VIEDEŇ, 27.január 2016 - Rakúska hudobníčka Timna Brauer a maďarská huslistka Orsolya Korcsolán dnes vystúpili v OSN Viedeň pri príležitosti Medzinárodného dňa spomienky na obete holokaustu. Zahrali pieseň v hebrejčine, potom pieseň v jazyku jidiš "Mir lebn eybig", čo v preklade znamená "Žijeme večne".
Vo svojom odkaze k Medzinárodnému dňu spomienky na obete holokaustu, generálny tajomník OSN Pan Ki-mun povedal: "Po holokauste a krutostiach, ktoré priniesla druhá svetová vojna, vznikla Organizácia Spojených národov a opätovne potvrdila vieru v dôstojnosť a hodnotu každého človeka ako aj podporu práva všetkých na život v rovnosti a bez diskriminácie."
"Tieto princípy neprestávajú byť dôležité aj dnes. Ľudia na celom svete vrátane miliónov ľudí utekajúcich pred vojnou, prenasledovaním a chudobou, naďalej trpia diskrimináciou a útokmi. Máme povinnosť pamätať si minulosť a pomáhať tým, ktorí nás teraz potrebujú."
Spomienkový obrad, ktorý sa konal v Rotunde Viedenského medzinárodného centra, zorganizovali Stále misie Poľska a Izraela pri OSN a Informačná služba OSN(UNIS) Viedeň.
Židovskú modlitbu "El Maleh Rachamim", ktorá vyjadruje žiaľ nad obeťami holokaustu, predniesol rabín Mordechaj Fiksler. Potom zapálil pamätnú sviecu.
Generálny riaditeľ Úradovne OSN vo Viedni (UNOV) Jurij Fedotov poďakoval všetkým za to, že sa zúčastnili na spomienkovej akcii uctenia si obetí holokaustu a vzdávania holdu tým, čo prežili ako aj vojakom, ktorí oslobodili koncentračné tábory. Jurij Fedotov osobitne spomenul rabína Fikslera a talentovaných hudobníkov, ktorí, ako povedal, prostredníctvom sily svojho umenia tak dojemne interpretovali vážnosť takejto príležitosti.
Počas svojho vystúpenia, ktoré zapôsobilo na city všetkých prítomných, maďarská huslistka Orsolya Korcsolán zahrala Sonátu Sólo pre husle, poslednú skladbu, ktorú zahral maďarský skladateľ Sándor Kuti predtým, ako ho v roku 1944 zavraždili v nacistickom tábore. Po nich ešte vystúpili flautistka Daniele Lahner a sláčikové kvarteto Goldegg, ktoré dirigoval Miguel Kertsman.
Na podujatí s prejavom vystúpili veľvyslankyňa Talya Lador-Fresher, stála predstaviteľka Izraela a veľvyslanec Adam Bugajski, stály veľvyslanec Poľska.
Poľskému veľvyslancovi bola udelená osobitná pamätná listina na pamiatku a počesť Wladyslava Bartoszewskieho, sociálneho aktivistu, novinára a bojovníka hnutia odporu počas druhej svetovej vojny, ktorého väznili v Osvienčime.
Po skončení spomienkového obradu moderátor podujatia, riaditeľ UNIS Viedeň Martin Nesirky, pozval prítomných, aby si prezreli expozíciu plagátov v Rotunde. Výstava zobrazuje holokaust v kontexte druhej svetovej vojny a založenia Organizácie Spojených národov.
V pondelok 25.januára 2016 sa ako súčasť podujatí k Medzinárodnému dňu spomienky na obete holokaustu konalo aj premietanie filmu "Návrat huslí" zo série Ciné-ONU. Snímka rozpráva príbeh židovského husľového virtuóza z Poľska Bronislawa Hubermana a jeho huslí Stradivarius. Pred druhou svetovou vojnou utiekol do Palestíny a pomáhal zachrániť mnohých židovských hudobníkov pred nacistami. Hubermanovi však milované husle ukradli v New Yorku a nikdy viac ich už nevidel. Avšak po rokoch a už po jeho smrti sa husle opäť objavia, po tom, čo sa ich zlodej prizná na smrteľnej posteli. Nakoniec husle odkúpi známy huslista Joshua Bell a prichádza do Poľska predviesť koncert.
Po koncerte sa otvorila diskusia, na ktorej sa zúčastnili Avišaj Kfir, riaditeľ izraelskej kinotéky Haifa Cinematheque; osobitný vyslanec poľského ministra zahraničných vecí pre vzťahy so židovskou diaspórou Sebastian Rejak a zakladateľka nadácie Orpheus v Rakúsku Primavera Driessen Gruber.
Obchodná akadémia v Leviciach sídliaca na ul. Kalmána Kittenbergera si 27.januára 2016 pripomenula Medzinárodný deň pamiatky obetiam holokaustu osobitným workshopom v priestoroch Tekovského múzea v Leviciach. Počas podujatia premietli film, ktorí študenti a študentky sami vyrobili počas svojej predošlej návštevy v poľskom Osvienčime a vypočuli si prednášku Marty Švolíkovej z pobočky Štátneho archívu Nitra v Leviciach o histórii židovskej komunity v tomto meste. Na konci seminára otvorili výstavu plagátov z medzinárodnej súťaže "Keeping The Memory Alive" (Zachovávanie živej pamäte). Workshop pripravila pani učiteľka Zuzana Meszárošová z Obchodnej akadémie v Leviciach v spolupráci s Tekovským múzeom a Informačnou službou OSN (UNIS) Viedeň.