Hospodársky pokles ubral na množstve aj kvalite práce.
V súčasnosti je vo svete 190 miliónov nezamestnaných a počas nasledujúcich 10 rokov si bude prácu hľadať ďalších viac ako 500 miliónov ľudí. Pre vyrovnanú spoločnosť sú veľmi dôležité ekonomické a sociálne politiky, ktoré vytvárajú príležitosti na platené zamestnanie.
Práca by mala byť prispôsobená miestnym podmienkam. Tzv. ekologické pracovné príležitosti v poľnohospodárstve, priemysle, službách a administratíve prispievajú k zachovaniu alebo obnove životného prostredia.
Ekologické pracovné príležitosti taktiež pomáhajú zabezpečiť zachovanie biodiverzity, znižujú spotrebu energie ako aj závislosť od uhlíka v ekonomike a obmedzujú všetky typy odpadu a znečistenia.
Fakty a čísla
Chcete sa zapojiť?
Predstavujete si budúcnosť, v ktorej má každý slušnú prácu? Hľadáte nápady na spropagovanie ekologických pracovných príležitostí?
Potom sa pripojte ku globálnej debate a na Twitter cez #futurewewant.
Trvalo udržateľná energia pre každého
Energia je kľúčová v prípade takmer každého významnejšieho problému či možnosti, pred ktorými dnes svet stojí. Či už sa to týka pracovných príležitostí, bezpečnosti, klimatických zmien, výroby potravín alebo zvyšovania príjmov, prístup k energii pre všetkých je neodmysliteľný.
Trvalo udržateľné zdroje energie sú príležitosťou na premenu životov, ekonomík a planéty.
Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun je na čele iniciatívy Trvalo udržateľná energia pre všetkých, ktorej cieľom je zabezpečiť pre všetkých prístup k moderným spôsobom využívania energie, zlepšiť jej využívanie a viac rozšíriť používanie obnoviteľných zdrojov energie.
Fakty a čísla
Chcete sa zapojiť?
Zahŕňa vaša predstava o budúcnosti trvalo udržateľnú energiu pre všetkých? Hľadáte tipy, nápady, myšlienky, ktoré by naštartovali sľubnejšiu budúcnosť?
Potom sa pripojte ku globálnej debate a na Twitter cez #futurewewant.
Mestá sú centrami nápadov, obchodu, vedy, produktivity a rozvoja spoločnosti. Snažia sa čo najviac uľahčiť ľuďom sociálny a ekonomický pokrok.
Neustále sa však stretávajú s problémami pri zabezpečovaní pracovných príležitostí a prosperity tak, aby nepreťažovali pôdu a zdroje. Medzi spoločné problémy miest patria zápchy, nedostatok zdrojov na poskytovanie základných služieb či adekvátneho bývania a zhoršujúca sa infraštruktúra.
Výzvy, pred ktorými mestá stoja, možno prekonať tak, aby nielen ďalej prospievali a rástli, ale aj zlepšovali využívanie zdrojov a znižovali chudobu a znečistenie prostredia. Taká budúcnosť, ktorú chceme, ráta s mestami príležitostí, v ktorých majú všetci prístup k základným službám, energii, bývaniu, doprave a ďalším službám.
Fakty a čísla
Chcete sa zapojiť?
Želáte si do budúcnosti trvalo udržateľné mesto? Hľadáte ekologické tipy pre miesto, kde žijete?
Potom sa pripojte ku globálnej debate a na Twitter cez #futurewewant.
Potravinová bezpečnosť a trvalo udržateľné poľnohospodárstvo
Je čas prehodnotiť spôsob, akým rastieme, ako prerozdeľujeme a ako spotrebúvame potraviny.
Pri správnom postupe môže poľnohospodárstvo, lesné hospodárstvo a rybolov poskytnúť výživné potraviny všetkým a zároveň vytvárať slušné príjmy a podporovať ľudí venujúcich sa rozvoju vidieka a chrániť životné prostredie.
V súčasnosti sa však stav pôdy, pitnej vody, oceánov, lesov a rastlinných a živočíšnych druhov rýchlo zhoršuje. Klimatické zmeny vyvíjajú čoraz väčší tlak na zdroje, od ktorých sme závislí.
Ak má svet dnes uživiť 925 miliónov hladujúcich a ďalšie 2 miliardy ľudí, ktoré podľa odhadov majú pribudnúť do roku 2050, je potrebná hĺbková zmena celosvetového potravinového a poľnohospodárskeho systému.
Potravinové a poľnohospodárske odvetvie ponúka kľúčové riešenia pre rozvoj a je dôležité pre odstránenie hladu a chudoby.
Fakty a čísla
Chcete sa zapojiť?
Predstavujete si svet, v ktorom môže každý dostať potraviny, ktoré potrebuje? Chcete vedieť, čo robia ostatní pre to, aby zabezpečili výživu pre všetkých?
Potom sa pripojte ku globálnej debate a na Twitter cez #futurewewant.
Čistá voda prístupná všetkým je dôležitou súčasťou sveta, v ktorom chceme žiť. Na dosiahnutie tohto cieľa je na našej planéte dostatok pitnej vody.
Milióny ľudí vrátane detí každoročne zomierajú kvôli zlému hospodáreniu alebo slabej infraštruktúre na choroby spojené s nedostatočnými dodávkami vody, nedostatočným zavedením kanalizácie či hygienickými podmienkami.
Nedostatok vody, nízka kvalita vody a nedostatočná kanalizácia u chudobných rodín na celom svete negatívne ovplyvňujú potravinovú bezpečnosť, výber bývania a príležitosti na vzdelávanie. Sucho sužuje niektoré z najchudobnejších krajín sveta, čo zhoršuje hlad a podvýživu.
Do roku 2050 bude pravdepodobne minimálne jeden zo štyroch ľudí žiť v krajine postihnutej ťažkým alebo opakujúcim sa nedostatkom pitnej vody.
Fakty a čísla
Chcete sa zapojiť?
Potom sa pripojte ku globálnej debate a na Twitter cez #futurewewant.
Majú vo vašej predstave o budúcnosti všetci prístup k vode? Hľadáte tipy ako šetrne hospodáriť s vodou v mieste, kde bývate? Svetové oceány - ich teplota, chemické zloženie, prúdy a život v oceáne - poháňajú svetové systémy, ktoré našu Zem udržiavajú obývateľnú pre ľudský druh.
Dažďová voda, pitná voda, počasie, klíma, pobrežie, veľká časť potravín či dokonca kyslík, ktorý vo vzduchu dýchame, nám všetkým v podstate poskytuje a reguluje more. Historicky boli oceány a moria životne dôležité pre obchod a dopravu.
Šetrné spravovanie týchto vzácnych svetových zdrojov je kľúčom k trvalo udržateľnej budúcnosti.
Fakty a čísla
Chcete sa zapojiť?
Majú vo vašej predstave o svete miesto zdravé a čisté oceány? Zaujímajú vás tipy ako chrániť morský život?
Potom sa pripojte ku globálnej debate a na Twitter cez #futurewewant.
Spoločnosti odolné voči pohromám
Prírodné katastrofy v dôsledku zemetrasení, záplav, sucha, hurikánov, tsunami a ďalších faktorov môžu mať zničujúci vplyv na ľudí, životné prostredie a ekonomiky.
Avšak odolnosť - teda schopnosť ľudí a miest týmto dopadom odolávať a rýchlo sa obnovovať - naďalej existuje. Premyslená voľba prispieva k prekonaniu pohromy, zatiaľ čo nešťastné riešenia robia ľudí ešte zraniteľnejšími. Tento výber súvisí s tým, ako pestujeme naše potraviny, kde a ako staviame naše domy, ako pracuje náš finančný systém, čo vyučujeme v školách a podobne.
Pri čoraz častejšom výskyte prírodných katastrof vzniká čoraz viac škôd na životoch a majetku, čo nás pri čoraz hustejšom osídľovaní núti do budúcnosti prezieravo plánovať a správať sa ostražito.
Fakty a čísla
Chcete sa zapojiť?
Predstavujete si svet, v ktorom sú komunity odolné voči prírodným katastrofám? Zaujímajú vás nápady ako znížiť riziko pohrôm?
Potom sa pripojte ku globálnej debate a na Twitter cez #futurewewant.