volgina.
Dvadsaťdvaročná Rachel Arinii, regionálna členka Globálnej koalície mládeže HIV/ AIDS z Indonézie spomenula za mladých ľudí niekoľko inšpiratívnych postrehov. "Mladí ľudia sú príliš mladí na to, aby zomierali. Vyzývame našich lídrov, aby zabezpečili vzdelávanie o sexualite založené na dôkazoch v školách aj mimo nich", povedala pani Arinii.
Federálny rakúsky prezident Heinz Fischer ceremóniu uzavrel privítaním delegátov na konferencii ako aj v krajine.
Konferenciu AIDS zorganizovala Medzinárodná spoločnosť pre AIDS v spolupráci s niekoľkými medzinárodnými, regionálnymi aj miestnymi partnermi. Medzi nimi sa nachádzajú miestne vedecké kapacity, mesto Viedeň, rakúska vláda, Aids Hilfe Wien, rakúska Spoločnosť AIDS, Východoeurópska a stredoázijská únia PLWH (ECUO), Európska klinická spoločnosť AIDS (EACS) a Európska komisia.
Medzi medzinárodných partnerov konferencie AIDS 2010 patria aj Spoločný program OSN pre HIV/AIDS (UNAIDS), jeho spolusponzori, ďalej Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), Úrad OSN pre drogy a kriminalitu (UNODC), Medzinárodná rada servisných organizácií AIDS (ICASO), Globálna sieť ľudí žijúcich s HIV/AIDS(GNP+)/ Medzinárodná komunita žien žijúcich s HIV/AIDS (ICW), Svetová YWCA a Koalícia karibských zraniteľných komunít (CVC).
Konferencia AIDS 2010 je prvým zasadaním odborníkov pracujúcich v oblasti HIV, politikov, ľudí žijúcich s HIV a ďalších jednotlivcov, ktorí sa zaviazali ukončiť epidémiu. Táto udalosť, najväčšia konferencia AIDS na svete, sa koná každé dva roky. Konferencia zorganizovaná v srdci Európy sa zameriava na epidémiu HIV vo východnej Európe a strednej Ázii, jedinom regióne, kde je výskyt HIV naďalej jasne na vzostupe. Na programe konferencie predstaví nové vedecké znalosti a ponúkne príležitosti na štruktúrovaný dialóg o najväčších otázkach, s ktorými je boj proti HIV konfrontovaný. Ďalšie sprievodné aktivity ako napríklad Globálna obec a jej kultúrny program, výstavy a iné akcie otvoria priestor pre dialóg a reflexiu.
Konferencia trvá do 23.júla 2010.